fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajWiek emerytalny w Polsce. Czego chcą Polacy?

Wiek emerytalny w Polsce. Czego chcą Polacy?

Większość Polaków uważa, że należy zmienić wiek emerytalny w naszym kraju.

Sondaż IBRiS wykonany na zlecenie Radia Zet wykazał, że prawie połowa Polaków chciałaby obniżenia wieku emerytalnego. Za takim rozwiązaniem jest 44,8 proc. ankietowanych.

Za podniesieniem wieku emerytalnego opowiada się 32,4 proc. Polaków, zaś tylko co piąty Polak jest przekonany, że wiek emerytalny powinien pozostać na obecnym poziomie, czyli 65 lat dla mężczyzn i 60 dla kobiet. Zdania na temat wysokości wieku emerytalnego nie ma 2,4 proc. respondentów.

Radio Zet wskazało, że stosunek do wysokości wieku emerytalnego jest uzależniony od preferencji politycznych.

„Za podniesieniem wieku emerytalnego opowiada się 31 procent wyborców obozu rządzącego oraz 43 procent zwolenników opozycji. Co ciekawe, za wcześniejszym niż obecnie przechodzeniem na emeryturę jest 44 procent wyborców opozycji i 43 procent popierających Zjednoczoną Prawicę” – poinformowało Radio Zet na swojej stronie internetowej.

IBRiS sprawdził też, czy Polacy chcieliby zrównania wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn na poziomie 65 lat. Za takim rozwiązaniem jest 35,2 proc. z nas, a przeciwko 42,6 proc. Zrównania wieku emerytalnego chce 34 proc. kobiet, a przeciwko jest 41 proc. z nich. Z kolei wśród panów za równością w wieku emerytalnym jest 37 proc., a w opozycji do tego pomysłu stoi 44 proc.

Od 1 października 2017 r. wiek emerytalny w Polsce wynosi 60 lat dla pań i 65 lat dla panów. Jest to najniższy ustawowy wiek emerytalny w Europie, w której najpopularniejszy pułap to 67 lat. Poza tym wiek emerytalny został zrównany dla obu płci już w niemal każdym kraju Unii Europejskiej.

Źródło: Radio Zet

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA