fbpx
poniedziałek, 17 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatWięcej Polaków znajdzie zatrudnienie w unijnych instytucjach

Więcej Polaków znajdzie zatrudnienie w unijnych instytucjach

Władze w Warszawie zawarły z Komisją Europejską porozumienie, na mocy którego ma nastąpić systematyczny wzrost liczby Polaków pracujących w instytucjach UE.

O umowie między rządem Polski a Komisją Europejską poinformowało Stałe Przedstawicielstwo Rzeczypospolitej Polskiej przy UE.

Szykują się stołki dla Polaków

Porozumienie przypieczętowali ambasador Polski przy Unii Europejskiej Andrzej Sadoś i dyrektor generalna ds. zasobów ludzkich i bezpieczeństwa w KE, Gertrud Ingestad. Złożyli oni podpisy pod planem wspólnego działania UE, który ma doprowadzić do zwiększenia liczby Polaków pracujących w jej instytucjach.

Udział obywateli Polski w populacji UE wynosi 8,2 proc., ale Polacy zajmują zaledwie 4 proc. stanowisk kierowniczych w Komisji Europejskiej, 3,5 proc. w Europejskiej Służbie Działań Zewnętrznych i tylko 2,9 proc. w Parlamencie Europejskim.

Nowi mają gorzej

Podobnie sytuacja wygląda z przedstawicielami innych państw, które weszły do Unii Europejskiej tak jak Polska – w 2004 roku.

Biorąc pod uwagę cały personel Komisji Europejskiej, najwięcej pracuje w niej Belgów, Włochów, Francuzów, Niemców i Hiszpanów. Polska jest na 6. miejscu pośród krajów UE pod względem liczby obywateli zatrudnionych w Komisji, chociaż pod względem populacji nasz kraj jest 5.

commission.europa.eu, europapnews.pap.pl

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA