fbpx
sobota, 10 czerwca, 2023
Strona głównaŚwiatWicekanclerz Niemiec grozi wstrzymaniem uruchomienia Nord Stream 2

Wicekanclerz Niemiec grozi wstrzymaniem uruchomienia Nord Stream 2

Minister gospodarki Niemiec, jednocześnie wicekanclerz w nowym niemieckim rządzie, powiedział w rozmowie z gazetą „Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung”, że jeśli doszłoby do rosyjskiego ataku na Ukrainę, uruchomienie gazociągu Nord Stream 2 zostanie zastopowane.

Robert Habeck, który jest przedstawicielem w rządzie partii Zielonych, przyznał, że Nord Stream 2 był geopolitycznym błędem. – Wszystkie kraje europejskie, poza Niemcami i Austrią, były zawsze przeciw. Teraz gazociąg jest gotowy. Otwartym pozostaje pytanie, czy będzie mógł zostać uruchomiony – oświadczył.

Niemieccy Zieloni, którzy po wrześniowych wyborach weszli w skład nowego rządu w Berlinie, od początku sprzeciwiali się budowie drugiej nitki Nord Streamu, który ma transportować rosyjski gaz do Niemiec po dnie Bałtyku, z pominięciem krajów tranzytowych.

Niemieckie media zwracają uwagę, że w sprawie Nord Stream 2 mniej krytycznie wypowiada się nowy kanclerz RFN Olaf Scholz. Podczas unijnego szczytu w Brukseli stwierdził, że jest to przedsięwzięcie sektora prywatnego. Przez lata podobnie wypowiadała się kanclerz Angela Merkel.

Budowa Nord Stream 2 zakończyła się kilka tygodni temu, ale Federalna Agencja ds. Sieci wstrzymała wydanie ostatecznego pozwolenia na uruchomienie gazociągu. Niemiecki regulator ma czas do początku stycznia, aby podjąć decyzję w sprawie pozwolenia na eksploatację rur, które mają transportować z Rosji do Niemiec do 55 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Prezes tej agencji Jochen Homann ocenił, że Nord Stream 2 nie uzyska pozwolenia na eksploatację przynajmniej do lata 2022 roku.

Źródło: Deutsche Welle

INNE Z TEJ KATEGORII

Naukowcy udowodnili, że lockdowny były nieskuteczne i zabójcze

Jeszcze w 2020 i 2021 roku pisaliśmy, że lockdowny i blokady nie zwalczą koronawirusa, ale za to wyrządzą ludziom i gospodarce niepowetowane szkody.
3 MIN CZYTANIA

Polska zyskuje na spadku niemieckiego importu z Chin

Polska jest czwartym krajem, z którego Niemcy sprowadzają obecnie najwięcej towarów – wynika z najnowszych danych niemieckiego urzędu statystycznego (Destatis).
2 MIN CZYTANIA

Zaskakująca popularność Erdoğana na terenach zniszczonych trzęsieniami ziemi

Minęła już krytyka tureckiego rządu za sposób, w jaki ten zareagował na katastrofę spowodowaną przez trzęsienia ziemi, które nawiedziły kraj w lutym bieżącego roku powodując śmierć 50 500 osób i przesiedlenie ponad dwóch milionów.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Kongres 590 „Przestrzenie Wolności” to przestrzeń dla interesujących debat i dyskusji

Na rozpoczynającej się 21 czerwca 8. edycji Kongresu 590 nie zabraknie ciekawych gości i dyskusji. W ciągu dwóch dni na czterech scenach spotka się wielu wybitnych ekspertów, którzy koncentrować będą się na 10 obszarach tematycznych zorganizowanych w formie dwóch międzynarodowych forów gospodarczych i 60 paneli.
3 MIN CZYTANIA

Technologiczne wyzwania przyszłości

Przedstawiciele Banku Pekao S.A. oraz eksperci z dziedziny cyberbezpieczeństwa i sztucznej inteligencji zastanawiali się podczas Impact’23 w Poznaniu, jak unikać zagrożeń płynących z dynamicznego rozwoju nowoczesnych technologii.
5 MIN CZYTANIA

Polska droga do zeroemisyjności

Kosztami transformacji energetycznej nie możemy obciążyć odbiorców, bo to doprowadziłoby do ubóstwa energetycznego Polski – mówił w Poznaniu podczas Impact’23 prezes zarządu Enea S.A. Paweł Majewski.
4 MIN CZYTANIA