fbpx
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaKrajWarzywa i owoce tanieją. Co będzie dalej?

Warzywa i owoce tanieją. Co będzie dalej?

Wysoka podaż świeżych warzyw i owoców sprawia, że ceny tych produktów w najbliższych miesiącach będą maleć.

Zdaniem eksperta rynku rolnego w Broniszach Macieja Kmery w najbliższych miesiącach należy się spodziewać spadku cen świeżych warzyw i owoców. Sytuacja może się zmienić, jeśli w Polsce nadejdzie susza.

Tendencję spadkową widać na przykład po cenach młodych porów, ale też marchwi oraz cebuli. Tylko w przypadku cebuli w ciągu dwóch tygodni cena za kilogram spadła z około 4 do 2 złotych. W opinii wypowiadającego się dla PAP Macieja Kmery spadek cen to efekt mniejszego popytu wywołanego sezonem wakacyjnym, podczas którego jest mniej kupujących w małych sklepikach warzywnych.

Jeśli w Polsce będzie susza, to należy spodziewać się dużych wzrostów cen warzyw gruntowych, które są najbardziej podatne na to zjawisko pogodowe

– zaznaczył Maciej Kmera.

W najbliższym czasie Polacy powinni się natomiast spodziewać wzrostu cen pomidorów szklarniowych, w tym malinowych, gdyż kończy się ich nadpodaż. Te dzisiaj kosztują od 2,5 do 3,5 złotego za kilogram.

Według ostatnich informacji przekazanych przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa od początku lipca w Polsce istnieje susza rolnicza. Skutkuje to obniżeniem plonów przynajmniej o 20 proc. w skali gminy w stosunku do plonów uzyskanych w średnich wieloletnich warunkach pogodowych.

Źródło: PAP

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wiślana Procesja Eucharystyczna w Czerwińsku nad Wisłą

Długi weekend związany ze Świętem Bożego Ciała sprzyja poznawaniu mało znanych zakątków naszego kraju. Z pewnością warto odwiedzić Czerwińsk nad Wisłą, gdzie odbywa się jedyna w Polsce Wiślana Procesja Eucharystyczna. Przy okazji można poznać wiele tajemnic związanych z pięknym czerwińskim klasztorem położonym nad brzegiem Wisły.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA