fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaPodatkiWięcej czasu na raportowanie cen transferowych

Więcej czasu na raportowanie cen transferowych

Terminy na poinformowanie o sporządzeniu dokumentacji cen transferowych na 2022 rok zostaną wydłużone. Nowelizacja, która tę zmianę wprowadzi, czeka na podpis prezydenta.

Zmiany w zakresie raportowania dotyczącego cen transferowych przewiduje uchwalona 28 kwietnia przez Sejm ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu automatyzacji załatwiania spraw przez Krajową Administrację Skarbową. Nowela ta zawiera zmianę tzw. ustawy covidowej w zakresie przedłużenia terminów na złożenie oświadczenia o sporządzeniu dokumentacji cen transferowych oraz informacji o cenach transferowych na rok 2022.

Nowe terminy

Co dokładnie się zmieni? Zgodnie z nowymi przepisami termin do złożenia informacji TPR zostanie wydłużony w następujący sposób:
– do 30 września 2022 r – dla informacji TPR, których termin złożenia upływa w okresie od 1 stycznia 2022 r. do 30 czerwca 2022 r.,
– o 3 miesiące – dla informacji TPR, których termin złożenia upływa w okresie od 1 lipca 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.
Rozwiązania te mają wejść w życie z dniem ogłoszenia ustawy w Dzienniku Ustaw, jednak z mocą od 31 grudnia 2021 r.

Modyfikacje obejmą także terminy do złożenia oświadczenia o sporządzeniu dokumentacji cen transferowych za rok 2021. W tym przypadku terminy zostały przedłużone:
– do 30 września 2022 r. – dla oświadczeń, których termin złożenia upływa w okresie od 1 stycznia 2022 r. do 30 czerwca 2022 r.,
– o 3 miesiące – dla oświadczeń, których termin złożenia upływa w okresie od 1 lipca 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.
Te rozwiązania mają wejść w życie z dniem ogłoszenia ustawy w Dzienniku Ustaw, jednak z mocą od 1 stycznia 2022 r.

Jak podkreślono przy okazji nowelizacji, zastosowanie przepisów z mocą wsteczną umożliwi przedłużenie terminów na złożenie informacji TPR oraz oświadczenia o sporządzeniu dokumentacji cen transferowych, które upłynęły w okresie od 1 stycznia 2022 r. do dnia wejścia w życie ustawy.

Informacja o cenach transferowych

Przypomnijmy, że na podstawie przepisów podatkowych (art. 23zf ust. 1 ustawy o PIT i art. 11t ust. 1 ustawy o CIT) podmioty powiązane zobowiązane do sporządzania lokalnej dokumentacji cen transferowych w zakresie transakcji objętych tym obowiązkiem lub realizujące transakcje kontrolowane (odpowiednio zdefiniowane w przepisach), muszą przekazać naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu dla podatnika informację o cenach transferowych za rok podatkowy. Przepisy precyzują, że należy tego dokonać w terminie do końca jedenastego miesiąca po zakończeniu roku podatkowego.

W przypadku spółki niebędącej osobą prawną informacja o cenach transferowych jest składana naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według:
– miejsca prowadzenia działalności,
– miejsca siedziby – w przypadku prowadzenia działalności w więcej niż jednym miejscu,
– miejsca zamieszkania lub siedziby jednego ze wspólników – w przypadku, gdy nie można ustalić właściwości na podstawie dwóch pierwszych punktów.

Informację o cenach transferowych składana się tylko w formie elektronicznej.

W informacji podatnicy – poza wskazaniem organu, do którego składają dokumenty, celu złożenia informacji i okresu, którego dotyczy – podają swoje dane (na podstawie których można podatnika zidentyfikować), ogólne informacje finansowe, informacje dotyczące podmiotów powiązanych i transakcji kontrolowanych, informacje dotyczące stosowanych cen transferowych oraz metod ich weryfikacji, a także dodatkowe informacje lub wyjaśnienia dotyczące danych lub informacji, jeśli są one potrzebne. Dokument kończy oświadczenie podatnika, które potwierdza, że lokalna dokumentacja cen transferowych została sporządzona zgodnie ze stanem rzeczywistym, a ceny transferowe objęte tą dokumentacją są ustalane na warunkach, które ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane.

Informację o cenach transferowych podatnik musi przygotować bazując na lokalnej dokumentacji cen transferowych – jeśli podmiot powiązany musiał ją sporządzić. Jeśli dokumentacja lokalna nie była obowiązkowa, podstawą do przygotowania informacji o cenach transferowych będzie sprawozdanie finansowe lub inne dokumenty.

Trzeba też wiedzieć, że informacja o cenach transferowych musi być podpisana. Przepisy obligują do tego:
– osobę fizyczną – w przypadku podmiotu powiązanego będącego osobą fizyczną,
– osobę upoważnioną przez przedsiębiorcę zagranicznego do reprezentowania go w oddziale – w przypadku podmiotu powiązanego będącego przedsiębiorcą zagranicznym posiadającym oddział działający w Polsce,
– kierownika jednostki zgodnie z jego definicją zawartą w ustawie o rachunkowości, a w przypadku gdy jednostką kieruje organ wieloosobowy – przez wyznaczoną osobę wchodzącą w skład tego organu.

Jednak od razu uwaga – niedopuszczalne jest podpisanie informacji przez pełnomocnika, z wyjątkiem pełnomocnika będącego adwokatem, radcą prawnym, doradcą podatkowym lub biegłym rewidentem.

Ważne: Warto wiedzieć, że organy podatkowe wykorzystują informację o cenach transferowych do analizy ryzyka zaniżenia dochodu do opodatkowania w zakresie cen transferowych oraz do innych analiz ekonomicznych lub statystycznych.

Ewa Konderak
Ewa Konderak
Od ponad 20 lat dziennikarka zajmująca się tematyką podatkową. Swoje artykuły publikowała na łamach ogólnopolskich dzienników prawno-gospodarczych, jak np. „Dziennik Gazeta Prawna” oraz portali gospodarczych, jak np. rp.pl. Ma także bogate doświadczenie w redagowaniu publikacji książkowych, współpracując z największymi wydawnictwami w Polsce. Ukończyła studia na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Społecznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz podyplomowo Prawo Unii Europejskiej na tym samym Uniwersytecie.

INNE Z TEJ KATEGORII

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Do końca marca roczne rozliczenie CIT

Podatnicy CIT mają do końca marca czas na rozliczenie podatku dochodowego od osób prawnych za 2023 rok. Trzeba tego dokonać na druku CIT-8.
3 MIN CZYTANIA

Urlop i choroba w kosztach kwalifikowanych

Przedsiębiorcy mogą ująć w kosztach kwalifikowanych na działalność badawczo-rozwojową wydatki poniesione na pracownika z tytułu urlopu, choroby i składek ZUS – potwierdza minister finansów w interpretacji ogólnej.
4 MIN CZYTANIA

Część firm będzie upubliczniać informacje o podatku dochodowym

Największe przedsiębiorstwa międzynarodowe będą musiały publikować sprawozdania o podatku dochodowym. To kolejny z elementów, który ma uszczelnić system podatkowy.
4 MIN CZYTANIA