fbpx
środa, 21 lutego, 2024
Strona głównaŚwiatWenecja chce ograniczyć liczbę gości i wprowadza podatek od jednodniowych turystów

Wenecja chce ograniczyć liczbę gości i wprowadza podatek od jednodniowych turystów

Włoska Wenecja jest jednym z najbardziej popularnych miast na świecie. Rocznie odwiedza ją 26-30 milionów turystów.

Wenecja zmaga się z niszczycielskimi powodziami, zanieczyszczeniami, wypadkami z udziałem statków wycieczkowych i z hordami turystów zaśmiecających najpopularniejsze miejsca. W ubiegłym roku miasto ogłosiło, że stopniowo zacznie minimalizować liczbę statków wycieczkowych, a także gości zwiedzających historyczne centrum miasta. O ile szybko udało się ograniczyć liczbę statków, o tyle to portowe włoskie miasto wciąż zmaga się z tabunem odwiedzających. Aby zmniejszyć liczbę tzw. jednodniowych turystów władze zdecydowały się wprowadzić nowy podatek.

Opłaty za krótki pobyt

Od wiosny 2024 r. Wenecja wprowadzi nowy system, w ramach którego jednodniowi turyści będą musieli zapłacić nowy podatek. W przeciwieństwie do istniejącego już podatku turystycznego, który muszą opłacić osoby zamierzające nocować w mieście (1-5 euro), nowa opłata obejmie takich turystów, którzy nie zamierzają zatrzymać się w hotelu i opuszczą miasto w dniu przyjazdu.

Aby zapłacić nowy podatek turyści będą musieli zarejestrować się z wyprzedzeniem na stronie internetowej, która zostanie stworzona specjalnie w tym celu, a podczas płatności online otrzymają kod QR. W centrum miasta goście będą mogli zostać poproszeni o pokazanie kodu QR, więc warto będzie mieć go pod ręką w telefonie. Nowa opłata – w wysokości 5 euro – będzie obowiązkowa dla osób odwiedzających historyczne centrum Wenecji, ale z wyłączeniem innych części miasta i okolicznych wysp. Turyści nocujący (którzy są już zobowiązani do uiszczenia podatku turystycznego), dzieci poniżej 14. roku życia, mieszkańcy regionu Veneto, członkowie rodzin osób mieszkających w mieście, osoby pracujące lub studiujące w Wenecji oraz sportowcy biorący udział w zawodach nie będą musieli uiszczać tej dodatkowej opłaty. Wszystkie te osoby będą jednak musiały się zarejestrować, aby otrzymać kody QR, choć w tych przypadkach będą one bezpłatne.

System kontroli ruchu turystycznego

System pobierania opłaty w wysokości 5 euro za wjazd do miasta, będący nowością na poziomie międzynarodowym, zostanie wprowadzony w celu kontrolowania ogromnego przepływu turystów, którego doświadcza Wenecja. Odwiedza ją rocznie ok. 30 milionów turystów, z których ponad dwie trzecie przyjeżdża tylko na jeden dzień i nie zostaje na noc. Dlatego też włoski rząd już w 2019 r. zaproponował nowy podatek, zgodnie zresztą z sugestią lokalnych władz Wenecji. Wprowadzenie tej taryfy zostało – z powodu pandemii  – przełożone, ale ostatecznie wejdzie ona w życie w przyszłym roku, na okres próbny. W tej początkowej fazie zostaną wybrane konkretne daty, w których spodziewany jest szczególnie wysoki przepływ turystów. W ten sposób władze mają nadzieję spowodować, że przyjazdy gości będą bardziej rozłożone w czasie, a wielu z nich wybierze mniej zatłoczone terminy. Jeśli system się sprawdzi, celem jest wprowadzenie podatku na stałe.

Lokalne władze i wielu mieszkańców obawia się o integralność samej Wenecji, która musi zmagać się z dużymi tłumami turystów w najbardziej kluczowych obszarach miasta, szczególnie w niektórych porach roku. Ponadto przez lata zwiększyła się liczba łodzi, które wywołują fale, a te powodują erozję kultowych weneckich budynków. UNESCO również wyraziło zaniepokojenie ochroną miasta, które uważa za zagrożone w dużej mierze przez konsekwencje masowej turystyki.

źródło: elconfidencial.es
Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Trudeau przekroczył uprawienia pacyfikując „Konwój Wolności”!

Po dwóch latach batalii sądowej Kanadyjski Sąd Federalny orzekł, że rząd premiera Kanady przekroczył prawo korzystając ze specjalnych uprawnień i szykanując kierowców protestujących m.in. przeciwko przymusowi szczepień na COVID-19.
2 MIN CZYTANIA

Paraliż w koreańskiej służbie zdrowia. Wypowiedzenia złożyła połowa młodych lekarzy

Przez Koreę Południową przechodzą potężne strajki lekarzy, którzy protestują przeciwko planom zwiększenia ich liczby w systemie. Prawie 6500 lekarzy złożyło rezygnację ze stanowisk.
2 MIN CZYTANIA

Wojna z Hamasem pogrąża gospodarkę Izraela

Obniżona ocena wiarygodności kredytowej, mniejszy wzrost gospodarczy i załamanie rynku turystycznego to tylko niektóre z efektów trwającej od października wojny Izraela z Hamasem.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Japonia poza podium w rankingu największych gospodarek świata

Gospodarka Japonii nieoczekiwanie skurczyła się z powodu słabej konsumpcji krajowej, wpychając kraj w recesję i powodując utratę – na rzecz Niemiec – pozycji trzeciej co do wielkości gospodarki świata.
3 MIN CZYTANIA

Wynagrodzenia w UK wyhamowują. Chwilowy dołek czy kryzys?

Pracownicy w Wielkiej Brytanii nie mogą spodziewać się dużego wzrostu wynagrodzeń. W tym roku pracodawcy planują ograniczyć wydatki związane zatrudnieniem, a w niektórych branżach spodziewane są zwolnienia. Brak podwyżek w większym stopniu dotknie pracowników budżetówki niż sektora prywatnego.
2 MIN CZYTANIA

Gdzie w Europie najlepiej prowadzić biznes?

Małe i średnie przedsiębiorstwa są fundamentem europejskiej gospodarki. W 2023 r. w Unii działało ponad 24 mln takich firm. Aby zwiększać ich liczbę potrzebne jest sprzyjające przedsiębiorczości otoczenie. Które kraje tworzą najlepsze warunki dla przedsiębiorców?
3 MIN CZYTANIA