fbpx
niedziela, 21 kwietnia, 2024
Strona głównaFinanseWęgry pod unijnym szantażem

Węgry pod unijnym szantażem

Do 19 listopada Węgry miały czas na wdrożenie 17 środków, które żąda Komisja Europejska jako warunku wstępnego, aby nie zawiesić Budapesztowi wypłat w kwocie 7,5 mld euro.

W ten sposób Unia Europejska po raz pierwszy stosuje (zaaprobowany na forum unijnym także przez premiera Mateusza Morawieckiego) tak zwany „mechanizm warunkowości”, w którym groźba zawieszenia funduszy unijnych jest wykorzystywana do skłonienia rządu kraju członkowskiego do walki z korupcją – informuje euobserver.com.

Urzędnicy unijni uważają, że jedynym sposobem, aby mieć oko na Węgry, a jednocześnie zadowolić rządy krajów Unii Europejskiej, które uważają, że premierowi Wiktorowi Orbánowi zbyt idzie z Brukselą, jest dystrybucja pieniędzy dla Węgier tylko pod ustalonymi warunkami.

Komisja Europejska odmówiła również zatwierdzenia węgierskiego Funduszu Odbudowy po COVID-19 o wartości 5,8 mld euro.

W odpowiedzi władze w Budapeszcie zagroziły, że zawetują wspólne finansowanie pomocy dla Ukrainy w wysokości 18 mld euro oraz zatwierdzenie przez Unię Europejską minimalnej wysokości globalnego CIT-u, co urzędnicy unijni nazwali szantażem.

W ramach 17 środków Węgry ustanawiają nowy „organ ds. uczciwości”, który ma czuwać nad unijnymi funduszami, ale nowy organ nie będzie miał uprawnień do prowadzenia dochodzeń ani ścigania wykroczeń. Węgry zobowiązały się również do większej przejrzystości w kwestii przetargów.

Tymczasem fiński eurodeputowany Petri Sarvamaa powiedział, że patrząc na 17 środków, „nie można dojść do wniosku, że całkowicie wyeliminowałoby one ryzyko dla budżetu UE”.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Etapy rozwoju Unii

Niektórzy zarzucają mi, że bez powodu nienawidzę Unii Europejskiej. Albo uważają, że nawet jeśli mam jakiś powód, to nie mam racji, bo przecież Unia jest taka wspaniała i chce wyłącznie naszego dobrobytu. To kompletna nieprawda.
5 MIN CZYTANIA

Sri Lanka nie tylko tuk tukiem

Podczas targów książki w Łodzi, na których odbyła się prapremiera mojej najnowszej książki „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”, jedna z czytelniczek napomknęła, że planuje wyjazd na Sri Lankę. Odpowiedziałem, że właśnie cały styczeń przebywałem w tym kraju i co nieco wiem o wyspie. Kobieta spytała mnie, czy da się tam przeżyć za 20 dolarów. Spytałem, czy ma na myśli jeden dzień, ale po jej minie wywnioskowałem, że chyba myślała o znacznie dłuższym okresie czasu. Stwierdziłem, że jeden dzień jedna osoba może jakoś przeżyć za tę kwotę, ale na pewno nie cała rodzina przez miesiąc.
7 MIN CZYTANIA

Ludzie nie chcą mieszkać w wiatrakowym lesie [WYWIAD]

Wiatraki oznaczają dewastację terenu w obrębie wielu kilometrów, zabijają ptaki, a ludziom nie dają normalnie żyć – mówi Tomasz Berliński, mieszkaniec pięknych przyrodniczo terenów gminy Górowo Iławeckie, gdzie ma powstać elektrownia wiatrowa.
8 MIN CZYTANIA