Zgodnie z informacją przekazaną przez KNF banki będą musiały dokonać konwersji istniejących umów kredytowych i innych instrumentów wykorzystujących WIBOR już od 2025 r. W przedstawionej „Mapie Drogowej procesu zastąpienia wskaźników referencyjnych” napisano, że indeks WIRON dla nowych instrumentów finansowych będzie mógł być wykorzystywany już od grudnia 2022 r.
„Wskaźnik referencyjny WIRON jest w pełni dostępny i możliwy do stosowania w produktach i instrumentach finansowych dla podmiotów, które wyrażają gotowość do jego zastosowania” – podkreślono w dokumencie. „Banki mogą wprowadzać do oferty kredyty stosujące indeks WIRON równolegle z dotychczas oferowanymi kredytami na WIBOR” – dodano.
Zgodnie z planem na 2024 r. zakłada się natomiast „budowę przestrzeni do wycofywania produktów i instrumentów stosujących WIBOR na rzecz produktów i instrumentów stosujących WIRON, aż do ich całkowitego wyparcia”. Powszechne stosowanie nowego indeksu referencyjnego WIRON ma nastąpić w 2025 r.
KNF wyjaśniła, że WIRON będzie stosowany w umowach finansowych (np. umowach kredytu), instrumentach finansowych (np. papierach dłużnych lub instrumentach pochodnych) oraz przez fundusze inwestycyjne (np. w ustalaniu opłat za zarządzanie). Z kolei sam indeks będzie kalkulowany podobnie do opublikowanego przez GPW Benchmark indeksu WIDR, przy czym zmianie uległa nazwa indeksu, aby lepiej odzwierciedlić jego charakterystykę (oparcie na danych reprezentujących transakcje overnight).