Po czerwcu w budżecie państwa jest ponad 25 mld zł nadwyżki – ogłosił w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, rządowa pomoc dla firm przekroczyła już 200 mld zł.

finansowanie samorządów zamiany - grafika wpisu
Fot. Pixabay

Naprawa finansów publicznych po naszych niefrasobliwych poprzednikach doprowadziła do tego, że po czerwcu, na półrocze, mamy nadwyżkę w budżecie przekraczającą 25 mld zł. Jednocześnie przekroczyliśmy 200 mld zł z okładem, na pomoc dla firm w covidzie. To jest coś, co pozwoliło zachować potencjał tych firm, dokonać ekspansji na nowe rynki i co najważniejsze – pozwoliło zachować miejsca pracy” – oświadczył w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki w czasie wizyty w firmie SKB Drive Tech w Radomsku.

Po czerwcu w budżecie państwa jest ponad 25 mld zł nadwyżki – to dobry wynik, pokazujący, że wysoki nominalny wzrost PKB sprzyja dochodom podatkowym – ocenił główny ekonomista PKO BP Piotr Bujak podane w poniedziałek przez premiera dane. Ekonomista wskazał również na dużą wpłatę z zysku NBP.

„Po czerwcu w budżecie państwa jest ponad 25 mld zł nadwyżki. To dobry wynik, pokazujący, że wysoki nominalny wzrost PKB sprzyja dochodom podatkowym. Plus duża wpłata z zysku NBP podbijająca dochody niepodatkowe” – ocenił w poniedziałek na Twitterze ekonomista PKO BP.

„No i zastrzeżenie, że wydatki antykryzysowe w dużej mierze poza budżetem” – dodał.

PAP

Poprzedni artykułDyplom uczelni już nie jest przepustką do kariery
Następny artykułPolacy zainwestowali w obligacje ponad 21 miliardów złotych. Najwięcej w historii!