fbpx
czwartek, 18 lipca, 2024
Strona głównaBiznesWiększość firm w Polsce podniosła ceny

Większość firm w Polsce podniosła ceny

W 2022 roku większość przedsiębiorstw w Polsce zdecydowała się na podniesienie cen swoich towarów lub usług.

Najnowszy raport Polskiego Instytutu Ekonomicznego wykazał, że w 2022 r. aż 74 proc. przedsiębiorców w naszym kraju zdecydowało się na podniesienie cen, a 40 proc. na podniesienie marż. Co więcej, dalsze podwyżki w 2023 r. zapowiedziała co trzecia firma.

Według analityków PIE w 2022 r. poprawiły się wyniki finansowe przedsiębiorstw w naszym kraju, ale pogorszyły się ich wskaźniki ekonomiczno-finansowe. Z uwagi na wzrost kosztów prowadzenia działalności w większości branż odnotowano spadek rentowności, a dla średnich i dużych firm wskaźnik rentowności obrotu netto spadł z 5,6 proc. w 2021 r. do 5,0 proc. w 2022 r.

Dlaczego ceny i marże rosną?

Wśród 74 proc. firm, które zdecydowały na podwyżkę cen głównym powodem był wzrost kosztów surowców, półproduktów oraz komponentów potrzebnych do wytworzenia produktów lub usług (84 proc.). Kolejne wskazania dotyczyły wzrostu cen energii elektrycznej, cieplnej czy gazu (68 proc.) i wzrostu kosztów pracy (63 proc.).

Trzy najczęstsze czynniki, jakimi tłumaczą wzrost cen przedsiębiorcy to wyższe koszty surowców potrzebnych do wytwarzania produktów lub usług, droższa energia i wzrost kosztów pracy. Co piąta badana firma wskazywała natomiast na przyzwolenie społeczne na podnoszenie cen. Nasze badanie pokazało, że występuje ono zwłaszcza w popandemicznej sytuacji w branży hotelarskiej i gastronomicznej

– powiedziała cytowana w informacji prasowej Katarzyna Dębkowska, kierownik zespołu foresightu gospodarczego.

Jeśli chodzi o marże, to w 2022 r. podniosło je 40 proc. firm, podczas gdy rok wcześniej było to 30 proc. podmiotów. Najczęściej robiły to firmy mikro i małe (odpowiednio 44 i 38 proc.) Na obniżkę marż zdecydowało się tylko co piąte przedsiębiorstwo w naszym kraju. Głównym powodem zmiany wysokości marż był wzrost cen towarów lub usług. Katarzyna Dębkowska podkreśliła, że badanie PIE wykazało, iż polskie firmy zbyt rzadko korzystają z bardziej zaawansowanych sposobów kształtowania marż, jak na przykład rozwój marek własnych czy inwestycje w nowe technologie.

Źródło: PIE

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA