Konfederacja Lewiatan podała, że najnowsze badanie przeprowadzone przez europejską organizację zrzeszającą federacje pracodawców wykazało, że prawie 90 proc. europejskich firm jest przekonanych, iż w ciągu ostatnich trzech lat nastąpiło pogorszenie środowiska inwestycyjnego w UE i Europa straciła w porównaniu do wiodących gospodarek świata.
Europejski biznes zgodnie o pogorszeniu warunków inwestowania
Według BusinessEurope w latach 2019–2012 napływ bezpośrednich inwestycji do UE spadł o 66 proc., a w USA nastąpił wzrost o 63 proc., zaś liczba projektów inwestycyjnych typu greenfield w UE spadła o 15 proc., natomiast w Stanach odnotowano wzrost o 18 proc. Gorsze wyniki UE to skutek nadmiernej liczby regulacji oraz podwyżek cen energii, które są gwałtowniejsze niż poza Europą.
Europejski biznes pilnie potrzebuje kompleksowej strategii, która poprawi atrakcyjność gospodarczą UE. Lepsze stanowienie prawa, redukcja wymogów regulacyjnych dla firm, a także ocena wpływu wprowadzonych polityk na międzynarodową konkurencyjność Europy powinny stać się priorytetem dla unijnych decydentów
– powiedziała Luana Żak, ekspertka biura Konfederacji Lewiatan w Brukseli.
BusinessEurope chce deregulacji
W celu poprawienia atrakcyjności inwestycyjnej UE organizacja BusinessEurope wzywa do ograniczenia nadmiernej liczby barier regulacyjnych oraz analizowania ewentualnego wpływu na gospodarkę wszelkich nowych regulacji. Poza tym przedstawiciele pracodawców chcą usprawnienia procedur wydawania zezwoleń oraz finansowania, które umożliwią realizację nowych inwestycji niezbędnych dla przeprowadzenia udanej transformacji ekologicznej i cyfrowej. Przedsiębiorcom brakuje też prężnej polityki handlowej ze strony UE, która miałaby polegać na przykład na zawieraniu nowych porozumień handlowych przez Europę w celu wzmocnienia konkurencyjności regionu.