fbpx
wtorek, 23 kwietnia, 2024
Strona głównaEkologiaWędkarze domagają się odszkodowań za skażenie Odry

Wędkarze domagają się odszkodowań za skażenie Odry

Polski Związek Wędkarski domaga się odszkodowania za zanieczyszczenie Odry.

W specjalnym oświadczeniu przedstawiciele PZW napisali, że obecna sytuacja w rzece Odrze to największa katastrofa ekologiczna w naszym kraju w XXI w. i „polski Czarnobyl”. Wędkarze obwiniają instytucje państwowe – a w szczególności Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie – którym zabrakło kompetencji, zaangażowania i odpowiednich działań.

„Władza to odpowiedzialność, należy ją przywrócić lokalnym instytucjom, działaczom i samorządom, bo oni najlepiej wiedzą, co jest potrzebne naszej ziemi i naszym wodom” – napisano w dokumencie.

W związku ze skażeniem Odry Polski Związek Wędkarski ma zamiar domagać się odszkodowań i zapowiedział, że będzie walczyć „o każdy obwód i o każdego użytkownika”. Związkowcy chcą też ubiegać się o pokrycie kosztów odtworzenia rybostanu w Odrze, ale też będzie dążył do ukarania wszystkich osób i podmiotów odpowiedzialnych za katastrofę ekologiczną.

„Wędkarze są bardzo cierpliwi, my na pewno 'wyłowimy’ sprawcę i współodpowiedzialnych tej ekologicznej katastrofy” – podsumowano w oświadczeniu.

Pierwsze śnięte ryby w Odrze pojawiły się już pod koniec lipca 2022 r., a do 10 sierpnia z rzeki wyłowiono co najmniej 9 ton ryb oraz zauważono martwe bobry i ptaki. Przyczyny skażenia Odry nie są jeszcze znane, ale wiadomo, że w rzece doszło do wysokiego zasolenia.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ludzie nie chcą mieszkać w wiatrakowym lesie [WYWIAD]

Wiatraki oznaczają dewastację terenu w obrębie wielu kilometrów, zabijają ptaki, a ludziom nie dają normalnie żyć – mówi Tomasz Berliński, mieszkaniec pięknych przyrodniczo terenów gminy Górowo Iławeckie, gdzie ma powstać elektrownia wiatrowa.
8 MIN CZYTANIA

Ponowne nawadnianie torfowisk to realne zyski ekonomiczne

Znaczna większość mokradeł w Polsce i w Europie została już osuszona do różnych celów. Tymczasem osuszanie torfowisk i np. wprowadzanie tam lasu daje znacznie mniejsze zyski ekonomiczne niż ponowne ich nawadnianie. Zespół naukowców z udziałem Polaków wykazał, że w skali Litwy ponowne nawodnienie osuszonych leśnych torfowisk przyniosłoby zyski sięgające nawet 170 mln euro rocznie.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA