fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaZdrowieWHO chce ograniczyć suwerenność państw

WHO chce ograniczyć suwerenność państw

W Światowej Organizacji Zdrowia trwają prace nad Międzynarodowymi Przepisami Zdrowotnymi, które – jeśli zostaną uchwalone – doprowadzą do ograniczenia suwerenności państw na rzecz WHO.

Międzynarodowe Przepisy Zdrowotne to najważniejszy instrument Światowej Organizacji Zdrowia w zakresie zapobiegania i przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych w skali globalnej. W trakcie prac nad zmianami państwa zgłosiły dużą liczbę poprawek zmieniających treść i zasady działania Przepisów. Zgłoszone poprawki zmierzają m.in. w kierunku poszerzenia kompetencji WHO kosztem uprawnień państw-stron.

Uderzenie w suwerenność

Z komentarza Instytutu Ordo Iuris wynika, że zaproponowane poprawki koncentrują się na zwiększeniu uprawnień WHO oraz nałożeniu dodatkowych obowiązków na państwa-strony, często kosztem ich suwerenności. Zgłoszone zmiany obejmują m.in. propozycje, które mogą czynić wydawane przez WHO rekomendacje wiążącymi i postulują wprowadzenie na grunt omawianej regulacji koncepcji wspólnej, lecz zróżnicowanej odpowiedzialności, która polega na szeroko rozumianym wspieraniu państw rozwijających się przez państwa rozwinięte. Inna z propozycji wprowadza obowiązek udostępniania przez państwa-strony materiałów i próbek mikrobiologicznych oraz genetycznych na żądanie WHO.

Istotne zmiany mają dotyczyć również przyjęcia nowych przepisów o Stanie Zagrożenia Zdrowia Publicznego o Znaczeniu Międzynarodowym. Zgodnie ze zgłoszonymi poprawkami, w nowej wersji Międzynarodowych Przepisów Zdrowotnych zniesiony zostałby obowiązek uzyskania konsensusu z państwem-stroną, na którego terytorium wystąpiło zdarzenie, w przedmiocie wprowadzenia takiego Stanu. To bardzo daleko idące rozwiązanie, mocno ingerujące w suwerenność państw i mogące wywołać negatywne konsekwencje gospodarcze, np. w związku z utrudnieniami w handlu czy ruchu osób.

Zagrożona wolność słowa

Duże obawy może też rodzić propozycja zmian, na mocy których państwa-strony powinny współpracować i wspierać się wzajemnie w przeciwdziałaniu rozpowszechniania fałszywych i nierzetelnych informacji na temat wydarzeń związanych ze zdrowiem publicznym, środkami prewencyjnymi i działaniami antypandemicznymi w mediach, sieciach społecznościowych i innych sposobach rozpowszechniania informacji. Może to oznaczać uderzenie w wolność słowa.

Źródło: Ordo Iuris
Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Stan zdrowia psychicznego Europejczyków najgorszy od lat

Unia zwiększa wydatki na ochronę zdrowia psychicznego, a mimo to lawinowo rośnie liczba osób wymagających pomocy medycznej w tym zakresie. Większość cierpiących na depresję nie otrzymuje odpowiedniego leczenia. Zdaniem specjalistów wielu ludzi cierpi na problemy natury psychicznej z powodu niepewności ekonomicznej.
3 MIN CZYTANIA

ZUS prześwietlił zwolnienia lekarskie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadził kontrolę zwolnień lekarskich wydanych w 2023 roku i zakwestionował aż 20 tys. z nich.
2 MIN CZYTANIA

WHO za centralnym zarządzaniem zdrowiem

Nowy tzw. traktat antypandemiczny przekazuje Światowej Organizacji Zdrowia uprawnienia do centralnego zarządzania polityką zdrowotną.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

CBA zatrzymało byłego posła

W związku ze śledztwem dotyczącym przyjęcia korzyści majątkowej przez osobę pełniącą funkcję publiczną funkcjonariusze Delegatury CBA w Katowicach zatrzymali byłego wiceministra i posła na Sejm RP Adama G. oraz przedsiębiorcę Jarosława K.
< 1 MIN CZYTANIA

Czy TK uchroni domy, szkoły i szpitale przed Brukselą?

Zarząd Elektrociepłowni Będzin ma nadzieję, że Trybunał Konstytucyjny uratuje spółkę przed unijnymi karami nałożonym przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach. W przeciwnym razie sytuacja finansowa spółki będzie bardzo trudna.
2 MIN CZYTANIA

Unijny zamach na kawę

W wyniku unijnych regulacji dotyczących wylesionych terenów w Unii Europejskiej już w 2025 r. może zabraknąć nie tylko kawy, ale także oleju palmowego oraz kakao.
2 MIN CZYTANIA