Po czerwcu w budżecie państwa jest ponad 25 mld zł nadwyżki – ogłosił w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, rządowa pomoc dla firm przekroczyła już 200 mld zł.

Naprawa finansów publicznych po naszych niefrasobliwych poprzednikach doprowadziła do tego, że po czerwcu, na półrocze, mamy nadwyżkę w budżecie przekraczającą 25 mld zł. Jednocześnie przekroczyliśmy 200 mld zł z okładem, na pomoc dla firm w covidzie. To jest coś, co pozwoliło zachować potencjał tych firm, dokonać ekspansji na nowe rynki i co najważniejsze – pozwoliło zachować miejsca pracy” – oświadczył w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki w czasie wizyty w firmie SKB Drive Tech w Radomsku.

Po czerwcu w budżecie państwa jest ponad 25 mld zł nadwyżki – to dobry wynik, pokazujący, że wysoki nominalny wzrost PKB sprzyja dochodom podatkowym – ocenił główny ekonomista PKO BP Piotr Bujak podane w poniedziałek przez premiera dane. Ekonomista wskazał również na dużą wpłatę z zysku NBP.

„Po czerwcu w budżecie państwa jest ponad 25 mld zł nadwyżki. To dobry wynik, pokazujący, że wysoki nominalny wzrost PKB sprzyja dochodom podatkowym. Plus duża wpłata z zysku NBP podbijająca dochody niepodatkowe” – ocenił w poniedziałek na Twitterze ekonomista PKO BP.

„No i zastrzeżenie, że wydatki antykryzysowe w dużej mierze poza budżetem” – dodał.

PAP

Poprzedni artykułDyplom uczelni już nie jest przepustką do kariery
Następny artykułPolacy zainwestowali w obligacje ponad 21 miliardów złotych. Najwięcej w historii!