Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała, że używany przy kredytach indeks WIBOR zostanie zastąpiony nowym wskaźnikiem o nazwie WIRON (Warsaw Interest Rate Overnight).

knf zysk sektora bankowego pierwsza połowa 2021 - grafika wpisu
Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Zgodnie z informacją przekazaną przez KNF banki będą musiały dokonać konwersji istniejących umów kredytowych i innych instrumentów wykorzystujących WIBOR już od 2025 r. W przedstawionej „Mapie Drogowej procesu zastąpienia wskaźników referencyjnych” napisano, że indeks WIRON dla nowych instrumentów finansowych będzie mógł być wykorzystywany już od grudnia 2022 r.

„Wskaźnik referencyjny WIRON jest w pełni dostępny i możliwy do stosowania w produktach i instrumentach finansowych dla podmiotów, które wyrażają gotowość do jego zastosowania” – podkreślono w dokumencie. „Banki mogą wprowadzać do oferty kredyty stosujące indeks WIRON równolegle z dotychczas oferowanymi kredytami na WIBOR” – dodano.

Zgodnie z planem na 2024 r. zakłada się natomiast „budowę przestrzeni do wycofywania produktów i instrumentów stosujących WIBOR na rzecz produktów i instrumentów stosujących WIRON, aż do ich całkowitego wyparcia”. Powszechne stosowanie nowego indeksu referencyjnego WIRON ma nastąpić w 2025 r.

KNF wyjaśniła, że WIRON będzie stosowany w umowach finansowych (np. umowach kredytu), instrumentach finansowych (np. papierach dłużnych lub instrumentach pochodnych) oraz przez fundusze inwestycyjne (np. w ustalaniu opłat za zarządzanie). Z kolei sam indeks będzie kalkulowany podobnie do opublikowanego przez GPW Benchmark indeksu WIDR, przy czym zmianie uległa nazwa indeksu, aby lepiej odzwierciedlić jego charakterystykę (oparcie na danych reprezentujących transakcje overnight).

Poprzedni artykułInformatyczna ucieczka do przodu? Przedsiębiorcy stawiają na cyfryzację
Następny artykułPolska liderem w przejmowaniu inwestycji uciekających z Rosji