fbpx
niedziela, 1 października, 2023
Strona głównaŚwiatWięcej Polaków znajdzie zatrudnienie w unijnych instytucjach

Więcej Polaków znajdzie zatrudnienie w unijnych instytucjach

Władze w Warszawie zawarły z Komisją Europejską porozumienie, na mocy którego ma nastąpić systematyczny wzrost liczby Polaków pracujących w instytucjach UE.

O umowie między rządem Polski a Komisją Europejską poinformowało Stałe Przedstawicielstwo Rzeczypospolitej Polskiej przy UE.

Szykują się stołki dla Polaków

Porozumienie przypieczętowali ambasador Polski przy Unii Europejskiej Andrzej Sadoś i dyrektor generalna ds. zasobów ludzkich i bezpieczeństwa w KE, Gertrud Ingestad. Złożyli oni podpisy pod planem wspólnego działania UE, który ma doprowadzić do zwiększenia liczby Polaków pracujących w jej instytucjach.

Udział obywateli Polski w populacji UE wynosi 8,2 proc., ale Polacy zajmują zaledwie 4 proc. stanowisk kierowniczych w Komisji Europejskiej, 3,5 proc. w Europejskiej Służbie Działań Zewnętrznych i tylko 2,9 proc. w Parlamencie Europejskim.

Nowi mają gorzej

Podobnie sytuacja wygląda z przedstawicielami innych państw, które weszły do Unii Europejskiej tak jak Polska – w 2004 roku.

Biorąc pod uwagę cały personel Komisji Europejskiej, najwięcej pracuje w niej Belgów, Włochów, Francuzów, Niemców i Hiszpanów. Polska jest na 6. miejscu pośród krajów UE pod względem liczby obywateli zatrudnionych w Komisji, chociaż pod względem populacji nasz kraj jest 5.

commission.europa.eu, europapnews.pap.pl

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Gospodarka Ukrainy rośnie jak szalona mimo trwającej wojny

Produkt krajowy brutto ukraińskiej gospodarki wzrósł w drugim kwartale obecnego roku o 19,5 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego.
< 1 MIN CZYTANIA

Niemiecka klasa średnia biednieje. Jest nawet gorzej niż w wielu innych krajach

Średnia klasa traci na znaczeniu i ma większe problemy z regulowaniem swoich podstawowych zobowiązań. Tak dzieje się nawet w bogatych Niemczech, co stanowi swoisty znak czasu, a być może także sygnał alarmowy dla innych państw.
2 MIN CZYTANIA

Jak Indie zyskują przewagę nad Chinami

Indie okazały się fascynującą historią wzrostu gospodarczego i – w ramach kompleksu rynków wschodzących – coraz bardziej atrakcyjną alternatywą dla Chin.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Wrzesień kończy się rekordowym spadkiem inflacji

Szacunki Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że poziom inflacji we wrześniu sięgnął 8,2 proc., co oznacza, iż pierwszy raz od lutego 2022 roku jest ona poniżej 10 proc.
< 1 MIN CZYTANIA

Koszty życia polskich studentów podwoiły się w 5 lat

Studentów w rozpoczynającym się roku akademickim czekają nie tylko wyzwania naukowe, ale będą też musieli stawić czoła rosnącym kosztom czesnego, najmu lokali czy żywności.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosja wydała już grube miliardy na wojnę na Ukrainie

Półtora roku prowadzenia działań zbrojnych na Ukrainie miało kosztować Federację Rosyjską astronomiczną kwotę równowartą ponad 167 mld dolarów.
2 MIN CZYTANIA