fbpx
piątek, 24 stycznia, 2025
Strona głównaKrajWiek emerytalny w Polsce. Czego chcą Polacy?

Wiek emerytalny w Polsce. Czego chcą Polacy?

Większość Polaków uważa, że należy zmienić wiek emerytalny w naszym kraju.

Sondaż IBRiS wykonany na zlecenie Radia Zet wykazał, że prawie połowa Polaków chciałaby obniżenia wieku emerytalnego. Za takim rozwiązaniem jest 44,8 proc. ankietowanych.

Za podniesieniem wieku emerytalnego opowiada się 32,4 proc. Polaków, zaś tylko co piąty Polak jest przekonany, że wiek emerytalny powinien pozostać na obecnym poziomie, czyli 65 lat dla mężczyzn i 60 dla kobiet. Zdania na temat wysokości wieku emerytalnego nie ma 2,4 proc. respondentów.

Radio Zet wskazało, że stosunek do wysokości wieku emerytalnego jest uzależniony od preferencji politycznych.

„Za podniesieniem wieku emerytalnego opowiada się 31 procent wyborców obozu rządzącego oraz 43 procent zwolenników opozycji. Co ciekawe, za wcześniejszym niż obecnie przechodzeniem na emeryturę jest 44 procent wyborców opozycji i 43 procent popierających Zjednoczoną Prawicę” – poinformowało Radio Zet na swojej stronie internetowej.

IBRiS sprawdził też, czy Polacy chcieliby zrównania wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn na poziomie 65 lat. Za takim rozwiązaniem jest 35,2 proc. z nas, a przeciwko 42,6 proc. Zrównania wieku emerytalnego chce 34 proc. kobiet, a przeciwko jest 41 proc. z nich. Z kolei wśród panów za równością w wieku emerytalnym jest 37 proc., a w opozycji do tego pomysłu stoi 44 proc.

Od 1 października 2017 r. wiek emerytalny w Polsce wynosi 60 lat dla pań i 65 lat dla panów. Jest to najniższy ustawowy wiek emerytalny w Europie, w której najpopularniejszy pułap to 67 lat. Poza tym wiek emerytalny został zrównany dla obu płci już w niemal każdym kraju Unii Europejskiej.

Źródło: Radio Zet

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Żądamy przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej! – kampania byłego rzecznika MŚP

Wzywam wszystkich do jak najszybszego podpisania petycji, w której zwracamy się do premiera i polityków rządzącej koalicji o przywrócenie składki zdrowotnej sprzed Polskiego Ładu – mówi Adam Abramowicz. Były rzecznik małych i średnich przedsiębiorców wystartował z ogólnopolską kampanią przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej.
2 MIN CZYTANIA

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA