fbpx
niedziela, 8 grudnia, 2024
Strona głównaInnowacjeWiększość małych firm nie planuje cyfryzacji

Większość małych firm nie planuje cyfryzacji

Zdecydowana większość małych i średnich firm z sektora handlowo-usługowego w Polsce nie planuje w najbliższym czasie żadnej cyfryzacji.

Przeszło 73 proc. małych i średnich przedsiębiorstw z branży handlowo-usługowej nie będzie w ciągu najbliższych sześciu miesięcy podejmować żadnych działań w kierunku cyfryzacji – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie firmy Fiserv Polska. Głównym powodem jest przekonanie ankietowanych, że ich firmy są na to za małe.

Niemal 60 proc. przepytanych twierdzi, że ich biznes jest za mały na cyfryzację, natomiast prawie 22 proc. sądzi, że cyfryzacja została już wdrożona w obszarach, które tego wymagały. Z kolei niespełna 19 proc. respondentów stwierdziło, że ich firma jest już wystarczająco cyfrowa, a dla 18 proc. badanych cyfryzacja oznacza za duże wydatki.

Z wszystkich ankietowanych branż najbardziej zainteresowani automatyzowaniem procesów są przedstawiciele działalności profesjonalnej, naukowej lub technicznej np. prawnicy, architekci (30 proc.). Jednak nawet w ich przypadku chęć cyfryzacji nie jest zbyt powszechna

– powiedział prezes zarządu Fiserv Polska Krzysztof Polończyk.

Firmy, które planują przeprowadzić cyfryzację chcą, aby dotyczyła ona przede wszystkim komunikacji z klientami, na co wskazało 55 proc. ankietowanych. Kolejne miejsce zajęło przetwarzanie i przechowywanie danych oraz obieg dokumentów (prawie 51 proc.), a na trzeciej pozycji znalazło się rozliczanie płatności z klientami i kontrahentami (46 proc.). Na kolejnych miejscach znalazły się procesy księgowe i finansowe (44 proc.), bezpieczeństwo (44 proc.) oraz usprawnianie komunikacji wewnętrznej (prawie 30 proc.).

W opisywanym badaniu wzięła udział reprezentatywna grupa mikro, małych i średnich przedsiębiorstw zajmujących się handlem i usługami licząca 500 podmiotów.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Najsilniejsze armie na świecie stawiają na sztuczną inteligencję

USA i Chiny rywalizują w kwestii wykorzystania sztucznej inteligencji (SI) w wojsku. Pentagon przygotował już kilka projektów, a jednym z nich ma być samolot myśliwski całkowicie sterowany przez SI.
3 MIN CZYTANIA

Sygnalizacja świetlna oparta na sztucznej inteligencji nie działa. Co poszło nie tak?

W mieście Hamm w Nadrenii Północnej-Westfalii sztuczna inteligencja (SI) miała pomagać w regulacji ruchu drogowego. W tym celu na jednym z tamtejszych przejść dla pieszych zamontowano sygnalizację świetlną opartą na sztucznej inteligencji. Kierowcy jednak skarżą się, że stale wyświetlane jest dla nich światło czerwone. Co poszło nie tak z tym flagowym projektem?
5 MIN CZYTANIA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA