fbpx
piątek, 1 listopada, 2024
Strona głównaŚwiatWęgry zostaną chińskim przyczółkiem w Europie

Węgry zostaną chińskim przyczółkiem w Europie

Węgry były jednym z kilku państw odwiedzonych przez wysoko postawionego przedstawiciela chińskiej dyplomacji podczas jego ostatniej podróży do Europy.

Szef Biura Komisji Spraw Zagranicznych Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin Wang Yi odwiedził w drugiej połowie lutego Francję, Włochy, Węgry i Rosję oraz wziął udział w Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.

Na Węgrzech spotkał się m.in. z premierem Viktorem Orbanem oraz szefem dyplomacji Péterem Szijjártó.

Władze w Budapeszcie podkreślają, że są zdeterminowane, by zacieśnić relacje z Państwem Środka. Ich zdaniem współpraca z Chinami pomaga Węgrom w przezwyciężaniu kolejnych kryzysów, z którymi mierzy się kraj.

Wartość wymiany handlowej między obydwoma państwami sięga 10 miliardów dolarów. Chiny realizują na Węgrzech potężne inwestycje, m.in. powstało już centrum zapatrzenia Huawei Technologies. Teraz zapowiedziano realizację kolejnych zakładów w Debrecznie. Chińskie przedsiębiorstwo Contemporary Amperex Technology wybuduje tam za 7 miliardów dolarów fabrykę baterii.

Dodatkowo szef węgierskiej dyplomacji zapowiedział, że cztery kolejne chińskie korporacje są zainteresowane inwestycjami w jego kraju, których wartość ma sięgnąć 8-10 miliardów euro.

Węgry są ważnym punktem chińskiej inicjatywy Pasa i Szlaku, która polega na budowie szlaków handlowych między azjatycką potęgą a Europą. W jej ramach m.in. powstała linia kolejowa między Budapesztem a Belgradem.

Reuters, wsj.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA