fbpx
sobota, 30 września, 2023
Strona głównaKrajWarzywa i owoce tanieją. Co będzie dalej?

Warzywa i owoce tanieją. Co będzie dalej?

Wysoka podaż świeżych warzyw i owoców sprawia, że ceny tych produktów w najbliższych miesiącach będą maleć.

Zdaniem eksperta rynku rolnego w Broniszach Macieja Kmery w najbliższych miesiącach należy się spodziewać spadku cen świeżych warzyw i owoców. Sytuacja może się zmienić, jeśli w Polsce nadejdzie susza.

Tendencję spadkową widać na przykład po cenach młodych porów, ale też marchwi oraz cebuli. Tylko w przypadku cebuli w ciągu dwóch tygodni cena za kilogram spadła z około 4 do 2 złotych. W opinii wypowiadającego się dla PAP Macieja Kmery spadek cen to efekt mniejszego popytu wywołanego sezonem wakacyjnym, podczas którego jest mniej kupujących w małych sklepikach warzywnych.

Jeśli w Polsce będzie susza, to należy spodziewać się dużych wzrostów cen warzyw gruntowych, które są najbardziej podatne na to zjawisko pogodowe

– zaznaczył Maciej Kmera.

W najbliższym czasie Polacy powinni się natomiast spodziewać wzrostu cen pomidorów szklarniowych, w tym malinowych, gdyż kończy się ich nadpodaż. Te dzisiaj kosztują od 2,5 do 3,5 złotego za kilogram.

Według ostatnich informacji przekazanych przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa od początku lipca w Polsce istnieje susza rolnicza. Skutkuje to obniżeniem plonów przynajmniej o 20 proc. w skali gminy w stosunku do plonów uzyskanych w średnich wieloletnich warunkach pogodowych.

Źródło: PAP

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wartość polskiego eksportu rolnego znów w górę

Polski sektor rolny, w obliczu licznych kryzysów ostatnich lat, relatywnie dobrze radzi sobie na niwie eksportowej. Wszystko wskazuje na to, że i w tym roku krajowi producenci pobiją rekord wartości handlu zagranicznego towarami rolno-spożywczymi.
6 MIN CZYTANIA

Ostatni moment na wpłatę na zakładowy fundusz socjalny

Z końcem miesiąca upływa termin wpłaty II raty na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Zgodnie z ustawą z 4 marca 1994 r. pracodawcy są zobowiązani do przekazania odpisu na rachunek bankowy ZFŚS do 30 września. W tym roku, z uwagi na odmrożenie odpisów na ZFŚS w lipcu według podstawy z 2021 r., kwota odpisu wzrosła do 1914,34 zł.
4 MIN CZYTANIA

W tych miastach mieszka najwięcej dłużników

Wałbrzych jest miastem, w którym jest najwyższy odsetek mieszkańców, będących dłużnikami. W długach tonie co szósty mieszkaniec tego miasta.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Spółki giełdowe z Polski coraz mniej zadłużone

W ciągu ostatniego roku prawie o połowę spadło zadłużenie krajowych spółek giełdowych – wynika z jedenastej edycji badania „Długi spółek giełdowych”.
2 MIN CZYTANIA

Dobra pogoda martwi polską branżę odzieżową

Polska branża odzieżowa przeżywa zastój, a wielu firmom grozi utrata płynności finansowej i – ostatecznie – zamknięcie interesu.
2 MIN CZYTANIA

Polskie gofry podbijają świat!

Polska jest światowym liderem, jeśli chodzi o eksport gofrów i wafli, które są najważniejszą pozycją w polskim eksporcie wśród wyrobów piekarniczych i ciastkarskich.
< 1 MIN CZYTANIA