fbpx
sobota, 20 lipca, 2024
Strona głównaEkologiaWęgiel czy zielone inwestycje - co wolą polskie firmy?

Węgiel czy zielone inwestycje – co wolą polskie firmy?

Zróżnicowane źródła zielonej energii są według najmniejszych polskich przedsiębiorstw przyszłością polskiego bezpieczeństwa energetycznego.

„Puls Biznesu” opublikował badanie Konfederacji Lewiatan, z którego wynika, że węgiel nie jest głównym wyborem najmniejszych polskich firm, jeśli chodzi o temat bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju. Zdecydowanie wygrywają tutaj zielone inwestycje.

Kryzys energetyczny skłania do działań

Badanie Konfederacji Lewiatan wykazało, że ponad rok po napaści Rosji na Ukrainę ok. 45 proc. polskich mikro i małych firm ocenia swoją sytuacją jako „raczej” lub „zdecydowanie” dobrą, a 25 proc. jako „ani dobrą, ani złą”.

Jeśli natomiast chodzi o wzrost cen energii, to większość polskich firm reaguje na niego działaniami ograniczającymi zużycie, ale głównie w krótkim terminie i na zasadzie punktowych inwestycji. Krajowe przedsiębiorstwa najchętniej decydują się na wykorzystanie alternatywnych źródeł energii (41 proc.) oraz zwiększenie efektywności energetycznej (40 proc.). Najbardziej skłonne do takich działań są firmy farmaceutyczne oraz motoryzacyjne, a najmniej przedsiębiorstwa działające w branży budowlanej, inżynierii lądowej, IT i technologicznej.

Badanie Konfederacji Lewiatan dowiodło również, że najmniejsze polskie firmy rozumieją konieczność wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski i rozumieją, że węgiel nie jest rozwiązaniem. Najwięcej ankietowanych, bo 63 proc., jest przekonanych, że kluczem do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego dla naszego kraju jest odpowiedni miks, dywersyfikacja dostaw i zachęty do rozwoju zielonej energii. Z kolei 55,5 proc. firm uważa, że Polska musi modernizować sieci energetyczne, a 53,5 proc. podkreśla znaczenie wsparcia rozwoju zielonej energii. Zaledwie 12,8 proc. firm uważa, że podstawą bezpieczeństwa energetycznego Polski jest węgiel.

Źródło: Puls Biznesu

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ludzie nie chcą mieszkać w wiatrakowym lesie [WYWIAD]

Wiatraki oznaczają dewastację terenu w obrębie wielu kilometrów, zabijają ptaki, a ludziom nie dają normalnie żyć – mówi Tomasz Berliński, mieszkaniec pięknych przyrodniczo terenów gminy Górowo Iławeckie, gdzie ma powstać elektrownia wiatrowa.
8 MIN CZYTANIA

Ponowne nawadnianie torfowisk to realne zyski ekonomiczne

Znaczna większość mokradeł w Polsce i w Europie została już osuszona do różnych celów. Tymczasem osuszanie torfowisk i np. wprowadzanie tam lasu daje znacznie mniejsze zyski ekonomiczne niż ponowne ich nawadnianie. Zespół naukowców z udziałem Polaków wykazał, że w skali Litwy ponowne nawodnienie osuszonych leśnych torfowisk przyniosłoby zyski sięgające nawet 170 mln euro rocznie.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA