fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesCoraz więcej firm zagrożonych bankructwem

Coraz więcej firm zagrożonych bankructwem

W ostatnim kwartale 2022 r. wzrósł odsetek polskich przedsiębiorców, którzy rozpatrywali likwidację biznesu.

Z badania „Skaner MŚP” przeprowadzonego dla BIG InfoMonitor wynika, że niemal co czwarty przedsiębiorca w Polsce doświadczył w tym roku realnego ryzyka likwidacji swojego biznesu. Poza tym co trzecia firma obawia się niewypłacalności swoich kontrahentów.

Pogarszająca się sytuacja gospodarcza w kraju sprawiła, że 22,6 proc. podmiotów z sektora małych i średnich przedsiębiorstw stanęło w czwartym kwartale bieżącego roku przed realnym ryzykiem likwidacji swojego biznesu. Dla porównania – w czwartym kwartale 2020 r. było to zaledwie 10,6 proc., mimo że trwała wówczas pandemia. Według przedsiębiorców głównymi przyczynami takiego stanu rzeczy są wysoka inflacja (52,2 proc.) oraz szybko rosnące koszty prowadzenia biznesu (43,4 proc.). Co piąty przedsiębiorca za powód wskazał też konieczność zwrócenia zaliczek za sprzedane towary i usługi, a 45,5 proc. badanych z branży budowlanej obawiało się upadłości przez gwałtowny spadek zamówień wynikający z odwołanych kontraktów. Upadku bały się głównie mikro i małe firmy oraz te z sektora usług i transportu.

– Duże firmy są bardziej odporne na zmiany gospodarcze i lepiej radzą sobie z inflacją czy rosnącymi kosztami energii niż mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa. Wrażliwe na wahania koniunktury, działające bardziej lokalnie firmy z sektora MŚP coraz mocniej i szybciej odczuwają podwyżki cen surowców czy energii. Dla wielu z nich utrzymanie biznesu w aktualnych realiach ekonomicznych może być niewykonalne – powiedział w komunikacie prasowym Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.

Z powodu pogarszającej się sytuacji finansowej wielu firm coraz więcej przedsiębiorców martwi się o wypłacalność kontrahentów. Takie obawy mają głównie małe i średnie firmy w zasadzie ze wszystkich branż, choć dominują tutaj branża przemysłowa i transportowa. Z tego też powodu coraz więcej firm przed rozpoczęciem interesów z innym podmiotem, najpierw decyduje się prześwietlić jego kondycję finansową. BIG InfoMonitor wskazał, że od początku tego roku przedsiębiorcy pobrali prawie 2,6 mln raportów na temat kondycji finansowej firmy – to o 20 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

BIG InfoMonitor

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA