fbpx
wtorek, 21 maja, 2024
Strona głównaArchiwumWdzięczność Trumpa wobec Putina może być bezpodstawna

Wdzięczność Trumpa wobec Putina może być bezpodstawna

Tą decyzją, zdaniem Rogana, Putin pokazał Arabii Saudyjskiej i światu, że jest królem naftowym, jednocześnie zdobywając amerykańską wdzięczność. Umowa zmniejszy dostawy ropy o prawie 10 milionów baryłek dziennie. Najprawdopodobniej ustabilizuje i podniesie to ceny ropy. Rosja i Arabia Saudyjska chcą wzrostu cen, ponieważ muszą zmaksymalizować dochody z ropy, aby wesprzeć swoje programy wydatków rządowych. Stany Zjednoczone dążą do podwyżki cen w celu konsolidacji producentów energii z łupków, którzy mają wyższy próg rentowności niż ich zagraniczni konkurenci naftowi.

Umowa teoretycznie wygląda tak, że ​​wszystkie kraje na tym skorzystają. Ale to złudzenie. Największym zwycięzcą w tej sytuacji jest Putin. Na początek Rosja prawie na pewno nie będzie przestrzegać limitów produkcji. Putin ma zbyt wiele do zyskania i zbyt mało do stracenia po przekroczeniu uzgodnionego poziomu produkcji. Każdy nowy dolar, który Rosja może uzyskać dzięki sprzedaży, to pieniądz , który może zainwestować w rosyjską infrastrukturę i wojsko. Biorąc pod uwagę wielki globalny zgiełk związany z niższymi cenami ropy, Putin zaryzykuje, że świat przymknie oko na wszelkie „drobne” łamanie zasad.

Siła Putina i jego wpływy na całym świecie w znacznej mierze zależą od jego zdolności do zdominowania globalnego rynku eksportu ropy. Putin chce mieć pewność , że to on, a nie Saudyjczycy, czy USA, będą w stanie ustalić warunki rynkowe.

Prezydent USA Donald Trump mówi, że ta umowa uratuje amerykańskie miejsca pracy w sektorze energetycznym, ale jest to wątpliwe. Nie zrobi wiele, aby zmniejszyć presję na amerykański przemysł łupkowy – nawet przy tej umowie ceny ropy musiałyby się podwoić, aby przemysł łupkowy osiągnął próg rentowności.

Krótko mówiąc, wdzięczność Trumpa wobec Putina może być bezpodstawna – twierdzi Tom Rogan.

DL/Washington Examiner

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Zdewastowano nagrobki na najstarszym cmentarzu żydowskim w Europie

Najstarszy zachowany żydowski cmentarz w Europie został zdewastowany. Jak podano w oświadczeniu, co najmniej 50 nagrobków na średniowiecznym cmentarzu żydowskim w niemieckim mieście Worms (Wormacja) zostało zamazanych zieloną farbą.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosyjski MSZ, żydowski antychryst i Malaysia Airlines. Kto odpowiada za katastrofę z 2014 roku?

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa wspomina o książce opublikowanej niedawno w Malezji, która „wskazuje na to, iż  Malezyjczycy coraz chętniej formułują własne zdanie na temat katastrofy, wolni od zachodnich uprzedzeń i motywacji politycznych”. Chodzi o samolot zestrzelony nad Ukrainą w 2014 roku.
2 MIN CZYTANIA

Stany Zjednoczone powinny w pełni uznać Tajwan

Według byłego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu Johna Boltona, obecnie Tajwan cieszy się najlepszym międzynarodowym statusem od ponad 70 lat i ma kluczowe znaczenie dla Azji Wschodniej.
2 MIN CZYTANIA