fbpx
sobota, 23 września, 2023
Strona głównaArchiwumWdzięczność Trumpa wobec Putina może być bezpodstawna

Wdzięczność Trumpa wobec Putina może być bezpodstawna

Tą decyzją, zdaniem Rogana, Putin pokazał Arabii Saudyjskiej i światu, że jest królem naftowym, jednocześnie zdobywając amerykańską wdzięczność. Umowa zmniejszy dostawy ropy o prawie 10 milionów baryłek dziennie. Najprawdopodobniej ustabilizuje i podniesie to ceny ropy. Rosja i Arabia Saudyjska chcą wzrostu cen, ponieważ muszą zmaksymalizować dochody z ropy, aby wesprzeć swoje programy wydatków rządowych. Stany Zjednoczone dążą do podwyżki cen w celu konsolidacji producentów energii z łupków, którzy mają wyższy próg rentowności niż ich zagraniczni konkurenci naftowi.

Umowa teoretycznie wygląda tak, że ​​wszystkie kraje na tym skorzystają. Ale to złudzenie. Największym zwycięzcą w tej sytuacji jest Putin. Na początek Rosja prawie na pewno nie będzie przestrzegać limitów produkcji. Putin ma zbyt wiele do zyskania i zbyt mało do stracenia po przekroczeniu uzgodnionego poziomu produkcji. Każdy nowy dolar, który Rosja może uzyskać dzięki sprzedaży, to pieniądz , który może zainwestować w rosyjską infrastrukturę i wojsko. Biorąc pod uwagę wielki globalny zgiełk związany z niższymi cenami ropy, Putin zaryzykuje, że świat przymknie oko na wszelkie „drobne” łamanie zasad.

Siła Putina i jego wpływy na całym świecie w znacznej mierze zależą od jego zdolności do zdominowania globalnego rynku eksportu ropy. Putin chce mieć pewność , że to on, a nie Saudyjczycy, czy USA, będą w stanie ustalić warunki rynkowe.

Prezydent USA Donald Trump mówi, że ta umowa uratuje amerykańskie miejsca pracy w sektorze energetycznym, ale jest to wątpliwe. Nie zrobi wiele, aby zmniejszyć presję na amerykański przemysł łupkowy – nawet przy tej umowie ceny ropy musiałyby się podwoić, aby przemysł łupkowy osiągnął próg rentowności.

Krótko mówiąc, wdzięczność Trumpa wobec Putina może być bezpodstawna – twierdzi Tom Rogan.

DL/Washington Examiner

INNE Z TEJ KATEGORII

CYBER SECURITY: Jak dbać o bezpieczeństwo naszych finansów

Cyberprzestępcy używają coraz przebieglejszych metod kradzieży pieniędzy, bazując na niewiedzy, naiwności i emocjach u potencjalnych ofiar. Fałszywy SMS czy telefon od osoby podającej się za pracownika banku może otrzymać każdy, więc pojawiające się ostrzeżenia ze strony banków należy traktować bardzo poważnie. Klienci powinni być nie tylko bardzo ostrożni, ale też przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Polskie rewolucje w sektorze zdrowia. Huawei Startup Challenge

Clebre, Oasis Diagnostics oraz PioLigOn znalazły się na podium 3. edycji Huawei Startup Challenge – konkursu, którego celem było wyłonienie najlepszych polskich startupów pozytywnego wpływu tworzących technologie na rzecz ochrony zdrowia. Laureaci otrzymali kolejno 100, 60 i 40 tys. zł nagrody na rozwój własnych projektów.

Silna pozycja Polski na inwestycyjnej mapie świata

Mimo zawiłości geopolitycznych sytuacja polskiej gospodarki nie uległa pogorszeniu. Wręcz przeciwnie – na inwestycyjnej mapie świata Polska jest postrzegana jak atrakcyjny i solidny partner, z którym warto związać się długoletnią umową.

INNE TEGO AUTORA

Zdewastowano nagrobki na najstarszym cmentarzu żydowskim w Europie

Najstarszy zachowany żydowski cmentarz w Europie został zdewastowany. Jak podano w oświadczeniu, co najmniej 50 nagrobków na średniowiecznym cmentarzu żydowskim w niemieckim mieście Worms (Wormacja) zostało zamazanych zieloną farbą.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosyjski MSZ, żydowski antychryst i Malaysia Airlines. Kto odpowiada za katastrofę z 2014 roku?

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa wspomina o książce opublikowanej niedawno w Malezji, która „wskazuje na to, iż  Malezyjczycy coraz chętniej formułują własne zdanie na temat katastrofy, wolni od zachodnich uprzedzeń i motywacji politycznych”. Chodzi o samolot zestrzelony nad Ukrainą w 2014 roku.
2 MIN CZYTANIA

Stany Zjednoczone powinny w pełni uznać Tajwan

Według byłego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu Johna Boltona, obecnie Tajwan cieszy się najlepszym międzynarodowym statusem od ponad 70 lat i ma kluczowe znaczenie dla Azji Wschodniej.
2 MIN CZYTANIA