fbpx
piątek, 8 grudnia, 2023
Strona głównaEnergetykaWęgiel zostanie w Polsce na dłużej

Węgiel zostanie w Polsce na dłużej

Główny Instytut Górnictwa zaprezentował prognozy, z których wynika, że w 2040 r. jedna trzecia energii elektrycznej w Polsce nadal będzie pochodzić z węgla kamiennego.

Łączne zużycie węgla w energetyce i ciepłownictwie wyniesie wówczas ok. 26,4 mln ton, a gazu ziemnego 11,9 mld metrów sześciennych. Oznacza to, że w 2040 r. rola węgla w energetyce będzie większa, niż prognozowano w oficjalnej Polityce Energetycznej Polski (PEP). Dla porównania według analiz GIG, w 2030 r. energetyce będzie potrzeba 39,6 mln ton węgla i 11,9 mld metrów sześciennych gazu.

Eksperci kierowani przez dra Stanisława Tokarskiego z GIG podkreślają, że Polska powinna kontynuować projekty dotyczące atomu i OZE, ale też nie powinna rezygnować z już realizowanych i planowanych inwestycji gazowych. W prezentacji prognoz GIG uczestniczył też wiceminister aktywów państwowych Piotr Pyzik, który zauważył, że wojna na Ukrainie prawdopodobnie wymusi zmiany miksu energetycznego, co może skutkować zwiększeniem zapotrzebowania na węgiel i w tym zakresie eksperci prognozują kilka możliwych scenariuszy.

– Niezależnie od ostatecznego scenariusza, transformacja energetyczna opiera się i musi się opierać na przesłankach, które towarzyszyły nam przed wybuchem wojny w Ukrainie – czyli bilans energetyczny, rozumiany jako fakt, że każdy obywatel naszego kraju ma w domu prąd, że stać go na ten prąd i że ten prąd jest polskiej produkcji. To są podstawy polskiej suwerenności – mówił Pyzik.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Gigantyczna eurokara dla elektrociepłowni!

Niemal ćwierć miliarda złotych kary dostała elektrociepłownia Będzin (woj. śląskie), która na czas nie rozliczyła absurdalnych uprawnień do emisji dwutlenku węgla.
2 MIN CZYTANIA

Azja szybciej niż Zachód zwiększa udział OZE w miksie energetycznym

Od 2015 r. Azja szybciej niż Ameryka Północna i Europa zwiększyła produkcję czystej energii elektrycznej i ograniczyła wykorzystanie paliw kopalnych – wynika z danych przeanalizowanych przez Agencję Reutera. Mimo tego Zachód naciska na kraje azjatyckie, by ograniczyły prywatne finansowanie energetyki węglowej.
2 MIN CZYTANIA

Polska za radykalnym zwiększeniem produkcji energii atomowej

Polska znalazła się w grupie ponad 20 państw biorących udział w dubajskim szczycie klimatycznym COP28, które zobowiązały się do potrojenia zdolności do produkcji energii nuklearnej.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polscy inwestorzy pozostają optymistami

Prawie połowa polskich inwestorów oczekuje, że ich zwroty z inwestycji w ciągu najbliższych 12 miesięcy będą wyższe niż rok wcześniej.
2 MIN CZYTANIA

Branża transportowa coraz bardziej zadłużona

Rosną długi polskiej branży TSL, która reaguje na to większą ostrożnością w zawieraniu umów z ewentualnymi kontrahentami, czym chce zmniejszyć własne ryzyko finansowe.
2 MIN CZYTANIA

Będą ułatwienia podatkowe dla przedsiębiorców?

Ministerstwo Finansów pracuje nad podatkowymi ułatwieniami dla przedsiębiorców. Chodzi o kwestię rozliczania wydatków inwestycyjnych.
2 MIN CZYTANIA