Sondaż IBRiS wykonany na zlecenie Radia Zet wykazał, że prawie połowa Polaków chciałaby obniżenia wieku emerytalnego. Za takim rozwiązaniem jest 44,8 proc. ankietowanych.
Za podniesieniem wieku emerytalnego opowiada się 32,4 proc. Polaków, zaś tylko co piąty Polak jest przekonany, że wiek emerytalny powinien pozostać na obecnym poziomie, czyli 65 lat dla mężczyzn i 60 dla kobiet. Zdania na temat wysokości wieku emerytalnego nie ma 2,4 proc. respondentów.
Radio Zet wskazało, że stosunek do wysokości wieku emerytalnego jest uzależniony od preferencji politycznych.
„Za podniesieniem wieku emerytalnego opowiada się 31 procent wyborców obozu rządzącego oraz 43 procent zwolenników opozycji. Co ciekawe, za wcześniejszym niż obecnie przechodzeniem na emeryturę jest 44 procent wyborców opozycji i 43 procent popierających Zjednoczoną Prawicę” – poinformowało Radio Zet na swojej stronie internetowej.
IBRiS sprawdził też, czy Polacy chcieliby zrównania wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn na poziomie 65 lat. Za takim rozwiązaniem jest 35,2 proc. z nas, a przeciwko 42,6 proc. Zrównania wieku emerytalnego chce 34 proc. kobiet, a przeciwko jest 41 proc. z nich. Z kolei wśród panów za równością w wieku emerytalnym jest 37 proc., a w opozycji do tego pomysłu stoi 44 proc.
Od 1 października 2017 r. wiek emerytalny w Polsce wynosi 60 lat dla pań i 65 lat dla panów. Jest to najniższy ustawowy wiek emerytalny w Europie, w której najpopularniejszy pułap to 67 lat. Poza tym wiek emerytalny został zrównany dla obu płci już w niemal każdym kraju Unii Europejskiej.
Źródło: Radio Zet