fbpx
niedziela, 28 maja, 2023
Strona głównaBiznesWarunki inwestowania w UE pogarszają się z roku na rok

Warunki inwestowania w UE pogarszają się z roku na rok

Według organizacji BusinessEurope unijne warunki inwestowania straciły na atrakcyjności względem innych regionów świata. W związku z tym przedstawiciele europejskich przedsiębiorców wzywają Brukselę do działań na rzecz poprawienia warunków do inwestycji i swobody prowadzenia biznesu w UE.

Konfederacja Lewiatan podała, że najnowsze badanie przeprowadzone przez europejską organizację zrzeszającą federacje pracodawców wykazało, że prawie 90 proc. europejskich firm jest przekonanych, iż w ciągu ostatnich trzech lat nastąpiło pogorszenie środowiska inwestycyjnego w UE i Europa straciła w porównaniu do wiodących gospodarek świata.

Europejski biznes zgodnie o pogorszeniu warunków inwestowania

Według BusinessEurope w latach 2019–2012 napływ bezpośrednich inwestycji do UE spadł o 66 proc., a w USA nastąpił wzrost o 63 proc., zaś liczba projektów inwestycyjnych typu greenfield w UE spadła o 15 proc., natomiast w Stanach odnotowano wzrost o 18 proc. Gorsze wyniki UE to skutek nadmiernej liczby regulacji oraz podwyżek cen energii, które są gwałtowniejsze niż poza Europą.

Europejski biznes pilnie potrzebuje kompleksowej strategii, która poprawi atrakcyjność gospodarczą UE. Lepsze stanowienie prawa, redukcja wymogów regulacyjnych dla firm, a także ocena wpływu wprowadzonych polityk na międzynarodową konkurencyjność Europy powinny stać się priorytetem dla unijnych decydentów

– powiedziała Luana Żak, ekspertka biura Konfederacji Lewiatan w Brukseli.

BusinessEurope chce deregulacji

W celu poprawienia atrakcyjności inwestycyjnej UE organizacja BusinessEurope wzywa do ograniczenia nadmiernej liczby barier regulacyjnych oraz analizowania ewentualnego wpływu na gospodarkę wszelkich nowych regulacji. Poza tym przedstawiciele pracodawców chcą usprawnienia procedur wydawania zezwoleń oraz finansowania, które umożliwią realizację nowych inwestycji niezbędnych dla przeprowadzenia udanej transformacji ekologicznej i cyfrowej. Przedsiębiorcom brakuje też prężnej polityki handlowej ze strony UE, która miałaby polegać na przykład na zawieraniu nowych porozumień handlowych przez Europę w celu wzmocnienia konkurencyjności regionu.

Źródło: Konfederacja Lewiatan
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Reklamy online mają w Polsce coraz większe znaczenie

W 2022 roku w Polsce znacznie wzrosła wartość rynku reklamy internetowej, a dynamika wzrostu wróciła do wyników sprzed pandemii.
2 MIN CZYTANIA

Na ratunek rynkowi miodu

Polska jest silnym graczem na rynku miodu, nie oznacza to jednak, że branża ta wolna jest od problemów. Przeciwnie – kłopoty występują i są bardzo poważne, a od lat dotyczą tego samego wątku, czyli fałszerstw.
4 MIN CZYTANIA

Nowy raport EY: dotujemy zagranicznych przedsiębiorców

Zagraniczne firmy są skutecznie zachęcane do prowadzenia działalności w Polsce – pisze EY w swoim raporcie. Dostają granty, dopłaty i różnego rodzaju wsparcie. Cieszy wzrost inwestycji w Polsce, czy jednak o to dokładnie chodziło?
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Dlaczego Polki nie decydują się na macierzyństwo?

Brak stabilności finansowej jest główną przyczyną, dla której Polki niechętnie decydują się na zajście w ciążę lub w ogóle rezygnują z macierzyństwa.
2 MIN CZYTANIA

Czy praktyki i staże zawsze powinny być płatne?

Jedna z młodzieżowych przybudówek partyjnych przygotowała projekt ustawy, który zakłada objęcie praktyk i staży przepisami o minimalnym wynagrodzeniu.
2 MIN CZYTANIA

TAURON przekaże fortunę na sieci elektroenergetyczne

TAURON przeznaczy w tym roku ponad 2 mld złotych na inwestycje w sieci elektroenergetyczne i będzie to największy strumień finansowy na dystrybucję w ostatnich latach.
2 MIN CZYTANIA