fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaFinanseWęgry pod unijnym szantażem

Węgry pod unijnym szantażem

Do 19 listopada Węgry miały czas na wdrożenie 17 środków, które żąda Komisja Europejska jako warunku wstępnego, aby nie zawiesić Budapesztowi wypłat w kwocie 7,5 mld euro.

W ten sposób Unia Europejska po raz pierwszy stosuje (zaaprobowany na forum unijnym także przez premiera Mateusza Morawieckiego) tak zwany „mechanizm warunkowości”, w którym groźba zawieszenia funduszy unijnych jest wykorzystywana do skłonienia rządu kraju członkowskiego do walki z korupcją – informuje euobserver.com.

Urzędnicy unijni uważają, że jedynym sposobem, aby mieć oko na Węgry, a jednocześnie zadowolić rządy krajów Unii Europejskiej, które uważają, że premierowi Wiktorowi Orbánowi zbyt idzie z Brukselą, jest dystrybucja pieniędzy dla Węgier tylko pod ustalonymi warunkami.

Komisja Europejska odmówiła również zatwierdzenia węgierskiego Funduszu Odbudowy po COVID-19 o wartości 5,8 mld euro.

W odpowiedzi władze w Budapeszcie zagroziły, że zawetują wspólne finansowanie pomocy dla Ukrainy w wysokości 18 mld euro oraz zatwierdzenie przez Unię Europejską minimalnej wysokości globalnego CIT-u, co urzędnicy unijni nazwali szantażem.

W ramach 17 środków Węgry ustanawiają nowy „organ ds. uczciwości”, który ma czuwać nad unijnymi funduszami, ale nowy organ nie będzie miał uprawnień do prowadzenia dochodzeń ani ścigania wykroczeń. Węgry zobowiązały się również do większej przejrzystości w kwestii przetargów.

Tymczasem fiński eurodeputowany Petri Sarvamaa powiedział, że patrząc na 17 środków, „nie można dojść do wniosku, że całkowicie wyeliminowałoby one ryzyko dla budżetu UE”.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL), tygodnikami „Do Rzeczy” i „Najwyższy Czas!”, oraz dwumiesięcznikami „Polonia Christiana” (i z serwisem pch24.pl) i „Magna Polonia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Co Polacy sądzą o wprowadzeniu 800 plus?

Zdecydowana większość Polaków jest przekonanych, że wprowadzenie 800 plus negatywnie odbije się na inflacji w naszym kraju.
2 MIN CZYTANIA

W Polsce przybyło gotówki. Czy też jej używasz?

W kwietniu w Polsce pierwszy raz od wybuchu wojny na Ukrainie nastąpił solidny wzrost gotówki w obiegu.
2 MIN CZYTANIA

Prognozy gospodarcze dla Polski są coraz lepsze

Komisja Europejska opublikowała wiosenne prognozy gospodarcze, z których wynika, że perspektywy dla Polski są optymistyczne.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska buduje flotę samolotów strażackich

Przed tegorocznym sezonem pożarów lasów Komisja Europejska podjęła decyzję o budowie – w ciągu najbliższych kilku lat – własnej floty samolotów przeciwpożarowych. Miałaby ona być finansowana z unijnego budżetu.
2 MIN CZYTANIA

Na podniesieniu płacy minimalnej najwięcej zyska… państwo

Najwięcej na podniesieniu płacy minimalnej w przyszłym roku zyskają finanse państwa (22 proc.). Znacznie mniejszą podwyżkę dostanie pracownik (16 proc.). Wszystko to sfinansują przedsiębiorcy, którzy będą mieli wyższe koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Obciążenia wynikające z podwyżki wzrosną im o 18 proc.
5 MIN CZYTANIA

Konfederacja przeciwko „traktatowi pandemicznemu” WHO

W ramach WHO dopinany jest tzw. traktat pandemiczny, który zdaniem Konfederacji w ogóle nie powinien być przez Polskę rozpatrywany. Tymczasem rząd próbuje nas w to wmanewrować.
2 MIN CZYTANIA