fbpx
środa, 21 lutego, 2024
Strona głównaEnergetykaWielka Brytania ogranicza biurokrację, aby budować więcej elektrowni jądrowych

Wielka Brytania ogranicza biurokrację, aby budować więcej elektrowni jądrowych

Konserwatywny rząd Rishiego Sunaka chce zwiększyć udział atomu w miksie energetycznym i zapowiada największy od dziesięcioleci plan rozwoju infrastruktury jądrowej. Tymczasem Hiszpania, za sprawą której energia jądrowa została przez UE uznana za zieloną, obiera przeciwny kierunek.

Jak donosi „Libre Mercado” rząd Wielkiej Brytanii, kierowany przez Rishiego Sunaka, przedstawił największy od siedemdziesięciu lat plan rozwoju energetyki jądrowej. 15 proc. energii elektrycznej zużywanej obecnie przez brytyjskie firmy i gospodarstwa domowe pochodzi z tej energii, ale niektóre elementy infrastruktury jądrowej zostaną wycofane z eksploatacji w nadchodzących dziesięcioleciach. Z tego powodu konserwatywny rząd chce zrekompensować zamknięcie starych elektrowni poprzez otwarcie nowych, a także zwiększyć udział energii jądrowej w całkowitym jej użyciu na terytorium kraju. Według tych samych mediów premier Sunak chce polegać na energii jądrowej, aby czterokrotnie zwiększyć krajowe moce produkcyjne Wielkiej Brytanii i zwiększyć wytwarzanie tego rodzaju energii z 15 do 25 proc. całości.

Jako wzór działania Sunak wskazuje dwie będące już w budowie elektrownie w Somerset i Suffolk, ale ścieżka, którą zamierza podążać następca Liz Truss na Downing Street nie będzie usłana różami. Dużym problemem, z którym będzie musiał sobie poradzić jest biurokracja, przez którą niektóre z realizowanych obecnie projektów mają spore opóźnienia. Do tych opóźnień należy dodać drugą przeszkodę: aktywistów na rzecz odnawialnych źródeł energii, którzy sprzeciwiają się rozwojowi energetyki jądrowej ze względów środowiskowych. Na szczęście dla Sunaka opinia publiczna w Wielkiej Brytanii generalnie nie popiera tych sprzeciwów. W ostatnich latach brytyjskie społeczeństwo ma coraz bardziej dość tak zwanej agendy klimatycznej. Jak donosi dziennik „Libre Mercado” od 2020 r. rośnie liczba artykułów opublikowanych przez największe gazety w Wielkiej Brytanii wzywających do wycofania się z ekofanatyzmu.

Hiszpańska hipokryzja

W międzyczasie niektóre kraje, takie jak np. Hiszpania, uchwalają przepisy stojące w kontrze do reszty Europy. Pod koniec 2022 r. minister ds. transformacji ekologicznej Teresa Ribera stwierdziła, że jest jasne, że Hiszpania powinna zdecydować się na odnawialne źródła energii pomijając energię jądrową, która nie jest uważana za zieloną energię w jej kraju, mimo że jest uznana za taką przez Komisję Europejską. Plan hiszpańskiego rządu zakłada wycofanie wszystkich elektrowni jądrowych w kraju do roku 2035. Stanowisko to jest całkowicie sprzeczne z dotychczasowym stanowiskiem Ribery prezentowanym przez nią na forum unijnym. To właśnie Ribera w ciągu ostatnich sześciu miesięcy (gdy Hiszpania sprawowała prezydencję w Radzie UE) proponowała, aby atom był strategicznym źródłem energii w Unii, z dostępem do pomocy publicznej.

źródło: gaceta.es, libremercado.com
Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czy wiatraki zmielą bociany?

Na obszarze specjalnej ochrony bocianów na Warmii ma zostać wybudowanych 40 turbin elektrowni wiatrowej. Okoliczni mieszkańcy są oburzeni, bo turbiny „będą mieliły ptaki”.
2 MIN CZYTANIA

Polacy znaleźli się w energetycznej pułapce inwestycyjnej

Polacy, którzy dzisiaj inwestują w montaż kotłów gazowych, już za kilka lat będą musieli pogodzić się z wysokimi podwyżkami cen za gaz. To między innymi skutek unijnej polityki klimatycznej.
2 MIN CZYTANIA

Biometan kluczem do transformacji energetycznej?

Polskie firmy działające na rynku biogazowym są przekonane, że biogaz jest kluczem do transformacji energetycznej Polski.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Japonia poza podium w rankingu największych gospodarek świata

Gospodarka Japonii nieoczekiwanie skurczyła się z powodu słabej konsumpcji krajowej, wpychając kraj w recesję i powodując utratę – na rzecz Niemiec – pozycji trzeciej co do wielkości gospodarki świata.
3 MIN CZYTANIA

Wynagrodzenia w UK wyhamowują. Chwilowy dołek czy kryzys?

Pracownicy w Wielkiej Brytanii nie mogą spodziewać się dużego wzrostu wynagrodzeń. W tym roku pracodawcy planują ograniczyć wydatki związane zatrudnieniem, a w niektórych branżach spodziewane są zwolnienia. Brak podwyżek w większym stopniu dotknie pracowników budżetówki niż sektora prywatnego.
2 MIN CZYTANIA

Gdzie w Europie najlepiej prowadzić biznes?

Małe i średnie przedsiębiorstwa są fundamentem europejskiej gospodarki. W 2023 r. w Unii działało ponad 24 mln takich firm. Aby zwiększać ich liczbę potrzebne jest sprzyjające przedsiębiorczości otoczenie. Które kraje tworzą najlepsze warunki dla przedsiębiorców?
3 MIN CZYTANIA