fbpx
sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesWarunki inwestowania w UE pogarszają się z roku na rok

Warunki inwestowania w UE pogarszają się z roku na rok

Według organizacji BusinessEurope unijne warunki inwestowania straciły na atrakcyjności względem innych regionów świata. W związku z tym przedstawiciele europejskich przedsiębiorców wzywają Brukselę do działań na rzecz poprawienia warunków do inwestycji i swobody prowadzenia biznesu w UE.

Konfederacja Lewiatan podała, że najnowsze badanie przeprowadzone przez europejską organizację zrzeszającą federacje pracodawców wykazało, że prawie 90 proc. europejskich firm jest przekonanych, iż w ciągu ostatnich trzech lat nastąpiło pogorszenie środowiska inwestycyjnego w UE i Europa straciła w porównaniu do wiodących gospodarek świata.

Europejski biznes zgodnie o pogorszeniu warunków inwestowania

Według BusinessEurope w latach 2019–2012 napływ bezpośrednich inwestycji do UE spadł o 66 proc., a w USA nastąpił wzrost o 63 proc., zaś liczba projektów inwestycyjnych typu greenfield w UE spadła o 15 proc., natomiast w Stanach odnotowano wzrost o 18 proc. Gorsze wyniki UE to skutek nadmiernej liczby regulacji oraz podwyżek cen energii, które są gwałtowniejsze niż poza Europą.

Europejski biznes pilnie potrzebuje kompleksowej strategii, która poprawi atrakcyjność gospodarczą UE. Lepsze stanowienie prawa, redukcja wymogów regulacyjnych dla firm, a także ocena wpływu wprowadzonych polityk na międzynarodową konkurencyjność Europy powinny stać się priorytetem dla unijnych decydentów

– powiedziała Luana Żak, ekspertka biura Konfederacji Lewiatan w Brukseli.

BusinessEurope chce deregulacji

W celu poprawienia atrakcyjności inwestycyjnej UE organizacja BusinessEurope wzywa do ograniczenia nadmiernej liczby barier regulacyjnych oraz analizowania ewentualnego wpływu na gospodarkę wszelkich nowych regulacji. Poza tym przedstawiciele pracodawców chcą usprawnienia procedur wydawania zezwoleń oraz finansowania, które umożliwią realizację nowych inwestycji niezbędnych dla przeprowadzenia udanej transformacji ekologicznej i cyfrowej. Przedsiębiorcom brakuje też prężnej polityki handlowej ze strony UE, która miałaby polegać na przykład na zawieraniu nowych porozumień handlowych przez Europę w celu wzmocnienia konkurencyjności regionu.

Źródło: Konfederacja Lewiatan
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA

Branża IT redukuje zatrudnienie i zwiększa długi

O 1/3 wzrosło w ciągu dwóch lat zadłużenie branży IT – wynika z najnowszych danych Krajowego Rejestru Długów. Sektor „skazany na rozwój” powoli zaczyna być ofiarą własnego sukcesu. Jego długi wynoszą obecnie 264 mln zł, ale jeszcze więcej, bo prawie 400 mln zł, firmy informatyczne muszą odzyskać od swoich klientów.
4 MIN CZYTANIA

Nadchodzą jeszcze trudniejsze czasy dla małych sklepów. Ich liczba systematycznie maleje

Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA