W maju 2023 roku do ERIF BIG wpłynęło prawie 1,5 miliona zapytań o wiarygodność finansową klientów indywidualnych i firm. To aż o 40 proc. więcej niż w kwietniu br. i o 45 proc. więcej niż w maju 2022 roku.
Rzetelność finansowa firm pod lupą
Majowa liczba zapytań to rekordowy rezultat w historii ERIF BIG. W całym 2022 roku średnia liczba zapytań wynosiła natomiast ok. 1,1 mln miesięcznie.
Wiarygodność finansowa staje się tym ważniejszą wartością z im większym kryzysem finansowym mamy do czynienia na rynku. Obecna sytuacja w Polsce pod względem finansowym nie jest łatwa, a rzetelność zarówno konsumentów, jak i firm, staje się kluczowa, co ma swoje odzwierciedlenie w liczbie zapytań, którą w minionym miesiącu wystosowano do ERIF BIG
– powiedział w komunikacie prasowym Cezary Ciopiński, business development manager w ERIF BIG.
Rekordowa liczba zapytań o raport w ERIF BIG jest wynikiem kilku czynników, m.in. rosnącej ostrożności i przezorności różnych podmiotów względem zawieranych kontraktów. Taka tendencja pokazuje, jak ważnym elementem procesu oceny ryzyka, jak również istotnym wsparciem obszarów odzyskiwania należności są BIGi
– dodał ekspert.
Dane ERIF BIG wykazują, że wsparcie państwa w czasie pandemii COVID-19 w postaci tarcz pomocowych nie dla wszystkich przedsiębiorstw okazało się skutecznym rozwiązaniem, bo dzisiaj średnie zadłużenie z tytułu niespłaconych subwencji wynosi około 80 tys. złotych. Rekordzista zalega z tego tytułu aż 2,1 mln złotych.
Cezary Ciopiński wskazał, że ciężka sytuacja finansowa polskich firm to nie tylko skutek pandemii koronawirusa, ale też wojny na Ukrainie, kryzysu energetycznego oraz problemów związanych z zaburzeniami łańcuchów dostaw, wysoką inflacją, brakami kadrowymi i rosnącymi kosztami pracowniczymi.
Źródło: Brandscope