fbpx
piątek, 29 marca, 2024
Strona głównaFinanseWęgry pod unijnym szantażem

Węgry pod unijnym szantażem

Do 19 listopada Węgry miały czas na wdrożenie 17 środków, które żąda Komisja Europejska jako warunku wstępnego, aby nie zawiesić Budapesztowi wypłat w kwocie 7,5 mld euro.

W ten sposób Unia Europejska po raz pierwszy stosuje (zaaprobowany na forum unijnym także przez premiera Mateusza Morawieckiego) tak zwany „mechanizm warunkowości”, w którym groźba zawieszenia funduszy unijnych jest wykorzystywana do skłonienia rządu kraju członkowskiego do walki z korupcją – informuje euobserver.com.

Urzędnicy unijni uważają, że jedynym sposobem, aby mieć oko na Węgry, a jednocześnie zadowolić rządy krajów Unii Europejskiej, które uważają, że premierowi Wiktorowi Orbánowi zbyt idzie z Brukselą, jest dystrybucja pieniędzy dla Węgier tylko pod ustalonymi warunkami.

Komisja Europejska odmówiła również zatwierdzenia węgierskiego Funduszu Odbudowy po COVID-19 o wartości 5,8 mld euro.

W odpowiedzi władze w Budapeszcie zagroziły, że zawetują wspólne finansowanie pomocy dla Ukrainy w wysokości 18 mld euro oraz zatwierdzenie przez Unię Europejską minimalnej wysokości globalnego CIT-u, co urzędnicy unijni nazwali szantażem.

W ramach 17 środków Węgry ustanawiają nowy „organ ds. uczciwości”, który ma czuwać nad unijnymi funduszami, ale nowy organ nie będzie miał uprawnień do prowadzenia dochodzeń ani ścigania wykroczeń. Węgry zobowiązały się również do większej przejrzystości w kwestii przetargów.

Tymczasem fiński eurodeputowany Petri Sarvamaa powiedział, że patrząc na 17 środków, „nie można dojść do wniosku, że całkowicie wyeliminowałoby one ryzyko dla budżetu UE”.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Firmy najchętniej korzystają z leasingu

W tym roku prawie co czwarta firma z sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce do współfinansowania działalności wybierze leasing.
2 MIN CZYTANIA

Reakcja NBP na wniosek o Trybunał Stanu dla prezesa

Narodowy Bank Polski zareagował oficjalnym oświadczeniem na złożenie politycznego wniosku o Trybunał Stanu dla prof. Adama Glapińskiego, prezesa NBP.
2 MIN CZYTANIA

Płace realne w Polsce mocno urosły

Polska gospodarka wychodzi z osłabienia, a dowodem na to jest fakt, że w lutym 2024 roku realne płace w Polsce urosły najmocniej od kilkudziesięciu lat.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Burza o tanie drewno

Żeby uprzykrzyć życie branżom konsumującym drewno i zwiększyć wycinkę lasów w krajach Unii Europejskiej, Bruksela chce nałożyć cła antydumpingowe na surowiec sprowadzany z Kazachstanu i Turcji.
2 MIN CZYTANIA

Skandal w ministerstwie rozwoju

Konfederacja przedstawiła opinii publicznej niepokojące fakty dotyczące skandalicznej sytuacji w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. Informacje posłów Michała Wawra i Bartłomieja Pejo ujawniły rażące naruszenia etyczne oraz konflikt interesów, których nie można bagatelizować.
< 1 MIN CZYTANIA

Reakcja NBP na wniosek o Trybunał Stanu dla prezesa

Narodowy Bank Polski zareagował oficjalnym oświadczeniem na złożenie politycznego wniosku o Trybunał Stanu dla prof. Adama Glapińskiego, prezesa NBP.
2 MIN CZYTANIA