fbpx
wtorek, 30 maja, 2023
Strona głównaPodatkiWażna zmiana dla sprzedających w systemie zwrotu VAT podróżnym

Ważna zmiana dla sprzedających w systemie zwrotu VAT podróżnym

Od 1 stycznia 2022 r. osoby sprzedające w systemie zwrotu VAT podróżnym wystawiać będą dokumenty TAX FREE w formie elektronicznej – podało Ministerstwo Finansów.

Resort wyjaśnił, że przyniesie to skrócenie czasu obsługi, ale także szereg ułatwień m.in. w rozliczeniach transakcji. Polska jest kolejnym krajem w UE, który wprowadził własny elektroniczny system TAX FREE. Takie rozwiązania funkcjonują m.in. we Francji, Włoszech, Hiszpanii, Austrii czy Estonii.

Sam TAX FREE to system zwrotu podatku VAT podróżnym, którzy nie mają stałego miejsca zamieszkania na terytorium UE. Jest to rozwiązanie dla podróżnego, który dokonał w Polsce zakupu towarów powyżej 200 zł i otrzymał paragon z kasy rejestrującej, a następnie wywiózł towar w nienaruszonym stanie poza terytorium UE i uzyskał potwierdzenie funkcjonariusza Służby Celno-Skarbowej.

„Dzięki wprowadzonym zmianom, przedsiębiorcy otrzymują szybki i łatwy dostęp do danych o transakcjach realizowanych w systemie TAX FREE. Elektroniczny obieg dokumentów ułatwi im także rozliczenia zarówno z podróżnymi, jak i z organami podatkowymi” – wyjaśniono w komunikacie prasowym.

Na stronie resortu napisano również, że dzięki systemowi TAX FREE podróżni zyskają na skróceniu czasu obsługi. Nie tylko uzyskają elektroniczny dostęp do dokumentów TAX FREE, ale też szybciej otrzymają zwrot zapłaconego podatku VAT przy transakcjach realizowanych w formie bezgotówkowej.

System rejestracyjny TAX FREE dla przedsiębiorców jest dostępny od 1 lipca 2021 r. Od tego czasu zarejestrowało się w nim ponad 1,5 tys. firm.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Prawo podatkowe nadal będzie upraszczane

Ministerstwo Finansów chce kontynuować upraszczanie prawa podatkowego w Polsce, a także wprowadzać do niego nowe technologie.
2 MIN CZYTANIA

NIK: system elektronicznej egzekucji długów nie zadziałał

W ocenie NIK wprowadzenie obowiązku przekazywania w formie elektronicznej tytułów wykonawczych nie przyczyniło się w pełni do uproszczenia i usprawnienia procedur egzekucji administracyjnej. Zamiast usprawnienia zrobił się bałagan.
3 MIN CZYTANIA

Resort finansów pracuje nad dużą nowelą Ordynacji podatkowej

Zmiany w Ordynacji podatkowej będą największe od lat – zapowiada Ministerstwo Finansów. Na razie propozycje zmian znamy jedynie z wypowiedzi przedstawicieli resortu. Samego projektu jeszcze nie opublikowano.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Cyfryzacja polskich firm. Jak wypadamy na tle Europy?

Zdecydowana większość polskich firm nie ma zamiaru zmieniać wysokości wydatków ponoszonych na transformację cyfrową – wynika z badania KPMG.
2 MIN CZYTANIA

Prawo podatkowe nadal będzie upraszczane

Ministerstwo Finansów chce kontynuować upraszczanie prawa podatkowego w Polsce, a także wprowadzać do niego nowe technologie.
2 MIN CZYTANIA

Stop dezinformacji żywnościowej. Producenci działają

Polscy producenci żywności chcą walczyć ze skierowaną przeciwko nim dezinformacją żywnościową. Pomaga im resort rolnictwa.
2 MIN CZYTANIA