fbpx
wtorek, 30 maja, 2023
Strona głównaŚwiatWiększość Europejczyków ślepo wierzy w sens dalszej integracji

Większość Europejczyków ślepo wierzy w sens dalszej integracji

Chociaż w pandemii zaobserwowano zmniejszenie liczby zachorowań, Europejczycy uważają, że ściślejsza współpraca jest niezbędna, aby stawić czoła globalnym kryzysom, takim jak kryzys COVID-19.

Koronawirus zaskoczył Europę, która nie była w stanie opracować wspólnej odpowiedzi na globalny kryzys. Brak kompetencji instytucji UE w zakresie zdrowia spowodował tylko frustrację, po tym jak państwa zamknęły swoje granice pod hasłem „Ratuj się, kto może”.

Badanie YouGov i Datapraxis dla Europejskiej Rady Stosunków Zagranicznych (ECFR) przeprowadzone w dziewięciu krajach reprezentujących dwie trzecie unijnego PKB i populacji pokazuje, że ludzie są rozczarowani rolą UE, ale jednocześnie uważają, że tylko dalsza integracja może pomóc rozwiązać zagrożenia, takie jak COVID-19.

Z pewnymi wyjątkami rządy krajowe wyjdą wzmocnione z kryzysu dzięki dużemu wsparciu w tak zwanym „efekcie flagowym”. W Danii, Portugalii, Bułgarii, Szwecji i Niemczech ponad 60 proc. respondentów odpowiedziało, że władze wypełniły swoje obowiązki.

Z drugiej strony w Hiszpanii i Francji większość krytykuje tamtejsze władze. Nawet jedna trzecia osób, które głosowały na PSOE w 2019 r. lub na Emmanuela Macrona w 2017 r., jest obecnie rozczarowana ich rządami.

Na pytanie o ocenę europejskiej odpowiedzi na koronawirusa opinie są podobne: 63 proc. Włochów, 61 proc. Francuzów i 52 proc. Hiszpanów odpowiedziało, że UE nie wypełniła swoich obowiązków.

Jednak w obliczu głębokiego kryzysu gospodarczego, który towarzyszy pandemii, ta sama opinia publiczna, która krytykuje Brukselę, pokłada w UE nadzieję na uzyskanie niezbędnej pomocy, światełka w tunelu. W Portugalii, Polsce, Hiszpanii, Bułgarii i Francji większość postrzega Europę jako główne źródło pomocy. Tendencja ta jest znacznie mniej widoczna w Niemczech, Szwecji i Danii, gdzie rośnie poczucie, że kraje te są gotowe samodzielnie rozwiązać kryzys.

Są też państwa, które uznają potrzebę większej integracji, aby stawić czoła wspólnym wyzwaniom. To Portugalia (91 proc.), Hiszpania (80 proc.) i Włochy (77 proc.).

Źródło: Pedro G. Poyatos/La Razon 

INNE Z TEJ KATEGORII

Uniokraci chcieliby wiedzieć o nas wszystko

Redakcja Wired (portalu o nowoczesnych technologiach) weszła w posiadanie dokumentu Rady Europejskiej – sondy skierowanej do państw członkowskich UE, czy chciałyby petryfikować prawo do odtajnienia prywatnych wiadomości w sieci. Celem ma być jakoby walka z pedofilią.
3 MIN CZYTANIA

Chiny rozwijają stację kosmiczną. Na pokładzie pierwszy cywilny astronauta

Chiny wysłały w kosmos trzech astronautów (tajkonautów) na swoją działającą już w pełni stację. W skład załogi po raz pierwszy wszedł cywilny astronauta – Gui Haichao, ekspert w dziedzinie ładunków.
< 1 MIN CZYTANIA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pułapki podatkowe w nowej ustawie o fundacjach rodzinnych [KOMENTARZ]

Ustawa o fundacji rodzinnej wejdzie w życie 22 maja br. Jednak już dokonano jej nowelizacji. Zmiany zasad opodatkowania w większości są korzystne. Ale jedna z koncepcji może poważnie skomplikować prowadzenie fundacji. Publikujemy komenatrz ekspercki na ten temat, którego autorem jest doradca podatkowy Ewa Flor.
7 MIN CZYTANIA

Grupa PGE powiększyła się o segment energetyki kolejowej

PGE Polska Grupa Energetyczna zakończyła proces zakupu 100 proc. udziałów PKP Energetyka, stając się właścicielem spółki będącej wyłącznym dostawcą energii dla krajowego sektora kolejowego oraz świadczenia usług utrzymania sieci trakcyjnej.

#TechForBetterHealth. Trzecia edycja Huawei Startup Challenge zakończona

Ekspercka kapituła złożona z reprezentantów świata nauki, profesjonalnej medycyny i biznesu wybrała zwycięzców tegorocznej edycji konkursu dla startupów Huawei Startup Challenge organizowanej pod hasłem #TechForBetterHealth.