Jest coraz bardziej prawdopodobne, że Wielka Brytania dołączy do Partnerstwa Transpacyficznego – organizacji zrzeszającej kraje położone w basenie Oceanu Spokojnego.

Wielka Brytania ubiega się o uczestnictwo w Partnerstwie Transpacyficznym (CPTPP – Comprehensive and Progressive Agreement for Trans-Pacific Partnership) od lutego obecnego roku. Wtedy komisja tej organizacji zgodziła się rozpocząć formalne negocjacje w sprawie przyjęcia nowego członka.

Robocza grupa ustalająca warunki przystąpienia kolejnego państwa do CPTPP jest prowadzona przez przedstawicieli Japonii. Zgodnie z aktualnymi deklaracjami władz w Tokio, dołączenie Zjednoczonego Królestwa może mieć miejsce jeszcze w obecnym roku.

Głównymi korzyściami uczestniczenia w Partnerstwie jest znaczne obniżenie lub całkowita redukcja stawek celnych między państwami wchodzącymi w jego skład.

Tym samym zostanie przetarty szlak dla kolejnych krajów zainteresowanych uczestnictwem w Partnerstwie. Minister handlu i przemysłu Singapuru Gan Kim Yong oznajmił, że pięć państw zgłosiło już taki akces, ale nie podał ich nazw. Oficjalnie zrobiły to wcześniej Chiny, Tajwan i Ekwador.

Powstałe w 2018 roku CPTPP zrzesza obecnie 11 członków: Australię, Brunei, Kanadę, Chile, Japonię, Malezję, Meksyk, Nową Zelandię, Peru, Singapur i Wietnam.

gov.uk, english.kyodonews.net

Poprzedni artykułKiedy nadejdzie szczyt inflacji?
Następny artykułPolskie MŚP obawiają się nadchodzącego załamania