Kevin Kuehnert, sekretarz generalny Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) oznajmił, że kwestia włączenia przesyłu gazu przez Nord Stream 2 nie powinna być uzależniana od sporów politycznych, w tym działań Rosji w pobliżu granicy z Ukrainą i kwestii przestrzegania przez Moskwę praw człowieka.

More than 6,000 kilometre of large-diameter gas pipelines have been laid in the North Sea alone. Some of them have been in use since 1970. They show that offshore pipelines like Nord Stream are a proven technology.

Nord Stream 2 został ukończony we wrześniu ubiegłego roku. Na uruchomienie przesyłu gazu niezbędne jest jeszcze wydanie zgody przez niemieckie i unijne urzędy.

SPD wchodzi obecnie w skład koalicji rządzącej Niemcami, a jej lider Olaf Scholz jest kanclerzem. Kevin Kuehnert jest 32-letnim politykiem, który kilka tygodni temu objął stanowisko sekretarza generalnego – jedno z najważniejszych w partii.

Gerhard Schröder, były kanclerz Niemiec również wywodzący się z SPD, podjął w 2005 roku decyzję o budowie gazociągu Nord Stream 1 w ostatnich tygodniach swojego urzędowania. Po opuszczeniu stanowiska szefa rządu wszedł do rady nadzorczej spółki, która zajmowała się budową gazociągu.

reuters.com

Poprzedni artykułNie będzie już czternastej emerytury
Następny artykułBunt skarbówki wobec Polskiego Ładu