fbpx
czwartek, 8 czerwca, 2023
Strona głównaPodatkiWażna informacja dla podatników CIT

Ważna informacja dla podatników CIT

Ministerstwo Finansów w najnowszej interpretacji podatkowej stwierdziło, że udział podatników CIT w zyskach spółek komandytowych i jawnych, które w 2021 r. uzyskały status podatnika CIT, jest zwolniony z podatku dochodowego.

„Spółki będące podatnikami CIT, posiadające prawo do udziału w zyskach spółki komandytowej lub spółki jawnej, która uzyskała status podatnika CIT na mocy znowelizowanych od 1 stycznia 2021 r. przepisów, mogą korzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym dochodów uzyskiwanych z udziału w zyskach takiej spółki” – napisano w opublikowanej w piątek interpretacji.

Oznacza to, że wspólnicy spółek jawnych i komandytowych mają prawo do stosowania — na podstawie art. 22 ust. 4 ustawy CIT — zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym dochodów uzyskanych z udziału w zyskach tych spółek. Dodatkowo ze zwolnienia mogą skorzystać tylko ci wspólnicy spółki jawnej lub komandytowej, którzy są także podatnikiem podatku CIT, podlegającym w Polsce lub w innym niż Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów. Wspólnicy nie mogą być komplementariuszem w spółce komandytowej, a poza tym posiadają w danej spółce jawnej lub komandytowej nieprzerwanie przez minimum dwa lata ogół praw i obowiązków wspólnika w takiej spółce, przyznający wspólnikowi minimum 10 proc. praw do udziału w jej zyskach.

Omawianym zwolnieniem mogą być objęte przychody faktycznie uzyskane w związku z wypłatą zysku dokonaną przez spółkę jawną i komandytową na rzecz jej wspólników albo równowartość zysku spółki jawnej lub komandytowej przeznaczonego na podwyższenie jej kapitału podstawowego. Zwolnienie obejmuje także wartość niepodzielonych zysków w spółce jawnej i komandytowej oraz wartość zysku przekazanego na inne kapitały niż kapitał podstawowy takiej spółki, w przypadku jej przekształcenia w spółkę niebędącą podatnikiem CIT.

Źródło: PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Jak wyglądają polskie podatki na tle UE?

W porównaniu z podatkami w innych państwach Unii polskie podatki są umiarkowane lub niskie, a dzień wolności podatkowej przypada u nas 11 czerwca.
2 MIN CZYTANIA

Pracownik delegowany nie podróżuje służbowo

Gdy pracodawca – mimo braku obowiązku nałożonego przepisami prawa pracy – zapewni oddelegowanemu pracownikowi nocleg i dojazd do miejscowości, w której będzie wykonywał pracę, to wartość tych świadczeń stanowi dla pracownika przychód z innych nieodpłatnych świadczeń.
4 MIN CZYTANIA

Koszty inflacji rząd przerzuci na pracodawców

Jest już niemal pewne, że w roku 2024, z uwagi na wysoką inflację, czeka nas kolejna, znacząca podwyżka płacy minimalnej. Taki wzrost – o czym często się zapomina – jest także dodatkowym, sporym zastrzykiem środków, które rząd zapewnia ZUS i NFZ.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pracujesz sezonowo? Tu zarobisz najwięcej

Wiosna i lato to okresy, w których praca sezonowa jest w Polsce najbardziej popularna. Najlepiej wtedy zarabiają... instruktorzy surfingu.
2 MIN CZYTANIA

Jak wyglądają polskie podatki na tle UE?

W porównaniu z podatkami w innych państwach Unii polskie podatki są umiarkowane lub niskie, a dzień wolności podatkowej przypada u nas 11 czerwca.
2 MIN CZYTANIA

Rząd chce uporządkować rynek kapitałowy

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma porządkować i usprawnić funkcjonowanie instytucji rynku finansowego.
2 MIN CZYTANIA