Od 1 stycznia 2022 r. osoby sprzedające w systemie zwrotu VAT podróżnym wystawiać będą dokumenty TAX FREE w formie elektronicznej – podało Ministerstwo Finansów.

Pexels.com

Resort wyjaśnił, że przyniesie to skrócenie czasu obsługi, ale także szereg ułatwień m.in. w rozliczeniach transakcji. Polska jest kolejnym krajem w UE, który wprowadził własny elektroniczny system TAX FREE. Takie rozwiązania funkcjonują m.in. we Francji, Włoszech, Hiszpanii, Austrii czy Estonii.

Sam TAX FREE to system zwrotu podatku VAT podróżnym, którzy nie mają stałego miejsca zamieszkania na terytorium UE. Jest to rozwiązanie dla podróżnego, który dokonał w Polsce zakupu towarów powyżej 200 zł i otrzymał paragon z kasy rejestrującej, a następnie wywiózł towar w nienaruszonym stanie poza terytorium UE i uzyskał potwierdzenie funkcjonariusza Służby Celno-Skarbowej.

„Dzięki wprowadzonym zmianom, przedsiębiorcy otrzymują szybki i łatwy dostęp do danych o transakcjach realizowanych w systemie TAX FREE. Elektroniczny obieg dokumentów ułatwi im także rozliczenia zarówno z podróżnymi, jak i z organami podatkowymi” – wyjaśniono w komunikacie prasowym.

Na stronie resortu napisano również, że dzięki systemowi TAX FREE podróżni zyskają na skróceniu czasu obsługi. Nie tylko uzyskają elektroniczny dostęp do dokumentów TAX FREE, ale też szybciej otrzymają zwrot zapłaconego podatku VAT przy transakcjach realizowanych w formie bezgotówkowej.

System rejestracyjny TAX FREE dla przedsiębiorców jest dostępny od 1 lipca 2021 r. Od tego czasu zarejestrowało się w nim ponad 1,5 tys. firm.

Poprzedni artykułOd nowego roku zwiększą się kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe
Następny artykułKapitalizm patchworkowy, czyli między szufladką państw peryferyjnych i półperyferyjnych