fbpx
poniedziałek, 11 grudnia, 2023
Strona głównaInnowacjeWiększość małych firm nie planuje cyfryzacji

Większość małych firm nie planuje cyfryzacji

Zdecydowana większość małych i średnich firm z sektora handlowo-usługowego w Polsce nie planuje w najbliższym czasie żadnej cyfryzacji.

Przeszło 73 proc. małych i średnich przedsiębiorstw z branży handlowo-usługowej nie będzie w ciągu najbliższych sześciu miesięcy podejmować żadnych działań w kierunku cyfryzacji – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie firmy Fiserv Polska. Głównym powodem jest przekonanie ankietowanych, że ich firmy są na to za małe.

Niemal 60 proc. przepytanych twierdzi, że ich biznes jest za mały na cyfryzację, natomiast prawie 22 proc. sądzi, że cyfryzacja została już wdrożona w obszarach, które tego wymagały. Z kolei niespełna 19 proc. respondentów stwierdziło, że ich firma jest już wystarczająco cyfrowa, a dla 18 proc. badanych cyfryzacja oznacza za duże wydatki.

Z wszystkich ankietowanych branż najbardziej zainteresowani automatyzowaniem procesów są przedstawiciele działalności profesjonalnej, naukowej lub technicznej np. prawnicy, architekci (30 proc.). Jednak nawet w ich przypadku chęć cyfryzacji nie jest zbyt powszechna

– powiedział prezes zarządu Fiserv Polska Krzysztof Polończyk.

Firmy, które planują przeprowadzić cyfryzację chcą, aby dotyczyła ona przede wszystkim komunikacji z klientami, na co wskazało 55 proc. ankietowanych. Kolejne miejsce zajęło przetwarzanie i przechowywanie danych oraz obieg dokumentów (prawie 51 proc.), a na trzeciej pozycji znalazło się rozliczanie płatności z klientami i kontrahentami (46 proc.). Na kolejnych miejscach znalazły się procesy księgowe i finansowe (44 proc.), bezpieczeństwo (44 proc.) oraz usprawnianie komunikacji wewnętrznej (prawie 30 proc.).

W opisywanym badaniu wzięła udział reprezentatywna grupa mikro, małych i średnich przedsiębiorstw zajmujących się handlem i usługami licząca 500 podmiotów.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Przedsiębiorca powinien określić, jakich korzyści spodziewa się po sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja nie jest już tylko w kręgu zainteresowania dużych przedsiębiorców, ale coraz częściej także małych i średniej wielkości firm.
2 MIN CZYTANIA

Unijny wymóg dobije fabryki i warsztaty w Polsce?

Już za dekadę wszystkie nowe auta sprzedawane w Unii Europejskiej będą musiały być zeroemisyjne. To oznacza problemy dla branży motoryzacyjnej w Polsce.
2 MIN CZYTANIA

Robotyzacja szansą dla polskiego rolnictwa?

Polskie gospodarstwa rolne borykają się z brakiem rąk do pracy, a jedną z szans na rozwiązanie tego problemu mogą być większe inwestycje w robotyzację.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.
2 MIN CZYTANIA

Ulgi w PIT cieszą się w Polsce popularnością

W ubiegłym roku z różnych ulg w PIT skorzystało w Polsce ponad półtora miliona osób. Najczęściej byli to młodzi ludzie.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA