fbpx
piątek, 12 lipca, 2024
Strona głównaŚwiatWażna decyzja Chin w sprawie polskiej wołowiny

Ważna decyzja Chin w sprawie polskiej wołowiny

Chińskie władze zdecydowały o zniesieniu zakazu importu mięsa wołowego z Polski, który obowiązywał od ponad dwudziestu lat.

Chiny znoszą zakaz importu wołowiny z Polski oraz z Belgii, który wszedł w życie w 2001 roku w reakcji na przypadki encefalopatii gąbczastej – BSE (tzw. choroby szalonych krów) występujące wówczas w Europie. Chiński generalny urząd celny oraz ministerstwo rolnictwa i spraw wsi wyjaśniły, że obecna decyzja dotyczy mięsa wołowego z bydła młodszego niż 30 miesięcy.

Władze Państwa Środka wskazały, że przez ostatnich dwadzieścia lat polskie i belgijskie władze podjęły kroki zapobiegające rozwojowi BSE. Według wysłanych do Europy chińskich ekspertów, dzięki mechanizmom wczesnego monitorowania wirus ma już nie stanowić zagrożenia dla Chin. W związku z tym podjęto decyzję o zniesieniu obowiązującego od dwóch dekad zakazu.

Zniesienie zakazu importu żywności z krajów europejskich oznacza wielkie możliwości dla lokalnego przemysłu, bo Chiny mają olbrzymi potencjał. Poza tym chińscy klienci będą mieli większy wybór w sklepach

– powiedział Cui Hongjian, dyrektor departamentu studiów europejskich w Chińskim Instytucie Studiów Międzynarodowych.

Portal Global Times dodał, że poza zniesieniem zakazu importu belgijskiej i polskiej wołowiny, Chiny zdecydowały także o rozluźnieniu ograniczeń na wieprzowinę z Włoch. Zakaz ten został wprowadzony w 1999 roku w reakcji na wirusa wysypki pęcherzykowej świń. Wcześniej, bo w lutym 2023 roku, Pekin zniósł natomiast zakaz importu wieprzowiny z Kolumbii. Ten obowiązywał od 2013 roku w związku z różnymi chorobami wykrytymi u zwierząt.

Źródło: Global Times

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA