Kevin Kuehnert, sekretarz generalny Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) oznajmił, że kwestia włączenia przesyłu gazu przez Nord Stream 2 nie powinna być uzależniana od sporów politycznych, w tym działań Rosji w pobliżu granicy z Ukrainą i kwestii przestrzegania przez Moskwę praw człowieka.

More than 6,000 kilometre of large-diameter gas pipelines have been laid in the North Sea alone. Some of them have been in use since 1970. They show that offshore pipelines like Nord Stream are a proven technology.

Nord Stream 2 został ukończony we wrześniu ubiegłego roku. Na uruchomienie przesyłu gazu niezbędne jest jeszcze wydanie zgody przez niemieckie i unijne urzędy.

SPD wchodzi obecnie w skład koalicji rządzącej Niemcami, a jej lider Olaf Scholz jest kanclerzem. Kevin Kuehnert jest 32-letnim politykiem, który kilka tygodni temu objął stanowisko sekretarza generalnego – jedno z najważniejszych w partii.

Gerhard Schröder, były kanclerz Niemiec również wywodzący się z SPD, podjął w 2005 roku decyzję o budowie gazociągu Nord Stream 1 w ostatnich tygodniach swojego urzędowania. Po opuszczeniu stanowiska szefa rządu wszedł do rady nadzorczej spółki, która zajmowała się budową gazociągu.

reuters.com