fbpx
wtorek, 21 maja, 2024
Strona głównaArchiwumWatykan dziękuje Chinom, ale milczy na temat Tajwanu

Watykan dziękuje Chinom, ale milczy na temat Tajwanu

Jak donosi „Breitbart News”, 9 kwietnia Watykan publicznie podziękował Chińskiej Republice Ludowej za darowizny środków medycznych w walce z koronawirusem, nazywając ten gest znakiem „solidarności” Chin ze Stolicą Apostolską.

Jednak, jak zauważył Crux, internetowy katolicki serwis informacyjny, nie tylko Chiny pomogły Watykanowi. Tajwan zaoferował podobne datki na żywność i środki medyczne, a mimo to nie otrzymał żadnych publicznych podziękowań od Watykanu.

14 kwietnia ambasada Tajwanu przy Stolicy Apostolskiej wydała oświadczenie, w którym podała, że ​​podarowała 280 000 masek medycznych włoskim biskupom, szpitalom i różnym instytutom religijnym we Włoszech – podaje Crux.

– To znak jedności z papieżem Franciszkiem i narodem włoskim, ale także gest pomocy Kościołowi, który towarzyszy chorym i najbardziej potrzebującym – powiedział ambasador Tajwanu Matthew Lee.

Milczenie Watykanu dotyczące darowizn Tajwanu stoi w wyraźnej sprzeczności z jego głośną wdzięcznością wobec Chin, co stanowi „silny sygnał tego, gdzie leżą interesy Watykanu” – zauważa Crux.
„Biorąc pod uwagę utrzymujące się stosunki Watykanu z Chinami w ostatnich latach, Tajwan prawdopodobnie nie poprosi o publiczne uznanie, ale brak podziękowań z Watykanu jest niestosowny” – dodaje portal.

W ostatnich latach Stolica Apostolska przyjęła politykę łagodzenia stosunków z Chińską Partią Komunistyczną (KPCh) w nadziei na ponowne otwarcie stosunków dyplomatycznych. We wrześniu 2018 r. Watykan podpisał tajne porozumienie z KPCh dotyczące mianowania biskupów w Chinach. Papież odmówił również krytyki intensywnego tłumienia wolności religijnej przez reżim Xi Jinpinga i milczał w sprawie stłumienia protestujących w demokracji protestów pro-demokratycznych w Hongkongu.

Przewodniczący Katolickiej Federacji Konferencji Biskupów Azjatyckich stwierdził jednak w ubiegłym tygodniu, że Chińska Partia Komunistyczna ponosi „główną odpowiedzialność” za globalną pandemię COVID-19 i jest winna światu „rekompensatę za zniszczenia, które spowodowała”.

Istnieje „jeden rząd, który ponosi główną odpowiedzialność za to, co zrobił i czego nie zrobił, i jest to reżim KPCh w Pekinie”, napisał kardynał Charles Maung Bo, arcybiskup Yangonu.

DL/Breitbart

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Zdewastowano nagrobki na najstarszym cmentarzu żydowskim w Europie

Najstarszy zachowany żydowski cmentarz w Europie został zdewastowany. Jak podano w oświadczeniu, co najmniej 50 nagrobków na średniowiecznym cmentarzu żydowskim w niemieckim mieście Worms (Wormacja) zostało zamazanych zieloną farbą.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosyjski MSZ, żydowski antychryst i Malaysia Airlines. Kto odpowiada za katastrofę z 2014 roku?

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa wspomina o książce opublikowanej niedawno w Malezji, która „wskazuje na to, iż  Malezyjczycy coraz chętniej formułują własne zdanie na temat katastrofy, wolni od zachodnich uprzedzeń i motywacji politycznych”. Chodzi o samolot zestrzelony nad Ukrainą w 2014 roku.
2 MIN CZYTANIA

Stany Zjednoczone powinny w pełni uznać Tajwan

Według byłego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu Johna Boltona, obecnie Tajwan cieszy się najlepszym międzynarodowym statusem od ponad 70 lat i ma kluczowe znaczenie dla Azji Wschodniej.
2 MIN CZYTANIA