fbpx
piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaKulturaWatykan w cieniu czerwonej gwiazdy? Infiltracja USA i Watykanu przez komunistycznych agentów.

Watykan w cieniu czerwonej gwiazdy? Infiltracja USA i Watykanu przez komunistycznych agentów.

„W latach trzydziestych wprowadziliśmy tysiąc stu mężczyzn do kapłaństwa, aby zniszczyć Kościół od wewnątrz” – przyznała w swojej książce „Szkoła  ciemności” Bella V. Dodd.

W tej opowieści droga do Watykanu wiedzie przez USA, ale po kolei…
W 1953 roku w amerykańskim Senacie przed Komisją śledczą ds. Działalności Antyamerykańskiej zeznawała komunistyczna działaczka związkowa Bella Dodd. Kongresmeni przesłuchujący tę byłą agentkę komunistyczną osłupieli ze zdziwienia, gdy dowiedzieli się, iż jednym ze sposobów planowanego przez ZSRR rozkładania Stanów Zjednoczonych od środka było wprowadzenie do katolickich seminariów młodych mężczyzn, którzy mieli za zadanie infiltrację Kościoła katolickiego i sianie zgorszenia. Dodd opowiedziała to tymi słowami: „W latach trzydziestych wprowadziliśmy tysiąc stu mężczyzn do kapłaństwa, aby zniszczyć Kościół od wewnątrz. Chodziło o to, aby ci ludzie zostali wyświęceni, a następnie wspięli się po drabinie wpływów i władzy jako prałaci i biskupi”.

Wszystko zgodnie ze znaną agentom wywiadu ZSRR metodzie pewnego chińczyka Sun Tsy, który opracował sposób rozkładania społeczeństwa wroga od wewnątrz. Pomysłodawcą akcji miał być – według Belli Dodd – sam Stalin, który w latach młodości był… prawosławnym seminarzystą i wiedział, jak duży wpływ ma Kościół na funkcjonowanie państwa. Dla samej Belli Dodd wiara nie była ważna. Jej rodzice po przybyciu do USA na początku XX w. przestali chodzić do kościoła zajmując się zdobywaniem pieniędzy na wychowanie 10-ciorga dzieci.
Bella postanowiła zostać nauczycielką i prawniczką. Po odwiedzeniu Włoch w latach 30. XX w. stała się radykalną antyfaszystką – to był haczyk, przez który wpadła w komunistyczny kompot. Droga do działalności w komunistycznych strukturach wiodła ją początkowo przez działalność w związku nauczycieli Nowego Jorku oraz przez Komitet Literatury Antyfaszystowskiej, do którego dołączyła. Kiedy usłyszała, że „Partia Komunistyczna w tym kraju stała się jedyną organizacją, która walczyła z faszyzmem”, postanowiła wstąpić w jej struktury. Bella szybko pięła się w górę i w krótkim czasie była w najwyższych władzach partii.

Jej życie diametralnie się zmieniło, gdy poznała arcybiskupa Fultona J. Shenna, dzięki któremu nawróciła się.
Swoje przeżycia opisała w książce „Szkoła ciemności”, która – choć po raz pierwszy wydana w połowie XX w. – nadal zaskakuje trafnymi (i aktualnymi) diagnozami.
Bella Dodd pisała m.in.: „Podczas tych zmagań po raz pierwszy zrozumiałam, jak ważnym elementem ruchu komunistycznego w Ameryce są nauczyciele. Byli obecni w zasadzie na każdym etapie pracy partyjnej. Wykorzystywano ich nie tylko jako darmowych instruktorów w edukacji partyjnej, lecz również w czasie wakacji, kiedy podróżowali i odwiedzali osobistości partyjne za granicą. Przeważnie byli to bezinteresowni idealiści obsadzający jawne komitety i stanowili szkielet frakcji komunistycznej”.

Nic dodać, nic ująć. Była agentka wyznała, że ideologią marksistowsko-leninowską była pochłonięta jak wiarą. Na szczęście dzięki arcybiskupowi Sheenowi odkryła wiarę prawdziwą. Bella Dodd na swojej drodze spotkała też niezwykłe małżeństwo katolickich teologów – Dietricha i Alice von Hildebrand. Tak się składa, że przodek Dietricha – Bruno von Hildebrand jako pierwszy obnażył błędy teorii ekonomicznych Marksa (o czym pisaliśmy – link). Dietrich von Hildebrand czuł wielką odrazę i do komunizmu, i do narodowego socjalizmu, co poskutkowało tym, że jako „wróg numer jeden narodowego socjalizmu” musiał w latach 30. XX w. uciekać z Niemiec do USA.

Bela Dodd z małżeństwem Hildebrandów spotkała się kilkakrotnie w ich domu, m.in. w latach 60., po powrocie Dietricha von Hildebranda z Watykanu. Katolicki teolog podzielił się z nią podejrzeniem, iż Watykan jest mocno zinfiltrowany przez komunistyczne służby. Wtedy Dodd powiedziała znamienne słowa: „To pan profesor podejrzewa, ja natomiast wiem na pewno, że przynajmniej czterech kardynałów pracowało dla nas [dla komunistów]”. Poproszona wtedy o wyjawienie konkretnych nazwisk zasłoniła się jednak poleceniem abpa Fultona Shenna (opiekuna duchowego), aby nie ujawniać, którzy kardynałowie byli na pasku komunistów. Dodd przed swoją śmiercią (w 2021 r.) poleciła jednak Alice von Hildebrand zapisać przebieg tej rozmowy, której – podkreślmy – była ona świadkiem. Komentarz wydaje się zbędny. Aby wyrobić sobie zdanie trzeba trochę poszperać, a na pewno sięgnąć do źródeł (jak chociażby do rzeczonych wspomnień Belli V. Dodd „Szkoła ciemności”).

Z biegiem czasu na światło dzienne wychodzą coraz to nowe tajemnice związane z Watykanem i innymi (nie tylko komunistycznymi) tajnymi organizacjami, które próbują rozłożyć Kościół katolicki od środka. Zgodnie z metodą Sun Tsy. Ale o tym niebawem…

Jarosław Mańka
Jarosław Mańka
Dziennikarz, reżyser, scenarzysta i producent, autor kilkunastu filmów dokumentalnych i reportaży (kilka z nich nagrodzonych). Absolwent historii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pasjonat podróży i tajemnic historii. Propagator patriotyzmu gospodarczego. Współpracownik magazynu „Nasza Historia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Na skutek rosnących kosztów teatry zwiększają zaległe zadłużenie

W zaledwie rok podmioty prowadzące działalność twórczą związaną z kulturą i rozrywką zwiększyły swoje nieopłacone w terminie zobowiązania zarejestrowane w bazie BIG InfoMonitor i BIK o niemal dwie trzecie, do blisko 63 mln zł.
4 MIN CZYTANIA

Filharmonia Podkarpacka. Obcowanie z muzyką przynosi radość

Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie realizuje właśnie swój 69. sezon artystyczny. W najbliższych tygodniach zabrzmi tu muzyka m.in. Vivaldiego, Mozarta, Chopina, Dworzaka, Karłowicza, Ravela,Gershwina czy Berlioza.
2 MIN CZYTANIA

„Sztuka i wiara” w Instytucie Cervantesa w Krakowie

29 lutego o godzinie 18 w Instytucie Cervantesa w Krakowie odbędzie się spotkanie autorskie ks. prof. Andrzeja Witko pt: „Sztuka i wiara. Programy ikonograficzne w Sewilli w XVII i XVIII stuleciu”.

2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

1058. rocznica Chrztu Polski i… Narodowy Marsz Życia

14 kwietnia 966 r. książę Mieszko I przyjął chrzest, który stał się początkiem naszej państwowości. W dniu kolejnej rocznicy tego wydarzenia odbył się w Warszawie Narodowy Marsz Życia pod hasłem „Niech żyje Polska” .
4 MIN CZYTANIA

Po co nam samorządy [WYWIAD]

Samorządy mają już (po przełomie w 1989 r.) ponad 30 lat. Dobiega końca 8. – wydłużona o pół roku – kadencja. O pracy samorządowca opowiada nam Jerzy Zięty – krakowski radny, dziennikarz, organizator targów zdrowej żywności i koncertów muzycznych.
5 MIN CZYTANIA

Mistrz inżynierii mostowej i wielki polski filantrop

W tym roku mija 160 lat od otwarcia pierwszego warszawskiego stalowego mostu na Wiśle. Zaprojektował go Stanisław Kierbedź. Inny jego słynny most, zbudowany w Petersburgu, tak bardzo spodobał się carowi, że monarcha – jak głosi anegdota – spacerując po nim z Kierbedziem, z każdym mijanym przęsłem awansował konstruktora. Tym sposobem na końcu mostu Kierbedź był już generał-majorem.
10 MIN CZYTANIA