Z badania przeprowadzonego przez Konfederację Lewiatan wynika, że 65 proc. firm uważa, że w ostatnich sześciu miesiącach warunki prowadzenia biznesu w Polsce uległy pogorszeniu. Indeks Lewiatana wykazał, że poprawę środowiska do prowadzenia biznesu w naszym kraju zauważyło zaledwie 2 proc. ankietowanych menadżerów.
Warunki do biznesu raczej się nie poprawią
Warunki do prowadzenia działalności gospodarczej pogorszyły się najbardziej w opinii dużych firm, wśród których taką odpowiedź zadeklarowało aż 70 proc. respondentów. Kolejne były firmy małe (65 proc.) i średnie (63 proc.). Poprawę zaobserwowało natomiast 4 proc. firm średnich, 2 proc. dużych i tylko 1 proc. małych.
Polscy menadżerzy są też przekonani, że perspektywy dla poprawy warunków prowadzenia działalności gospodarczej są raczej nikłe. Aż 57 proc. przedsiębiorców jest w tym aspekcie nastawionych negatywnie, a pozytywnie na przyszłość zapatruje się 37 proc. Najbardziej pesymistycznie nastawione są firmy średnie (65 proc.).
CBM Indicator na zlecenie Konfederacji Lewiatan spytał też przedsiębiorców, jak zapatrują się na zmiany w prawie i działania administracji. Aż 64 proc. menadżerów obawia się takich zmian, a 25 proc. jest do nich nastawionych pozytywnie. Najbardziej negatywnie nastawione są ponownie firmy średnie (73 proc.).
Indeks Lewiatana wykazał również obawy przedsiębiorców przed rządowymi pomysłami w roku wyborczym. Aż 89 proc. menadżerów obawia się „kosztownych prezentów” dla wyborców, za które przyjdzie zapłacić firmom. Polscy biznesmeni są również negatywnie nastawieni do prognoz odnoszących się do inflacji i raczej wątpią, że pod koniec 2023 roku spadnie ona do jednocyfrowego wyniku. 60 proc. menadżerów uważa bowiem, że będzie ona oscylować w granicach 10-13 proc.