W pobliżu miejscowości Fenyeslitke we wschodnich Węgrzech otwarto pierwszy w Europie lądowy intermodalny terminal logistyczny wykorzystujący technologię 5G. Inwestor planuje, aby był to największy terminal przeładunkowy ukraińskiej żywności w Europie.

Sieć 5G dla projektu East-West Gate (EWG) została zbudowana przez Vodafone Hungary, a sprzęt sieciowy dostarczył Huawei. Terminal, wybudowany kosztem ponad 95,3 miliona dolarów, będzie w stanie obsłużyć do miliona kontenerów dwudziestostopowych (TEU) rocznie, co czyni go największym tego typu obiektem na kontynencie pod względem pojemności i powierzchni.

„Wraz z budową Bramy Wschód-Zachód Węgry powracają na mapę międzynarodowej logistyki kolejowej” – powiedział Janos Talosi, dyrektor generalny inwestora – firmy East-West Intermodal Logistics. Podkreślił też, że terminal posiada najbardziej zaawansowane dostępne technologie, dzięki czemu transport jest szybszy i dokładniejszy. „Naszą wizją było, aby EWG stało się bramą dla nowego Jedwabnego Szlaku”.

EWG to pierwszy terminal w Europie, który  za pomocą technologii 5G zdalnie steruje dźwigami. Posiada jeden dźwig szynowy o szerokości 41 metrów i dwa dźwigi o szerokości 28 metrów, a także dźwig na oponach gumowych wysoki na 20 metrów.

Suwnice, dostarczone przez austriacką firmę Kunz, są wyposażone w 20 kamer o wysokiej rozdzielczości, których obraz – za pomocą 5G – można oglądać w czasie rzeczywistym na środku terminalu, umożliwiając pracownikom sterowanie żurawiami tak, jakby pracowali w kabinach dźwigów.

Podstawową funkcją terminalu jest przeładunek przychodzących przesyłek kolejowych, co jest konieczne, ponieważ w Europie stosuje się szyny o rozstawie 1435 milimetrów, a w  Rosji i wielu krajach azjatyckich o rozstawie 1520 milimetrów.

EWG ma również znaczne możliwości przeładunku produktów rolnych i może wkrótce stać się największym węzłem kolejowym dla ukraińskiego eksportu żywności. Przewiduje się, że już od listopada 2022 r. terminal będzie w stanie obsłużyć przeładunek 800 ton zboża i 450 metrów sześciennych oleju słonecznikowego na godzinę. Podczas ceremonii otwarcia do terminalu wjechał pierwszy pociąg z towarami rolnymi z Ukrainy.

Xinhua, KR

Poprzedni artykułHandel będzie oszczędzał
Następny artykułCoraz więcej firm wprowadza opłaty za zwrot rzeczy kupionych online