fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaKrajWiedza o inflacji kuleje

Wiedza o inflacji kuleje

Niemal co czwarty Polak nie rozumie wpływu inflacji na siłę nabywczą pieniądza - wynika z sondażu przeprowadzonego na panelu Ariadna dla projektu ciekaweliczby.pl.

Aktualnie 77 proc. Polaków rozumie, że przy 10-proc. rocznej inflacji wartość ich oszczędności maleje. Z kolei 5 proc. ankietowanych twierdzi, że inflacja nie wpływa na wartość nabywczą pieniądza, a 8 proc. uważa, że skutkuje ona wzrostem wartości pieniądza. Co dziesiąty Polak nie wie, co oznacza inflacja. Mniejszą wiedzę w tym zakresie mają kobiety niż mężczyźni, bowiem na postawione pytanie o inflację poprawnie odpowiedziało 72 proc. pań, a u panów było to 82 proc. Szczególnie niepokojące jest, że najgorszy wynik (66 proc.) wśród grup wiekowych odnotowano u młodych ludzi w wieku 25-34 lat. U osób powyżej 45. roku życia było już ponad 80 proc. poprawnych odpowiedzi.

– To już kolejne badanie, które pokazuje, że wiedza ekonomiczna wielu Polaków jest na niskim poziomie – zauważyła Alicja Defratyka, autorka projektu ciekaweliczby.pl.

Z badania przytaczanego przez portal ciekaweliczby.pl wynika też, że aż 91 proc. przepytanych przyznaje, że aktualnie płaci za te same produkty więcej niż rok temu i aż 93 proc. ankietowanych spodziewa się dalszych podwyżek cen.

Źródło: Ciekaweliczby.pl

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wydawcy założyli organizację lobbingową

Piętnaście polskich wydawnictw założyło Porozumienie Wydawców Książek – Związek Pracodawców. Po rejestracji w sądzie Związek będzie otwarty na przyjmowanie nowych członków.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA

CBA zatrzymało byłego posła

W związku ze śledztwem dotyczącym przyjęcia korzyści majątkowej przez osobę pełniącą funkcję publiczną funkcjonariusze Delegatury CBA w Katowicach zatrzymali byłego wiceministra i posła na Sejm RP Adama G. oraz przedsiębiorcę Jarosława K.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.
2 MIN CZYTANIA

Ulgi w PIT cieszą się w Polsce popularnością

W ubiegłym roku z różnych ulg w PIT skorzystało w Polsce ponad półtora miliona osób. Najczęściej byli to młodzi ludzie.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA