fbpx
piątek, 29 marca, 2024
Strona głównaŚwiatWiększość Europejczyków ślepo wierzy w sens dalszej integracji

Większość Europejczyków ślepo wierzy w sens dalszej integracji

Chociaż w pandemii zaobserwowano zmniejszenie liczby zachorowań, Europejczycy uważają, że ściślejsza współpraca jest niezbędna, aby stawić czoła globalnym kryzysom, takim jak kryzys COVID-19.

Koronawirus zaskoczył Europę, która nie była w stanie opracować wspólnej odpowiedzi na globalny kryzys. Brak kompetencji instytucji UE w zakresie zdrowia spowodował tylko frustrację, po tym jak państwa zamknęły swoje granice pod hasłem „Ratuj się, kto może”.

Badanie YouGov i Datapraxis dla Europejskiej Rady Stosunków Zagranicznych (ECFR) przeprowadzone w dziewięciu krajach reprezentujących dwie trzecie unijnego PKB i populacji pokazuje, że ludzie są rozczarowani rolą UE, ale jednocześnie uważają, że tylko dalsza integracja może pomóc rozwiązać zagrożenia, takie jak COVID-19.

Z pewnymi wyjątkami rządy krajowe wyjdą wzmocnione z kryzysu dzięki dużemu wsparciu w tak zwanym „efekcie flagowym”. W Danii, Portugalii, Bułgarii, Szwecji i Niemczech ponad 60 proc. respondentów odpowiedziało, że władze wypełniły swoje obowiązki.

Z drugiej strony w Hiszpanii i Francji większość krytykuje tamtejsze władze. Nawet jedna trzecia osób, które głosowały na PSOE w 2019 r. lub na Emmanuela Macrona w 2017 r., jest obecnie rozczarowana ich rządami.

Na pytanie o ocenę europejskiej odpowiedzi na koronawirusa opinie są podobne: 63 proc. Włochów, 61 proc. Francuzów i 52 proc. Hiszpanów odpowiedziało, że UE nie wypełniła swoich obowiązków.

Jednak w obliczu głębokiego kryzysu gospodarczego, który towarzyszy pandemii, ta sama opinia publiczna, która krytykuje Brukselę, pokłada w UE nadzieję na uzyskanie niezbędnej pomocy, światełka w tunelu. W Portugalii, Polsce, Hiszpanii, Bułgarii i Francji większość postrzega Europę jako główne źródło pomocy. Tendencja ta jest znacznie mniej widoczna w Niemczech, Szwecji i Danii, gdzie rośnie poczucie, że kraje te są gotowe samodzielnie rozwiązać kryzys.

Są też państwa, które uznają potrzebę większej integracji, aby stawić czoła wspólnym wyzwaniom. To Portugalia (91 proc.), Hiszpania (80 proc.) i Włochy (77 proc.).

Źródło: Pedro G. Poyatos/La Razon 

INNE Z TEJ KATEGORII

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA

Japonia podniosła stopy procentowe pierwszy raz od… 17 lat!

Bank Japonii podjął decyzję o podniesieniu stóp procentowych, co oznacza odejście od trwającej kilkanaście lat polityki utrzymywania ich na ujemnym poziomie.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.
2 MIN CZYTANIA

Filharmonia Podkarpacka. Obcowanie z muzyką przynosi radość

Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie realizuje właśnie swój 69. sezon artystyczny. W najbliższych tygodniach zabrzmi tu muzyka m.in. Vivaldiego, Mozarta, Chopina, Dworzaka, Karłowicza, Ravela,Gershwina czy Berlioza.
2 MIN CZYTANIA

Najważniejsze wyzwania regulacyjne dla rolnictwa [DEBATA]

W tle protestów rolniczych przeciwko polityce KE i importowi ukraińskiego zboża odbyła się debata na temat wyzwań regulacyjnych dla rolnictwa, zorganizowana przez BASF Polska. Zdominowały ją jednak kwestie działań Komisji w reakcji na protesty rolników przelewające się przez całą Europę. Udział w dyskusji wzięli eksperci rynku rolnego i przedstawiciele organizacji rolniczych.
3 MIN CZYTANIA