fbpx
sobota, 2 marca, 2024
Strona głównaŚwiatWenezuelczycy poparli przejęcie sąsiedniego kraju

Wenezuelczycy poparli przejęcie sąsiedniego kraju

Mieszkańcy Wenezueli w referendum poparli propozycję, by należący do Gujany region Essequibo został zaanektowany przez władze w Caracas.

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości (najwyższy organ sądowy ONZ) zakazał Wenezueli podejmowania jakichkolwiek działań, które zmieniłyby status quo w regionie, co jest przedmiotem toczącej się sprawy przed tym sądem, ale nie zabronił wprost przeprowadzenia referendum. Rząd prezydenta Nicolása Maduro zdecydował się więc na przeprowadzenie referendum „konsultacyjnego”. 95 proc. biorących udział w głosowaniu poparło propozycję przyłączenia do Wenezueli rejonu Essequibo, który zajmuje dwie trzecie terytorium Gujany.

Chodzi o ropę

W referendum rządu było 5 pytań. Władze zapytały Wenezuelczyków m.in. o to, czy chcą utworzenia wenezuelskiej prowincji o nazwie „Gujana Essequibo” i nadania tamtejszym mieszkańcom wenezuelskiego obywatelstwa oraz czy popierają odrzucenie orzecznictwa MTS. Głosowanie wywołało niepokój w Gujanie, a tamtejszy rząd nalegał, aby obywatele zachowali spokój – informuje serwis EURACTIV.com.

Chodzi o obszar o powierzchni 160 tys. kilometrów kwadratowych. Jest on co prawda pokryty głównie gęstą dżunglą, ale w ostatnich latach Wenezuela reaktywowała swoje roszczenia do tego terytorium po odkryciu podmorskich złóż ropy i gazu, a kwestią sporną jest także granica morska między obydwoma krajami. Złóż ropy naftowej w regionie jest tyle, ile posiada Kuwejt.

Zaszłości historyczne

Sporne terytorium rozciąga się na zachód od rzeki Essequibo. Zdaniem Wenezueli to właśnie ta rzeka jest naturalną granicą między Wenezuelą a Gujaną, a Wielka Brytania w XIX w. niesłusznie przywłaszczyła sobie wenezuelskie ziemie. Gujana natomiast podkreśla, że granica została potwierdzona przez międzynarodowe sądy, w tym Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości.
Źródło: EURACTIV.com
Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Co nam mówią protesty rolników?

Rolnicy, przy wydatnym wsparciu myśliwych i górników, w ostatnich dniach zablokowali centrum Warszawy i wiele istotnych tras w całym kraju. To największy zryw środowiska w ostatnich latach i część ogólnoeuropejskiej serii manifestacji.
4 MIN CZYTANIA

Kiedy wreszcie skończymy z kosztowną blagą klimatyczną?

Do roku 2030 osiągnięcie tzw. celów zrównoważonego rozwoju, tak chętnie wiązanych z ocieplaniem się klimatu, będzie kosztować każdego mieszkańca w gospodarkach typu zachodniego nawet 2026 dolarów rocznie – oszacowała Konferencja ONZ ds. Handlu i Rozwoju.
2 MIN CZYTANIA

Rozporządzenie przyjęte – Bruksela głucha na postulaty rolników

Bruksela znów pokazała, że co innego mówi, a co innego robi. Mimo protestów rolników i hodowców z całej Europy przeciwko Zielonemu Paktowi i Agendzie 2030, Parlament Europejski przyjął rozporządzenie w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych, które może mieć katastrofalne skutki dla rolnictwa.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polityka klimatyczna nas zniszczy

Politycy Konfederacji wyrazili stanowczy sprzeciw wobec polityki klimatycznej Unii Europejskiej, która stanowi zagrożenie dla suwerenności i dobrobytu Polski.
< 1 MIN CZYTANIA

Ponad 1,5 bln złotych na niepotrzebne remonty

Wymuszone przez Unię Europejską niepotrzebne remonty domów do 2050 r. będą kosztowały Polaków niewyobrażalnie gigantyczną kwotę ponad 1,5 bln zł.
2 MIN CZYTANIA

Walka z klimatem daje destrukcyjne efekty

Z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że w ciągu dwóch lat przemysł energochłonny w Unii Europejskiej spowolnił nawet o ponad 30 proc.
< 1 MIN CZYTANIA