fbpx
sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaEnergetyka„Uruchomienia Nord Stream 2 nie można mieszać z prawami człowieka w Rosji”

„Uruchomienia Nord Stream 2 nie można mieszać z prawami człowieka w Rosji”

Kevin Kuehnert, sekretarz generalny Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) oznajmił, że kwestia włączenia przesyłu gazu przez Nord Stream 2 nie powinna być uzależniana od sporów politycznych, w tym działań Rosji w pobliżu granicy z Ukrainą i kwestii przestrzegania przez Moskwę praw człowieka.

Nord Stream 2 został ukończony we wrześniu ubiegłego roku. Na uruchomienie przesyłu gazu niezbędne jest jeszcze wydanie zgody przez niemieckie i unijne urzędy.

SPD wchodzi obecnie w skład koalicji rządzącej Niemcami, a jej lider Olaf Scholz jest kanclerzem. Kevin Kuehnert jest 32-letnim politykiem, który kilka tygodni temu objął stanowisko sekretarza generalnego – jedno z najważniejszych w partii.

Gerhard Schröder, były kanclerz Niemiec również wywodzący się z SPD, podjął w 2005 roku decyzję o budowie gazociągu Nord Stream 1 w ostatnich tygodniach swojego urzędowania. Po opuszczeniu stanowiska szefa rządu wszedł do rady nadzorczej spółki, która zajmowała się budową gazociągu.

reuters.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA