fbpx
piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiatWęgry zostaną chińskim przyczółkiem w Europie

Węgry zostaną chińskim przyczółkiem w Europie

Węgry były jednym z kilku państw odwiedzonych przez wysoko postawionego przedstawiciela chińskiej dyplomacji podczas jego ostatniej podróży do Europy.

Szef Biura Komisji Spraw Zagranicznych Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin Wang Yi odwiedził w drugiej połowie lutego Francję, Włochy, Węgry i Rosję oraz wziął udział w Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.

Na Węgrzech spotkał się m.in. z premierem Viktorem Orbanem oraz szefem dyplomacji Péterem Szijjártó.

Władze w Budapeszcie podkreślają, że są zdeterminowane, by zacieśnić relacje z Państwem Środka. Ich zdaniem współpraca z Chinami pomaga Węgrom w przezwyciężaniu kolejnych kryzysów, z którymi mierzy się kraj.

Wartość wymiany handlowej między obydwoma państwami sięga 10 miliardów dolarów. Chiny realizują na Węgrzech potężne inwestycje, m.in. powstało już centrum zapatrzenia Huawei Technologies. Teraz zapowiedziano realizację kolejnych zakładów w Debrecznie. Chińskie przedsiębiorstwo Contemporary Amperex Technology wybuduje tam za 7 miliardów dolarów fabrykę baterii.

Dodatkowo szef węgierskiej dyplomacji zapowiedział, że cztery kolejne chińskie korporacje są zainteresowane inwestycjami w jego kraju, których wartość ma sięgnąć 8-10 miliardów euro.

Węgry są ważnym punktem chińskiej inicjatywy Pasa i Szlaku, która polega na budowie szlaków handlowych między azjatycką potęgą a Europą. W jej ramach m.in. powstała linia kolejowa między Budapesztem a Belgradem.

Reuters, wsj.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

35-godzinny tydzień pracy w Niemczech – jak reagują na to niemieckie firmy?

Nie tylko w Polsce, lecz także w Niemczech coraz częściej mówi się o skróceniu tygodnia pracy z 40 do 35 godzin. Po miesiącach negocjacji i wielu strajkach Deutsche Bahn zamierza spełnić żądanie Związku Maszynistów Niemieckich (GDL) odnośnie 35-godzinnego tygodnia pracy. Co sądzą o tym inne niemieckie przedsiębiorstwa?
5 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?

Eurostat opublikował dane na temat godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach należących do Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Niemcy będą kontrolować, na co migranci wydają pieniądze

Władze Hamburga przestały wypłacać gotówkę ubiegającym się o azyl migrantom i zastąpiły ją doładowaniami określonych kwot na karty płatnicze.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?

Eurostat opublikował dane na temat godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach należących do Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA