fbpx
sobota, 10 czerwca, 2023
Strona głównaInnowacjeWażny krok w kierunku powrotu ludzi na Księżyc. Wystartowała misja Artemis

Ważny krok w kierunku powrotu ludzi na Księżyc. Wystartowała misja Artemis

NASA wystrzeliła w kosmos rakietę Space Launch System (SLS) – najpotężniejszą rakietę w historii, która wyniesie kapsułę Orion w podróż dookoła Księżyca w ramach misji Artemis I. Jest to pierwszy krok w ramach programu, którego celem jest ustanowienie stałej obecności ludzi na Księżycu.

Podczas misji Artemis statek Orion, napędzany przez moduł serwisowy dostarczony przez Europejską Agencję Kosmiczną, znajdzie się 100 km od powierzchni Księżyca i okrąży go, po czym wróci na Ziemię lądując 11 grudnia w Pacyfiku.

Podczas misji ma pokonać prawie 2 miliony kilometrów – więcej niż jakikolwiek inny pojazd przeznaczony do transportu ludzi. Po drodze zostawi też 10 satelitów do badań Księżyca i innych ciał niebieskich położonych blisko Ziemi. Na pokładzie Oriona znalazły się trzy manekiny, co ma pomóc w ocenie bezpieczeństwa misji dla ludzi.

W ramach kolejnej planowanej misji Artemis II w 2024 r., podobny lot mają odbyć astronauci, którzy w 2025 r. mają wylądować na Księżycu. Rok później ma dojść do skompletowania stałej, mieszkalnej bazy kosmicznej na orbicie księżycowej. W długiej perspektywie stała obecność ludzi na Księżycu ma pomóc w przygotowaniach do eksploracji Marsa.

W program Artemis (w ramach tzw. porozumień Artemis) zaangażowane są nie tylko USA, ale także i inne kraje. Stroną porozumień jest też Polska, która miała swój udział, w ramach współpracy NASA z Europejską Agencją Kosmiczną, w tworzeniu Oriona. W przyszłości, w ramach misji, na Księżyc mają polecieć również europejscy astronauci.

PAP, BBC, KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polska wyśle satelitę na orbitę Księżyca?

Polska Agencja Kosmiczna planuje wysłanie bezzałogowej misji na orbitę Księżyca. Podano możliwy termin.
2 MIN CZYTANIA

AI już zabiera ludziom pracę, a to dopiero początek

Sztuczna inteligencja już wypiera miejsca pracy dla ludzi – tak jak przewidywano i przed czym od dawna ostrzegano.
3 MIN CZYTANIA

UE ureguluje treści tworzone przez sztuczną inteligencję

Unia Europejska chce zmusić firmy do specjalnego oznaczania treści tworzonych przez sztuczną inteligencję.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polska zyskuje na spadku niemieckiego importu z Chin

Polska jest czwartym krajem, z którego Niemcy sprowadzają obecnie najwięcej towarów – wynika z najnowszych danych niemieckiego urzędu statystycznego (Destatis).
2 MIN CZYTANIA

Ministrowie obrony USA i Chin na forum w Singapurze. Nie zabrakło napięć

Ministrowie obrony USA – Lloyd Austin i Chin – Li Shangfu wystąpili na prestiżowym, azjatyckim Forum Bezpieczeństwa Shangri-La Dialogue w Singapurze, gdzie zaprezentowali dwie odmienne wizje regionalnego ładu. Obradom ponad 50 delegacji z całego świata towarzyszyły napięcia w Cieśninie Tajwańskiej.
2 MIN CZYTANIA

Elon Musk przyjęty w Chinach z honorami

Szef Tesli Elon Musk po raz pierwszy od trzech lat odwiedził Chiny. Spotkał się m.in. z chińskim ministrem spraw zagranicznych. Odwiedził także fabrykę Tesli w Szanghaju.
< 1 MIN CZYTANIA