fbpx
poniedziałek, 25 września, 2023
Strona głównaŚwiatWażna decyzja Chin w sprawie polskiej wołowiny

Ważna decyzja Chin w sprawie polskiej wołowiny

Chińskie władze zdecydowały o zniesieniu zakazu importu mięsa wołowego z Polski, który obowiązywał od ponad dwudziestu lat.

Chiny znoszą zakaz importu wołowiny z Polski oraz z Belgii, który wszedł w życie w 2001 roku w reakcji na przypadki encefalopatii gąbczastej – BSE (tzw. choroby szalonych krów) występujące wówczas w Europie. Chiński generalny urząd celny oraz ministerstwo rolnictwa i spraw wsi wyjaśniły, że obecna decyzja dotyczy mięsa wołowego z bydła młodszego niż 30 miesięcy.

Władze Państwa Środka wskazały, że przez ostatnich dwadzieścia lat polskie i belgijskie władze podjęły kroki zapobiegające rozwojowi BSE. Według wysłanych do Europy chińskich ekspertów, dzięki mechanizmom wczesnego monitorowania wirus ma już nie stanowić zagrożenia dla Chin. W związku z tym podjęto decyzję o zniesieniu obowiązującego od dwóch dekad zakazu.

Zniesienie zakazu importu żywności z krajów europejskich oznacza wielkie możliwości dla lokalnego przemysłu, bo Chiny mają olbrzymi potencjał. Poza tym chińscy klienci będą mieli większy wybór w sklepach

– powiedział Cui Hongjian, dyrektor departamentu studiów europejskich w Chińskim Instytucie Studiów Międzynarodowych.

Portal Global Times dodał, że poza zniesieniem zakazu importu belgijskiej i polskiej wołowiny, Chiny zdecydowały także o rozluźnieniu ograniczeń na wieprzowinę z Włoch. Zakaz ten został wprowadzony w 1999 roku w reakcji na wirusa wysypki pęcherzykowej świń. Wcześniej, bo w lutym 2023 roku, Pekin zniósł natomiast zakaz importu wieprzowiny z Kolumbii. Ten obowiązywał od 2013 roku w związku z różnymi chorobami wykrytymi u zwierząt.

Źródło: Global Times

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polska z najmniejszą wolnością gospodarczą w całej Unii Europejskiej

Polska zajęła 59. miejsce w zestawieniu Instytutu Frasera, który klasyfikuje państwa biorąc pod uwagę panującą w nich wolność gospodarczą.
2 MIN CZYTANIA

UE chce przejmować kolejne obszary władzy!

Parlament Europejski chce, aby kolejne obszary, które tradycyjnie należą do wyłącznych kompetencji państwa, przechodziły spod władzy krajów członkowskich na rzecz brukselskiej centrali.
< 1 MIN CZYTANIA

Etiopia może zakręcić kurek z wodą w Nilu dla Sudanu i Egiptu

Etiopia zakończyła napełnianie zbiornika wodnego przy Tamie Wielkiego Odrodzenia, która ma być kołem zamachowym gospodarki tego kraju, ale może też stanowić zagrożenie dla państw sąsiednich.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Producenci jabłek borykają się z problemami

Polscy producenci jabłek stoją przed szeregiem wyzwań: od rosnących kosztów produkcji po zmiany regulacyjne w samej Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Rosną długi polskich lekarzy

W ciągu roku aż o 10 milionów złotych wzrosło zadłużenie prywatnych gabinetów lekarskich w Polsce.
< 1 MIN CZYTANIA

Małe firmy rezygnują z leasingu?

Najmniejsi przedsiębiorcy w Polsce coraz częściej rezygnują z leasingu i decydują się na inne rozwiązanie przy finansowaniu samochodów służbowych.
2 MIN CZYTANIA