fbpx
piątek, 12 lipca, 2024
Strona głównaArchiwumWażny głos w obronie polskich przedsiębiorców!

Ważny głos w obronie polskich przedsiębiorców!

Od dawna w swoich publikacjach Rada Gospodarcza Strefy Wolnego Słowa zwraca uwagę na rażące naruszenia w funkcjonowaniu rynku wewnętrznego Unii Europejskiej. Mechanizm jego działania jest podważany zarówno na poziomie krajowym, jak również poprzez szkodliwe regulacje przyjmowane na szczeblu europejskim. W efekcie firmy z takich krajów jak Polska mają trudności w korzystaniu z traktatowych swobód. Chociaż prawo UE jest tutaj jasne, praktyka często mu przeczy. Kontrole, inspekcje itp. podobne atrakcje to narzędzia stosowane w celu eliminowania z rynku państw tzw. Starej Unii naszych przedsiębiorstw.

Podobnie unijne instytucje coraz chętniej przyjmują szkodliwe dla firm z naszego regionu prawo, tak aby zwiększać ich koszty i w ten sposób obniżać konkurencyjność. W tych okolicznościach trzeba jasno artykułować sprzeciw. I to właśnie zrobiły europosłanki Prawa i Sprawiedliwości: Beata Szydło, Elżbieta Rafalska, Joanna Kopcińska i Anna Zalewska. W swoim piśmie wysłanym do Komisji Europejskiej odniosły się do sytuacji polskich przedsiębiorstw na rynku francuskim.

„W wyniku kontroli firmy mają być uznawane za działające nielegalnie na terytorium Francji, za co zgodnie z przepisami wprowadzonymi w 2018 roku grożą bardzo wysokie kary finansowe, sięgające nawet 30 tys. euro lub więzienie. Jak informują przedsiębiorcy, rzeczywistym celem kontroli nie jest wykrywanie nieprawidłowości, ale wywarcie presji na polskie firmy i w rezultacie zmuszenie ich do przeniesienia części lub całości działalności na stałe do innego państwa, a co za tym idzie – składek i podatków” – zauważają europarlamentarzystki.

Niedawno dokument pod znamienną nazwą „czarnej księgi”, dotyczący praktyk naruszających traktatowe przepisy odnośnie do rynku wewnętrznego opublikowało Ministerstwo Rozwoju. Po konsultacjach ma on zostać przekazany Komisji Europejskiej. Problem staje się zatem wyraźnie zauważalny i skutkować zaczyna reakcją z polskiej strony. Pozostaje mieć nadzieję, że unijne instytucje zajmą się poważnie tą sprawą. Kolejnym krokiem powinno być wsparcie polskich firm dochodzących swoich praw przed unijnym trybunałem w Luksemburgu.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

RAPORT: Banki centralne wobec podwyższonej inflacji

Patrząc na wskaźnik inflacji, można odnieść wrażenie, że jakaś maszyna przeniosła nas o kilka dekad do tyłu. Polski odczyt dynamiki cen jest najwyższy od 20 lat, inflacja konsumencka w Stanach Zjednoczonych osiągnęła poziom niewidziany tam od ponad trzech dekad. Podobnie jest w strefie euro. Niemcy mają inflację porównywalną z tą z początku lat 90. Dziennikarze pytają ekonomistów i polityków, kiedy ceny wyhamują i wszystko wróci do normy.
11 MIN CZYTANIA

DEBATA WIDEO: Skąd ta inflacja? Odpowiadają Kluza, Liberadzki, Sokal

Nie wiesz, skąd ta inflacja? Obejrzyj naszą debatę z udziałem wybitnych ekspertów. Wiele pytań i równie dużo trafnych odpowiedzi!

Prof. Dariusz Gątarek: „Przyczyn inflacji szukałbym poza Polską” [WYWIAD]

O bieżącej sytuacji gospodarczej w Polsce rozmawiamy z prof. Dariuszem Gątarkiem, światowej renomy ekonomistą zajmującym się tematyką zarządzania ryzykiem i wyceną pochodnych instrumentów finansowych. Byłym doradcą prezesa NBP Sławomira Skrzypka.
5 MIN CZYTANIA