fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaŚwiatWielka Brytania opuściła Unię i zmierza w kierunku… Pacyfiku

Wielka Brytania opuściła Unię i zmierza w kierunku… Pacyfiku

Jest coraz bardziej prawdopodobne, że Wielka Brytania dołączy do Partnerstwa Transpacyficznego – organizacji zrzeszającej kraje położone w basenie Oceanu Spokojnego.

Wielka Brytania ubiega się o uczestnictwo w Partnerstwie Transpacyficznym (CPTPP – Comprehensive and Progressive Agreement for Trans-Pacific Partnership) od lutego obecnego roku. Wtedy komisja tej organizacji zgodziła się rozpocząć formalne negocjacje w sprawie przyjęcia nowego członka.

Robocza grupa ustalająca warunki przystąpienia kolejnego państwa do CPTPP jest prowadzona przez przedstawicieli Japonii. Zgodnie z aktualnymi deklaracjami władz w Tokio, dołączenie Zjednoczonego Królestwa może mieć miejsce jeszcze w obecnym roku.

Głównymi korzyściami uczestniczenia w Partnerstwie jest znaczne obniżenie lub całkowita redukcja stawek celnych między państwami wchodzącymi w jego skład.

Tym samym zostanie przetarty szlak dla kolejnych krajów zainteresowanych uczestnictwem w Partnerstwie. Minister handlu i przemysłu Singapuru Gan Kim Yong oznajmił, że pięć państw zgłosiło już taki akces, ale nie podał ich nazw. Oficjalnie zrobiły to wcześniej Chiny, Tajwan i Ekwador.

Powstałe w 2018 roku CPTPP zrzesza obecnie 11 członków: Australię, Brunei, Kanadę, Chile, Japonię, Malezję, Meksyk, Nową Zelandię, Peru, Singapur i Wietnam.

gov.uk, english.kyodonews.net

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Uniokraci chcieliby wiedzieć o nas wszystko

Redakcja Wired (portalu o nowoczesnych technologiach) weszła w posiadanie dokumentu Rady Europejskiej – sondy skierowanej do państw członkowskich UE, czy chciałyby petryfikować prawo do odtajnienia prywatnych wiadomości w sieci. Celem ma być jakoby walka z pedofilią.
3 MIN CZYTANIA

Chiny rozwijają stację kosmiczną. Na pokładzie pierwszy cywilny astronauta

Chiny wysłały w kosmos trzech astronautów (tajkonautów) na swoją działającą już w pełni stację. W skład załogi po raz pierwszy wszedł cywilny astronauta – Gui Haichao, ekspert w dziedzinie ładunków.
< 1 MIN CZYTANIA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosja masowo kradnie i wywozi zboże z Ukrainy

Od rozpoczęcia inwazji w lutym ubiegłego roku, Rosja ukradła i wywiozła z terytorium Ukrainy 4 miliony ton zboża. Ukraina monitoruje, do jakich odbiorców jej zboże trafia.
< 1 MIN CZYTANIA

Niemcy będą zarabiać na naprawie ukraińskich czołgów

Niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall założył spółkę na Ukrainie, która będzie miała za zadanie naprawę już służących w tamtejszym wojsku czołgów oraz budowę nowych.
< 1 MIN CZYTANIA