Ministerstwo Finansów przypomina, że w związku z obniżką VAT na żywność, nawozy i paliwa przedsiębiorcy używający kas rejestrujących są zobowiązani do zmiany przyporządkowania zmienianych stawek na te towary w kasach.

zmiany w JPK lipiec 2021 - grafika wpisu

W komunikacie podkreślono, że zmiana stawki jest szczególnie istotna przy sprzedaży żywności, gdzie wprowadzono zerową stawkę VAT dla podstawowych produktów żywnościowych, objętych obecnie stawką 5 proc., tj. mięso i ryby oraz przetwory z nich, produkty mleczarskie, warzywa i owoce i przetwory z nich, zboża, produkty przemysłu młynarskiego, przetwory ze zbóż i wyroby piekarnicze oraz niektóre napoje (np. zawierające co najmniej 20% soku owocowego lub warzywnego, napoje mleczne i tzw. mleka roślinne).

„Zmiany w przepisach dotyczących VAT oznaczają wygaśnięcie 1 lutego 2022 r. Wiążących Informacji Składkowych wydanych dla towarów, dla których Tarcza 2.0 obniża stawki VAT. Zmiany w zakresie VAT objęte Tarczą 2.0 nie wpływają jednak na klasyfikację towarów będących przedmiotem WIS według Nomenklatury scalonej (CN) – ta nie ulega zmianie” – napisano na stronie internetowej resortu. „Klasyfikacja według CN dla towarów objętych WIS, które wygasną 1 lutego 2022 r., pozostanie aktualna, pod warunkiem że opis, skład, charakter, zastosowanie tych towarów się nie zmienią. Jeśli podatnik wystąpi o wydanie nowej decyzji WIS dla towarów, dla których decyzja wygasła w związku ze zmianami stawek VAT w Tarczy 2.0, Krajowa Informacja Skarbowa dołoży wszelkich starań, aby wnioski były załatwiane nie później niż w ciągu miesiąca od ich wpływu” – wyjaśniono.

Poprzedni artykułRozważania nad Pegasusem
Następny artykułChorowanie stanie się droższe