fbpx
niedziela, 15 września, 2024
Strona głównaEkologiaWielka Brytania będzie zdziczała przyrodę

Wielka Brytania będzie zdziczała przyrodę

Władze w Londynie uruchomią działania, których celem jest przywrócenie środowisku naturalnemu jego pierwotnego kształtu.

W ramach pilotażowych programów rolnicy mają otrzymać rządowe dotacje. Zostaną one przeznaczone na ochronę zagrożonych gatunków zwierząt i ich siedlisk czy oczyszczenie strumieni i rzek.

W pierwszych dwóch latach ma zostać zrealizowane zdziczenie 10 do 15 obszarów o powierzchni między 500 a 5000 hektarów. Rząd chce przeznaczyć na te działania nawet 800 milionów funtów rocznie do 2028 r. Do 2042 planowane jest objęcie podobnymi projektami 300 tysięcy hektarów w całym kraju.

Dodatkowo również po 800 milionów funtów rocznie Londyn zamierza przekazać rolnikom na realizacje (w ramach ich gospodarstw) innego segmentu działań, w którym mieści się zalesienie, rekultywacja torfowisk i bagien czy przywrócenie przestrzeni dla dzikiej przyrody.

Sekretarz ds. środowiska, żywności i spraw wiejskich George Eustice podkreśla, iż celem rządu jest doprowadzenie do sytuacji, w której ochrona środowiska będzie naturalnym elementem funkcjonowania i prowadzenia działalności rolniczej.

theguardian.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ludzie nie chcą mieszkać w wiatrakowym lesie [WYWIAD]

Wiatraki oznaczają dewastację terenu w obrębie wielu kilometrów, zabijają ptaki, a ludziom nie dają normalnie żyć – mówi Tomasz Berliński, mieszkaniec pięknych przyrodniczo terenów gminy Górowo Iławeckie, gdzie ma powstać elektrownia wiatrowa.
8 MIN CZYTANIA

Ponowne nawadnianie torfowisk to realne zyski ekonomiczne

Znaczna większość mokradeł w Polsce i w Europie została już osuszona do różnych celów. Tymczasem osuszanie torfowisk i np. wprowadzanie tam lasu daje znacznie mniejsze zyski ekonomiczne niż ponowne ich nawadnianie. Zespół naukowców z udziałem Polaków wykazał, że w skali Litwy ponowne nawodnienie osuszonych leśnych torfowisk przyniosłoby zyski sięgające nawet 170 mln euro rocznie.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA