fbpx
wtorek, 25 czerwca, 2024
Strona głównaPodatkiWęgry blokują minimalny CIT w UE

Węgry blokują minimalny CIT w UE

Węgry sprzeciwiają się globalnemu porozumieniu w sprawie minimalnej stawki podatku od osób prawnych, co prawdopodobnie zmusiło ministrów finansów Unii Europejskiej do opóźnienia głosowania w sprawie wdrożenia tego pomysłu do prawa unijnego.

Polska blokowała dyrektywę wprowadzającą minimalny CIT-u na poziomie unijnym, kiedy Komisja Europejska wstrzymywała zatwierdzenie jej Krajowego Planu Odbudowy, co wiązało się z niemożliwością wypłaty pieniędzy z unijnego Funduszu Odbudowy. Później jednak Komisja dała zielone światło polskiemu KPO i władze w Warszawie przestały blokować nową regulację podatkową.

Dla odmiany, Węgry, którym KE również blokuje zatwierdzenie KPO, w ostatnim momencie blokują wprowadzenie w Unii Europejskiej minimalnego CIT-u.

Węgierski minister spraw zagranicznych Péter Szijjártó napisał na swojej stronie na Facebooku, że „bardzo niebezpieczne” jest zwiększanie obciążeń podatkowych dla europejskich producentów w czasie wojny w Europie i wyzwań dla unijnej gospodarki. Dodał, że sukces węgierskiej gospodarki opiera się na obniżeniu przez rząd podatków, a podwyżka podatków zagrozi miejscom pracy.

W odpowiedzi anonimowy unijny dyplomata bredzi, że argumenty Węgier nie są przekonujące, ponieważ minimalny podatek ma na celu stworzenie równych warunków na całym świecie, z korzyścią dla Europy, a Węgry również uzyskały specjalną dyspensę, co oznacza, że przepis nie będzie miał negatywnego wpływu.

Unia Europejska przebiera nogami, aby jak najszybciej wdrożyć minimalną stawkę opodatkowania w wysokości 15 proc. dla dużych przedsiębiorstw wielonarodowych. W sprawach podatkowych na forum unijnym każde państwo ma prawo weta i decyduje jednomyślność wszystkich krajów członkowskich.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA