fbpx
wtorek, 26 września, 2023
Strona głównaArchiwumWatykan dziękuje Chinom, ale milczy na temat Tajwanu

Watykan dziękuje Chinom, ale milczy na temat Tajwanu

Jak donosi „Breitbart News”, 9 kwietnia Watykan publicznie podziękował Chińskiej Republice Ludowej za darowizny środków medycznych w walce z koronawirusem, nazywając ten gest znakiem „solidarności” Chin ze Stolicą Apostolską.

Jednak, jak zauważył Crux, internetowy katolicki serwis informacyjny, nie tylko Chiny pomogły Watykanowi. Tajwan zaoferował podobne datki na żywność i środki medyczne, a mimo to nie otrzymał żadnych publicznych podziękowań od Watykanu.

14 kwietnia ambasada Tajwanu przy Stolicy Apostolskiej wydała oświadczenie, w którym podała, że ​​podarowała 280 000 masek medycznych włoskim biskupom, szpitalom i różnym instytutom religijnym we Włoszech – podaje Crux.

– To znak jedności z papieżem Franciszkiem i narodem włoskim, ale także gest pomocy Kościołowi, który towarzyszy chorym i najbardziej potrzebującym – powiedział ambasador Tajwanu Matthew Lee.

Milczenie Watykanu dotyczące darowizn Tajwanu stoi w wyraźnej sprzeczności z jego głośną wdzięcznością wobec Chin, co stanowi „silny sygnał tego, gdzie leżą interesy Watykanu” – zauważa Crux.
„Biorąc pod uwagę utrzymujące się stosunki Watykanu z Chinami w ostatnich latach, Tajwan prawdopodobnie nie poprosi o publiczne uznanie, ale brak podziękowań z Watykanu jest niestosowny” – dodaje portal.

W ostatnich latach Stolica Apostolska przyjęła politykę łagodzenia stosunków z Chińską Partią Komunistyczną (KPCh) w nadziei na ponowne otwarcie stosunków dyplomatycznych. We wrześniu 2018 r. Watykan podpisał tajne porozumienie z KPCh dotyczące mianowania biskupów w Chinach. Papież odmówił również krytyki intensywnego tłumienia wolności religijnej przez reżim Xi Jinpinga i milczał w sprawie stłumienia protestujących w demokracji protestów pro-demokratycznych w Hongkongu.

Przewodniczący Katolickiej Federacji Konferencji Biskupów Azjatyckich stwierdził jednak w ubiegłym tygodniu, że Chińska Partia Komunistyczna ponosi „główną odpowiedzialność” za globalną pandemię COVID-19 i jest winna światu „rekompensatę za zniszczenia, które spowodowała”.

Istnieje „jeden rząd, który ponosi główną odpowiedzialność za to, co zrobił i czego nie zrobił, i jest to reżim KPCh w Pekinie”, napisał kardynał Charles Maung Bo, arcybiskup Yangonu.

DL/Breitbart

INNE Z TEJ KATEGORII

CYBER SECURITY: Jak dbać o bezpieczeństwo naszych finansów

Cyberprzestępcy używają coraz przebieglejszych metod kradzieży pieniędzy, bazując na niewiedzy, naiwności i emocjach u potencjalnych ofiar. Fałszywy SMS czy telefon od osoby podającej się za pracownika banku może otrzymać każdy, więc pojawiające się ostrzeżenia ze strony banków należy traktować bardzo poważnie. Klienci powinni być nie tylko bardzo ostrożni, ale też przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Polskie rewolucje w sektorze zdrowia. Huawei Startup Challenge

Clebre, Oasis Diagnostics oraz PioLigOn znalazły się na podium 3. edycji Huawei Startup Challenge – konkursu, którego celem było wyłonienie najlepszych polskich startupów pozytywnego wpływu tworzących technologie na rzecz ochrony zdrowia. Laureaci otrzymali kolejno 100, 60 i 40 tys. zł nagrody na rozwój własnych projektów.

Silna pozycja Polski na inwestycyjnej mapie świata

Mimo zawiłości geopolitycznych sytuacja polskiej gospodarki nie uległa pogorszeniu. Wręcz przeciwnie – na inwestycyjnej mapie świata Polska jest postrzegana jak atrakcyjny i solidny partner, z którym warto związać się długoletnią umową.

INNE TEGO AUTORA

Zdewastowano nagrobki na najstarszym cmentarzu żydowskim w Europie

Najstarszy zachowany żydowski cmentarz w Europie został zdewastowany. Jak podano w oświadczeniu, co najmniej 50 nagrobków na średniowiecznym cmentarzu żydowskim w niemieckim mieście Worms (Wormacja) zostało zamazanych zieloną farbą.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosyjski MSZ, żydowski antychryst i Malaysia Airlines. Kto odpowiada za katastrofę z 2014 roku?

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa wspomina o książce opublikowanej niedawno w Malezji, która „wskazuje na to, iż  Malezyjczycy coraz chętniej formułują własne zdanie na temat katastrofy, wolni od zachodnich uprzedzeń i motywacji politycznych”. Chodzi o samolot zestrzelony nad Ukrainą w 2014 roku.
2 MIN CZYTANIA

Stany Zjednoczone powinny w pełni uznać Tajwan

Według byłego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu Johna Boltona, obecnie Tajwan cieszy się najlepszym międzynarodowym statusem od ponad 70 lat i ma kluczowe znaczenie dla Azji Wschodniej.
2 MIN CZYTANIA