Węgry były jednym z kilku państw odwiedzonych przez wysoko postawionego przedstawiciela chińskiej dyplomacji podczas jego ostatniej podróży do Europy.

Szef Biura Komisji Spraw Zagranicznych Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin Wang Yi odwiedził w drugiej połowie lutego Francję, Włochy, Węgry i Rosję oraz wziął udział w Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.

Na Węgrzech spotkał się m.in. z premierem Viktorem Orbanem oraz szefem dyplomacji Péterem Szijjártó.

Władze w Budapeszcie podkreślają, że są zdeterminowane, by zacieśnić relacje z Państwem Środka. Ich zdaniem współpraca z Chinami pomaga Węgrom w przezwyciężaniu kolejnych kryzysów, z którymi mierzy się kraj.

Wartość wymiany handlowej między obydwoma państwami sięga 10 miliardów dolarów. Chiny realizują na Węgrzech potężne inwestycje, m.in. powstało już centrum zapatrzenia Huawei Technologies. Teraz zapowiedziano realizację kolejnych zakładów w Debrecznie. Chińskie przedsiębiorstwo Contemporary Amperex Technology wybuduje tam za 7 miliardów dolarów fabrykę baterii.

Dodatkowo szef węgierskiej dyplomacji zapowiedział, że cztery kolejne chińskie korporacje są zainteresowane inwestycjami w jego kraju, których wartość ma sięgnąć 8-10 miliardów euro.

Węgry są ważnym punktem chińskiej inicjatywy Pasa i Szlaku, która polega na budowie szlaków handlowych między azjatycką potęgą a Europą. W jej ramach m.in. powstała linia kolejowa między Budapesztem a Belgradem.

Reuters, wsj.com

Poprzedni artykułFacebook będzie płatny
Następny artykułŚwiat zbudowany jest z małych kroków