fbpx
środa, 19 czerwca, 2024
Strona głównaKrajCoraz więcej Polaków wyjeżdża do pracy za granicę

Coraz więcej Polaków wyjeżdża do pracy za granicę

Rośnie liczba Polaków, którzy opuszczają nasz kraj w celu poszukiwania lepszych możliwości zawodowych za granicą.

W 2022 roku liczba osób skierowanych przez agencje zatrudnienia do pracy poza Polską  wyniosła prawie 165 tys. – wynika z oficjalnych danych. Portal PulsHR zauważa, że to o przeszło 12 tys. więcej niż rok wcześniej.

Polacy najczęściej jadą pracować do Holandii, którą wybrało ponad 74 tys. osób, a także do Niemiec, gdzie w ubiegłym roku pracowało ich przeszło 41 tys. Kolejne kierunki emigracji zawodowej znad Wisły to: Cypr, Austria, Dania, Norwegia i Wielka Brytania.

PulsHR, powołując się na badanie przeprowadzone przez agencję zatrudnienia Trenkwalder podał również, że aż 55 proc. ankietowanych planuje wyjazd zarobkowy za granicę. Co więcej, aż 13 proc. respondentów jest gotowych zdecydować się na wyjazd z Polski na stałe.

Choć zarobki w Polsce rosną, to wciąż znacznie odbiegają od tych za granicą, gdzie stawki wynagrodzenia są dwukrotnie wyższe niż w naszym kraju. Dla wielu osób kilkumiesięczny wyjazd do pracy do Niemiec czy Holandii to szansa na spłatę swoich zobowiązań finansowych czy podratowanie domowego budżetu. Bardzo często są to wyjazdy celowe. Młode pary przed ślubem chcą zarobić na wesele czy na wkład własny na mieszkanie, a studenci na wakacje lub na utrzymanie się przez kolejny rok akademicki

– wyjaśnia Agata Kowal, kierownik w agencji Trenkwalder Polska.

Praca za granicą jest dla Polaków kusząca przede wszystkim ze względu na zarobki, gdyż za proste prace można zarobić tam nawet 7700 złotych netto, a w niektórych krajach można też starać się o dodatkowe zasiłki.

Jeśli Polacy pracują w innych krajach, to najczęściej są zatrudniani jako magazynierzy, pracownicy produkcyjni, marynarze, robotnicy wykonujący proste prace w rolnictwie i ogrodnictwie oraz pakowacze.

Źródło: PulsHR

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wiślana Procesja Eucharystyczna w Czerwińsku nad Wisłą

Długi weekend związany ze Świętem Bożego Ciała sprzyja poznawaniu mało znanych zakątków naszego kraju. Z pewnością warto odwiedzić Czerwińsk nad Wisłą, gdzie odbywa się jedyna w Polsce Wiślana Procesja Eucharystyczna. Przy okazji można poznać wiele tajemnic związanych z pięknym czerwińskim klasztorem położonym nad brzegiem Wisły.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA