fbpx
wtorek, 23 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesWęgierski sposób na kryzys: podwyżki cen energii i utrudnienia dla przedsiębiorców

Węgierski sposób na kryzys: podwyżki cen energii i utrudnienia dla przedsiębiorców

Władze w Budapeszcie wprowadziły szereg reform, które doprowadziły do antyrządowych demonstracji.

Dotychczas właściciele małych firm i prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą na Węgrzech mogli korzystać z preferencyjnego systemu rozliczeń podatkowych KATA. Mogły z niego korzystać podmioty, których przychód nie przekroczył równowartości 29 tys. euro rocznie. System KATA umożliwia zminimalizowanie miesięcznych podatków, opłat i składek. Cieszy się olbrzymią popularnością, a korzysta z niego 450 tysięcy firm. Po reformie systemu będą mogły z niego korzystać tylko firmy czerpiące swoje przychody od osób fizycznych. Wykluczone zostaną te przedsiębiorstwa, których działalność polega na świadczeniu usług dla innych osób prawnych.

Drugą znaczącą reformą będą zmiany w sposobie płatności za ogrzewanie, energię elektryczną i gaz. Od 2013 roku poziom cen jest na stałym, zamrożonym poziomie. Państwo dopłacając do rachunków mieszkańców coraz bardziej obciąża swój budżet. Dlatego rząd podjął decyzję, że ustalone ceny będą obowiązywać tylko do średniego poziomu. Gospodarstwa domowe przekraczające przeciętne wykorzystanie energii, gazu i ciepła będą płacić rynkowe stawki za nadwyżki.

Budapeszt zapowiada też zwiększenie wydobycia węgla brunatnego oraz przedłużenie żywotności elektrowni węglowej Matrai Eromu.

Węgrzy zareagowali na nową politykę protestami na ulicach stolicy. Były one jednak niezbyt liczebne – wzięło w nich udział zaledwie ok. tysiąc osób.

euractiv.com, intellinews.com, dw.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA

Branża IT redukuje zatrudnienie i zwiększa długi

O 1/3 wzrosło w ciągu dwóch lat zadłużenie branży IT – wynika z najnowszych danych Krajowego Rejestru Długów. Sektor „skazany na rozwój” powoli zaczyna być ofiarą własnego sukcesu. Jego długi wynoszą obecnie 264 mln zł, ale jeszcze więcej, bo prawie 400 mln zł, firmy informatyczne muszą odzyskać od swoich klientów.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA