Niemal co czwarty Polak nie rozumie wpływu inflacji na siłę nabywczą pieniądza – wynika z sondażu przeprowadzonego na panelu Ariadna dla projektu ciekaweliczby.pl.

narodową strategią bezpieczeństwa obrotu gotówkowego prace - grafika wpisu
Kolasancjusz/Pexels

Aktualnie 77 proc. Polaków rozumie, że przy 10-proc. rocznej inflacji wartość ich oszczędności maleje. Z kolei 5 proc. ankietowanych twierdzi, że inflacja nie wpływa na wartość nabywczą pieniądza, a 8 proc. uważa, że skutkuje ona wzrostem wartości pieniądza. Co dziesiąty Polak nie wie, co oznacza inflacja. Mniejszą wiedzę w tym zakresie mają kobiety niż mężczyźni, bowiem na postawione pytanie o inflację poprawnie odpowiedziało 72 proc. pań, a u panów było to 82 proc. Szczególnie niepokojące jest, że najgorszy wynik (66 proc.) wśród grup wiekowych odnotowano u młodych ludzi w wieku 25-34 lat. U osób powyżej 45. roku życia było już ponad 80 proc. poprawnych odpowiedzi.

– To już kolejne badanie, które pokazuje, że wiedza ekonomiczna wielu Polaków jest na niskim poziomie – zauważyła Alicja Defratyka, autorka projektu ciekaweliczby.pl.

Z badania przytaczanego przez portal ciekaweliczby.pl wynika też, że aż 91 proc. przepytanych przyznaje, że aktualnie płaci za te same produkty więcej niż rok temu i aż 93 proc. ankietowanych spodziewa się dalszych podwyżek cen.

Źródło: Ciekaweliczby.pl

Poprzedni artykułRówność czy wolność – co jest dla nas ważniejsze?
Następny artykułPrezydenci USA i Chin rozmawiali ponad 3 godziny