fbpx
poniedziałek, 15 lipca, 2024
Strona głównaKrajWażny wyrok w sprawie napadu na Żabkę

Ważny wyrok w sprawie napadu na Żabkę

Warszawski sąd nie ukarał właściciela Żabki, który w trakcie napadu na sklep ugodził śmiertelnie nożem jednego z dwóch napastników.

Siedem lat bezwzględnego więzienia oraz 20 tysięcy złotych nawiązki na rzecz pokrzywdzonego właściciela sklepu – taki wyrok usłyszał będący recydywistą 22-latek, który na początku 2023 roku razem z drugim mężczyzną napadł na sklep Żabka przy stacji PKP Kobyłka. W trakcie napaści zginął drugi z napastników.

Portal Wyborcza.pl przypomniał, że na skutek ugodzenia nożem przez właściciela sklepu zginął 25-letni napastnik. Sąd Okręgowy Warszawa-Praga nie pociągnął przedsiębiorcy do odpowiedzialności, bo uznano, że działał on w samoobronie. Według prokuratury rejonowej z Wołomina była to obrona konieczna, w trakcie której odpierał on bezpośredni i bezprawny zamach.

Sąd uznał również, że zamiar dokonania rozboju z użyciem niebezpiecznego narzędzia został udowodniony, gdyż jeden z przestępców posiadał replikę pistoletu, a drugi miał metalową rurkę i obaj byli zamaskowani. W trakcie napadu mężczyźni grozili pracownicy bronią oraz domagali się przekazania im pieniędzy z kasy. W tym czasie właściciel pozostawał na zapleczu sklepu.

Odpierając atak na sklep właściciel bronił się rękami, a napastnicy, mimo otrzymania ciosów pięścią, nie zrezygnowali z rozboju. Dopiero w trakcie dalszej szarpaniny 25-letni napastnik został ugodzony nożem, po czym próbował zbiec z miejsca zdarzenia, jednak zmarł po przebiegnięciu około 100 metrów. Drugi napastnik uciekł, ale został zatrzymany przez policję następnego dnia.

Źródlo: Wyborcza
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA