fbpx
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatWęgry mają miesiąc na „naprawę praworządności”. Potem stracą unijne pieniądze

Węgry mają miesiąc na „naprawę praworządności”. Potem stracą unijne pieniądze

Komisja Europejska dała Węgrom 30 dni na odniesienie się do wątpliwości dotyczących stosowania zasad praworządności w tym państwie.

Termin ten jest elementem realizacji mechanizmu warunkowości, który ma chronić budżet Unii Europejskiej przed naruszeniami zasad państwa prawnego.

Komisja jest zdania, iż ​​fundusze UE są zagrożone na Węgrzech z powodu korupcji. Może ona się przejawić w przetargach na projekty finansowane przez Brukselę, w których bierze udział tylko jeden oferent, zwykle powiązany z partią rządzącą.

Unijne instytucje mają też wątpliwości dotyczące niezależności sądownictwa, mediów i organizacji pozarządowych na Węgrzech.

Władze w Budapeszcie poważnie podchodzą do niebezpieczeństwa utraty środków. Dlatego zapowiedziały w tym tygodniu zmniejszenie liczby przetargów publicznych, w których bierze udział tylko jeden oferent. Ponadto zaproponowały, aby sądy mogły zobowiązać prokuratorów do podjęcia spraw, które wcześniej prokuratorzy odrzucili. Ponadto nowo powstające przepisy prawa mają być bardziej przejrzyste.

Komisja Europejska uruchomiła wymierzony w Węgry mechanizm warunkowości w kwietniu. Może on doprowadzić do zamrożenia funduszów o wartości 21 miliardów euro.

euractiv.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA