fbpx
piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaInnowacjeWaszyngton szykuje się na utratę dostaw z Tajwanu

Waszyngton szykuje się na utratę dostaw z Tajwanu

Władze USA przeznaczą 52 miliardy dolarów na budowę w swoim kraju fabryk półprzewodników.

Amerykański Senat przyjął (stosunkiem głosów 64 za do 33 przeciw) ustawę CHIPS. Teraz czeka ona jeszcze na podpis prezydenta Joe Bidena, który ma zostać złożony w najbliższych dniach.

Ustawa zawiera przepisy, które mają pomóc USA wzmocnić badania naukowe i zapewnić materiały do produkcji nowoczesnych urządzeń elektronicznych. Prawo przewiduje przeznaczenie z federalnego budżetu ponad 170 mld dolarów przez najbliższe 5 lat na badania naukowe zapewniające dynamiczny rozwój nowych technologii.

Wyasygnowane 52 mld dolarów będą stanowić rządowe subsydia dla producentów półprzewodników. Ponadto mogą oni liczyć na ulgi podatkowe o łącznej wartości 24 mld dolarów. Ma to pozwolić na powstanie 10–15 fabryk.

Demokratyczni politycy twierdzą, że CHIPS pozwoli na wzmocnienie bezpieczeństwa narodowego, zapewni niezależność od zagranicznych dostawców i stworzy tysiące nowych miejsc pracy.

Istotne dla Waszyngtonu jest stworzenie własnego zaplecza produkcyjnego, które zmniejszy zależność od dostaw, m.in. z Tajwanu. Gdyby Chiny zdecydowały się na zbrojną agresję wymierzoną w tę wyspę, amerykańska gospodarka miałaby spory problem bez sprowadzanych z niej towarów.

Nowe przepisy budzą kontrowersje, ponieważ rządowe subwencje trafią prawdopodobnie do potężnych firm technologicznych, jak np. Intel i jeszcze bardziej wzmocnią ich rynkową pozycję.

Reuters

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?

Eurostat opublikował dane na temat godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach należących do Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA