fbpx
czwartek, 23 stycznia, 2025
Strona głównaInnowacjeWaszyngton szykuje się na utratę dostaw z Tajwanu

Waszyngton szykuje się na utratę dostaw z Tajwanu

Władze USA przeznaczą 52 miliardy dolarów na budowę w swoim kraju fabryk półprzewodników.

Amerykański Senat przyjął (stosunkiem głosów 64 za do 33 przeciw) ustawę CHIPS. Teraz czeka ona jeszcze na podpis prezydenta Joe Bidena, który ma zostać złożony w najbliższych dniach.

Ustawa zawiera przepisy, które mają pomóc USA wzmocnić badania naukowe i zapewnić materiały do produkcji nowoczesnych urządzeń elektronicznych. Prawo przewiduje przeznaczenie z federalnego budżetu ponad 170 mld dolarów przez najbliższe 5 lat na badania naukowe zapewniające dynamiczny rozwój nowych technologii.

Wyasygnowane 52 mld dolarów będą stanowić rządowe subsydia dla producentów półprzewodników. Ponadto mogą oni liczyć na ulgi podatkowe o łącznej wartości 24 mld dolarów. Ma to pozwolić na powstanie 10–15 fabryk.

Demokratyczni politycy twierdzą, że CHIPS pozwoli na wzmocnienie bezpieczeństwa narodowego, zapewni niezależność od zagranicznych dostawców i stworzy tysiące nowych miejsc pracy.

Istotne dla Waszyngtonu jest stworzenie własnego zaplecza produkcyjnego, które zmniejszy zależność od dostaw, m.in. z Tajwanu. Gdyby Chiny zdecydowały się na zbrojną agresję wymierzoną w tę wyspę, amerykańska gospodarka miałaby spory problem bez sprowadzanych z niej towarów.

Nowe przepisy budzą kontrowersje, ponieważ rządowe subwencje trafią prawdopodobnie do potężnych firm technologicznych, jak np. Intel i jeszcze bardziej wzmocnią ich rynkową pozycję.

Reuters

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Najsilniejsze armie na świecie stawiają na sztuczną inteligencję

USA i Chiny rywalizują w kwestii wykorzystania sztucznej inteligencji (SI) w wojsku. Pentagon przygotował już kilka projektów, a jednym z nich ma być samolot myśliwski całkowicie sterowany przez SI.
3 MIN CZYTANIA

Sygnalizacja świetlna oparta na sztucznej inteligencji nie działa. Co poszło nie tak?

W mieście Hamm w Nadrenii Północnej-Westfalii sztuczna inteligencja (SI) miała pomagać w regulacji ruchu drogowego. W tym celu na jednym z tamtejszych przejść dla pieszych zamontowano sygnalizację świetlną opartą na sztucznej inteligencji. Kierowcy jednak skarżą się, że stale wyświetlane jest dla nich światło czerwone. Co poszło nie tak z tym flagowym projektem?
5 MIN CZYTANIA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA