fbpx
piątek, 29 marca, 2024
Strona głównaEnergetykaWęgiel zostanie w Polsce na dłużej

Węgiel zostanie w Polsce na dłużej

Główny Instytut Górnictwa zaprezentował prognozy, z których wynika, że w 2040 r. jedna trzecia energii elektrycznej w Polsce nadal będzie pochodzić z węgla kamiennego.

Łączne zużycie węgla w energetyce i ciepłownictwie wyniesie wówczas ok. 26,4 mln ton, a gazu ziemnego 11,9 mld metrów sześciennych. Oznacza to, że w 2040 r. rola węgla w energetyce będzie większa, niż prognozowano w oficjalnej Polityce Energetycznej Polski (PEP). Dla porównania według analiz GIG, w 2030 r. energetyce będzie potrzeba 39,6 mln ton węgla i 11,9 mld metrów sześciennych gazu.

Eksperci kierowani przez dra Stanisława Tokarskiego z GIG podkreślają, że Polska powinna kontynuować projekty dotyczące atomu i OZE, ale też nie powinna rezygnować z już realizowanych i planowanych inwestycji gazowych. W prezentacji prognoz GIG uczestniczył też wiceminister aktywów państwowych Piotr Pyzik, który zauważył, że wojna na Ukrainie prawdopodobnie wymusi zmiany miksu energetycznego, co może skutkować zwiększeniem zapotrzebowania na węgiel i w tym zakresie eksperci prognozują kilka możliwych scenariuszy.

– Niezależnie od ostatecznego scenariusza, transformacja energetyczna opiera się i musi się opierać na przesłankach, które towarzyszyły nam przed wybuchem wojny w Ukrainie – czyli bilans energetyczny, rozumiany jako fakt, że każdy obywatel naszego kraju ma w domu prąd, że stać go na ten prąd i że ten prąd jest polskiej produkcji. To są podstawy polskiej suwerenności – mówił Pyzik.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Walka z globalnym ociepleniem trwa, a Chiny robią swoje

W 2023 roku władze Państwa Środka mocno postawiły na rozwój energetyki opartej o węgiel, co stawia pod znakiem zapytania możliwość realizacji przez Chiny celów klimatycznych wyznaczonych na rok 2030.
< 1 MIN CZYTANIA

ONZ potrzebował 18 lat, żeby zauważyć rolę energii atomowej

W Brukseli odbył się pierwszy w historii szczyt na temat rozwoju energii atomowej, którego celem było podkreślenie jej roli w realizacji celów zrównoważonego rozwoju.
< 1 MIN CZYTANIA

Przed nami gigantyczne braki prądu

Z najnowszej analizy PSE wynika, że ślepa realizacja przez kolejne rządy unijnej polityki likwidacji energetyki węglowej doprowadzi do gigantycznych braków energii elektrycznej w najbliższych latach.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

UOKiK surowo ukarał Amazona

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył ponad 31 mln złotych grzywny na Amazon za wprowadzanie konsumentów w błąd.
2 MIN CZYTANIA

Polska chce zwiększyć eksport do Chin

W Warszawie miało miejsce polsko-chińskie spotkanie, którego głównym tematem była współpraca w sektorze rolno-spożywczym.
2 MIN CZYTANIA