fbpx
piątek, 12 lipca, 2024
Strona głównaBiznesWiarygodność finansowa firm bardziej wątpliwa

Wiarygodność finansowa firm bardziej wątpliwa

Rośnie liczba zapytań kierowanych do ERIF Biura Informacji Gospodarczej w sprawie wiarygodności finansowej firm oraz osób prywatnych.

W maju 2023 roku do ERIF BIG wpłynęło prawie 1,5 miliona zapytań o wiarygodność finansową klientów indywidualnych i firm. To aż o 40 proc. więcej niż w kwietniu br. i o 45 proc. więcej niż w maju 2022 roku.

Rzetelność finansowa firm pod lupą

Majowa liczba zapytań to rekordowy rezultat w historii ERIF BIG. W całym 2022 roku średnia liczba zapytań wynosiła natomiast ok. 1,1 mln miesięcznie.

Wiarygodność finansowa staje się tym ważniejszą wartością z im większym kryzysem finansowym mamy do czynienia na rynku. Obecna sytuacja w Polsce pod względem finansowym nie jest łatwa, a rzetelność zarówno konsumentów, jak i firm, staje się kluczowa, co ma swoje odzwierciedlenie w liczbie zapytań, którą w minionym miesiącu wystosowano do ERIF BIG

– powiedział w komunikacie prasowym Cezary Ciopiński, business development manager w ERIF BIG.

Rekordowa liczba zapytań o raport w ERIF BIG jest wynikiem kilku czynników, m.in. rosnącej ostrożności i przezorności różnych podmiotów względem zawieranych kontraktów. Taka tendencja pokazuje, jak ważnym elementem procesu oceny ryzyka, jak również istotnym wsparciem obszarów odzyskiwania należności są BIGi

– dodał ekspert.

Dane ERIF BIG wykazują, że wsparcie państwa w czasie pandemii COVID-19 w postaci tarcz pomocowych nie dla wszystkich przedsiębiorstw okazało się skutecznym rozwiązaniem, bo dzisiaj średnie zadłużenie z tytułu niespłaconych subwencji wynosi około 80 tys. złotych. Rekordzista zalega z tego tytułu aż 2,1 mln złotych.

Cezary Ciopiński wskazał, że ciężka sytuacja finansowa polskich firm to nie tylko skutek pandemii koronawirusa, ale też wojny na Ukrainie, kryzysu energetycznego oraz problemów związanych z zaburzeniami łańcuchów dostaw, wysoką inflacją, brakami kadrowymi i rosnącymi kosztami pracowniczymi.

Źródło: Brandscope

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA