fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaTransportWęgry z Rosją staną się europejską bramą dla chińskich towarów

Węgry z Rosją staną się europejską bramą dla chińskich towarów

Władze w Budapeszcie zapowiedziały powołanie spółki, której celem jest utworzenie połączenia kolejowego pozwalającego na sprowadzanie transportów z Chin przez Rosję.

Szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto przyznał, że inicjatywa ta była przedmiotem dyskusji między Wiktorem Orbanem a Władimirem Putinem podczas ich spotkania w Moskwie 1 lutego.

Zgodnie z planami Węgier, w najbliższym czasie ma powstać w wiosce Fenyeslitke centrum logistyczne będące głównym punktem przeładunku kontenerów kolejowych jadących z Państwa Środka do Europy.

Nowy projekt ma usprawnić już działające połączenia. Od 2020 roku pociągi z Chin kursują na Węgry przez Kazachstan, Rosję i Ukrainę, a liczba składów cały czas dynamicznie rośnie. Jest to trasa o nawet 7 dni szybsza dla transportu od tej prowadzącej przez terminal w polskich Małaszewiczach, przez który obecnie jest realizowane ok. 90 procent transportu kolejowego z Azji do Europy.

PAP, railfreight.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża transportowa coraz bardziej zadłużona

Rosną długi polskiej branży TSL, która reaguje na to większą ostrożnością w zawieraniu umów z ewentualnymi kontrahentami, czym chce zmniejszyć własne ryzyko finansowe.
2 MIN CZYTANIA

Port Gdańsk najlepszy w Europie!

W 2022 roku port w Gdańsku po raz kolejny odnotował największy przyrost wolumenu przeładunku towarów w całej Europie.
2 MIN CZYTANIA

Nadchodzi likwidacja samochodów spalinowych!

Podczas sejmowej konferencji prasowej poseł na Sejm Bartłomiej Pejo, przewodniczący parlamentarnego zespołu ds. obrony kierowców oraz poseł Krzysztof Mulawa z Konfederacji wyrazili zdecydowany sprzeciw wobec planowanej faktycznej likwidacji samochodów spalinowych w Polsce.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pomoc dla Ukrainy spadła o 90 procent

Ostatnie miesiące przyniosły radykalny spadek dynamiki wzrostu wartości międzynarodowego wsparcia przekazywanego dla toczącej wojnę Ukrainy.
< 1 MIN CZYTANIA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska za radykalnym zwiększeniem produkcji energii atomowej

Polska znalazła się w grupie ponad 20 państw biorących udział w dubajskim szczycie klimatycznym COP28, które zobowiązały się do potrojenia zdolności do produkcji energii nuklearnej.
< 1 MIN CZYTANIA