fbpx
środa, 27 września, 2023
Strona głównaEkologiaWęgiel czy zielone inwestycje - co wolą polskie firmy?

Węgiel czy zielone inwestycje – co wolą polskie firmy?

Zróżnicowane źródła zielonej energii są według najmniejszych polskich przedsiębiorstw przyszłością polskiego bezpieczeństwa energetycznego.

„Puls Biznesu” opublikował badanie Konfederacji Lewiatan, z którego wynika, że węgiel nie jest głównym wyborem najmniejszych polskich firm, jeśli chodzi o temat bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju. Zdecydowanie wygrywają tutaj zielone inwestycje.

Kryzys energetyczny skłania do działań

Badanie Konfederacji Lewiatan wykazało, że ponad rok po napaści Rosji na Ukrainę ok. 45 proc. polskich mikro i małych firm ocenia swoją sytuacją jako „raczej” lub „zdecydowanie” dobrą, a 25 proc. jako „ani dobrą, ani złą”.

Jeśli natomiast chodzi o wzrost cen energii, to większość polskich firm reaguje na niego działaniami ograniczającymi zużycie, ale głównie w krótkim terminie i na zasadzie punktowych inwestycji. Krajowe przedsiębiorstwa najchętniej decydują się na wykorzystanie alternatywnych źródeł energii (41 proc.) oraz zwiększenie efektywności energetycznej (40 proc.). Najbardziej skłonne do takich działań są firmy farmaceutyczne oraz motoryzacyjne, a najmniej przedsiębiorstwa działające w branży budowlanej, inżynierii lądowej, IT i technologicznej.

Badanie Konfederacji Lewiatan dowiodło również, że najmniejsze polskie firmy rozumieją konieczność wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski i rozumieją, że węgiel nie jest rozwiązaniem. Najwięcej ankietowanych, bo 63 proc., jest przekonanych, że kluczem do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego dla naszego kraju jest odpowiedni miks, dywersyfikacja dostaw i zachęty do rozwoju zielonej energii. Z kolei 55,5 proc. firm uważa, że Polska musi modernizować sieci energetyczne, a 53,5 proc. podkreśla znaczenie wsparcia rozwoju zielonej energii. Zaledwie 12,8 proc. firm uważa, że podstawą bezpieczeństwa energetycznego Polski jest węgiel.

Źródło: Puls Biznesu

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Afryka chce opodatkować świat, żeby dostać pieniądze na walkę z ociepleniem klimatu

Przywódcy afrykańskich państw spotkali się na konferencji w stolicy Kenii, aby uzgodnić swoje stanowisko w sprawie walki ze zmianami klimatu.
< 1 MIN CZYTANIA

Banki nie przejmują się zmianami klimatu i hojnie finansują inwestycje w paliwa kopalne

Największe banki świata przyznały w ostatnich latach miliardy dolarów pożyczek na inwestycje w wydobycie paliw kopalnych oraz rozwój rolnictwa przemysłowego.
1 MIN CZYTANIA

Klimatyczne szaleństwo przybiera coraz bardziej absurdalne kształty

Nowa religia zeroemisyjności chce cofnąć człowieka do ery przedprzemysłowej. Grunt pod „niezbędne” zmiany mające ratować planetę intensywnie urabiają także brytyjscy naukowcy.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Inflacja kieruje Polaków do internetu

W związku z wysoką inflacją coraz więcej Polaków decyduje się robić różnego rodzaju zakupy w internecie.
< 1 MIN CZYTANIA

Powstanie Odrzański Wodorowy Szlak Transportowy

Grupa KGHM wraz z Grupą Azoty chcą współpracować w dużym programie logistycznym o nazwie Odrzański Wodorowy Szlak Transportowy.
2 MIN CZYTANIA

Niemcy rozczarowani autami elektrycznymi?

Większość Niemców, którzy zdecydowali się na zakup auta elektrycznego, dzisiaj żałuje tej decyzji.
2 MIN CZYTANIA