fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaŚwiatWęgry wprowadzają maksymalne ceny kluczowych produktów

Węgry wprowadzają maksymalne ceny kluczowych produktów

Władze w Budapeszcie wprowadziły poziom cen, powyżej których nie będzie można sprzedawać niektórych towarów.

Maksymalne stawki będą obowiązywać od 1 lutego. Zgodnie z decyzją rządu, nie będą mogły w poszczególnych sklepach przekroczyć tych, które obowiązywały w nich 15 października 2021. Nowe rozwiązania wprowadzono na trzy miesiące z możliwością ich przedłużenia.

Ograniczenia będą dotyczyć mąki pszennej, mleka, cukru, oleju słonecznikowego, udźca wieprzowego i piersi z kurczaka.

W połowie listopada poprzedniego roku wprowadzono już maksymalną cenę 95- oktanowej benzyny na poziomie 480 forintów (6,05 zł).

Od 1 stycznia o 20 procent wzrosły na Węgrzech wynagrodzenia pielęgniarek, pracowników żłobków, pracowników socjalnych oraz pracowników kultury, o 15 procent pracowników szkół wyższych, a o 10 procent pedagogów, policjantów i żołnierzy.

Inflacja w grudniu wyniosła 7,4 procent.

PAP

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Unia Europejska buduje flotę samolotów strażackich

Przed tegorocznym sezonem pożarów lasów Komisja Europejska podjęła decyzję o budowie – w ciągu najbliższych kilku lat – własnej floty samolotów przeciwpożarowych. Miałaby ona być finansowana z unijnego budżetu.
2 MIN CZYTANIA

Uniokraci chcieliby wiedzieć o nas wszystko

Redakcja Wired (portalu o nowoczesnych technologiach) weszła w posiadanie dokumentu Rady Europejskiej – sondy skierowanej do państw członkowskich UE, czy chciałyby petryfikować prawo do odtajnienia prywatnych wiadomości w sieci. Celem ma być jakoby walka z pedofilią.
3 MIN CZYTANIA

Chiny rozwijają stację kosmiczną. Na pokładzie pierwszy cywilny astronauta

Chiny wysłały w kosmos trzech astronautów (tajkonautów) na swoją działającą już w pełni stację. W skład załogi po raz pierwszy wszedł cywilny astronauta – Gui Haichao, ekspert w dziedzinie ładunków.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska kupi setki milionów szczepionek na COVID-19

Mimo renegocjacji kontraktu z 2021 roku na dostawy szczepionek przeciwko COVID-19 od firmy Pfizer/BioNTech, Komisja Europejska i tak kupi setki milionów preparatów.
< 1 MIN CZYTANIA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosja masowo kradnie i wywozi zboże z Ukrainy

Od rozpoczęcia inwazji w lutym ubiegłego roku, Rosja ukradła i wywiozła z terytorium Ukrainy 4 miliony ton zboża. Ukraina monitoruje, do jakich odbiorców jej zboże trafia.
< 1 MIN CZYTANIA