fbpx
wtorek, 12 listopada, 2024
Strona głównaŚwiatWielka Brytania w recesji?

Wielka Brytania w recesji?

Słaba sytuacja na rynku pracy sugeruje, że presja inflacyjna na Wyspach słabnie, choć Bank Anglii prawdopodobnie pozostanie ostrożny w kwestii obniżek stóp procentowych.

Zgodnie z danymi opublikowanymi we wtorek (12 marca) przez brytyjski urząd statystyczny (ONS), stopa bezrobocia w Wielkiej Brytanii wzrosła po raz pierwszy od lipca 2023 r., a wzrost płac spadł. W okresie od listopada do stycznia stopa bezrobocia nieoczekiwanie wzrosła do 3,9 proc. (z 3,8 proc. w grudniu). Średnie zarobki również spowolniły bardziej niż oczekiwano, a wzrost płac, z wyłączeniem premii, po raz piąty z rzędu wyhamował: z 6,2 do 6,1 proc. Oznacza to, że płace nadal rosną, ale w wolniejszym tempie, wskazując na zmniejszenie presji inflacyjnej. Ekonomiści spodziewali się, że bezrobocie pozostanie na stałym poziomie, a wzrost płac spowolni do mniej dramatycznego poziomu 5,7 proc.

Zdaniem ekspertów ostatnie wyniki otwierają ścieżkę do obniżek stóp procentowych przez Bank Anglii. Dane wskazują, że wysiłki banku centralnego mające na celu spowolnienie popytu w gospodarce, ochładzają rynek pracy, który wywierał presję na wzrost cen. Może to stanowić dodatkowy argument dla decydentów za obniżeniem stóp procentowych jeszcze w tym roku. Tymczasem zdaniem Wiktorii Scholar, szefowej działu inwestycji w Interactive Investor: „Wzrost płac, choć nieco słabszy, pozostaje stosunkowo solidny, co może nie wystarczyć Bankowi Anglii. Bank centralny jasno dał do zrozumienia, że chce zobaczyć znaczące dowody na spowolnienie wzrostu płac przed obniżką stóp procentowych. Niemniej jednak nadal wygląda na to, że letnia obniżka stóp procentowych jest możliwa”.

Rośnie liczba ubiegających się o zasiłek

Jak wynika z ostatnich danych liczba osób ubiegających się o zasiłek dla bezrobotnych wzrosła w lutym o 16 800, co stanowi roczny wzrost o 85 800 wniosków. Rośnie również liczba zwolnień. Wskaźnik zwolnień wzrósł trzeci miesiąc z rzędu do najwyższego poziomu od 2021 r. Od października wzrósł ponaddwukrotnie – do 4,6 na tysiąc osób, a 133 tys. ludzi straciło pracę w ciągu trzech miesięcy (do stycznia). Jednocześnie liczba wakatów spadła po raz 20. z rzędu, zmniejszając się o 43 tys. w ciągu trzech miesięcy (do lutego).

Tymczasem liczba nieobsadzonych miejsc pracy jest znacznie powyżej poziomów sprzed pandemii, co częściowo wynika z długotrwałych chorób wśród osób w wieku produkcyjnym. „Przeszliśmy od pogoni za rekordowymi poziomami zatrudnienia do walki z rekordowymi poziomami długotrwałych chorób. Wyciągnięcie większej liczby osób z bierności zawodowej na rynek pracy jest największym wyzwaniem w 2024 roku” – powiedziała Louise Murphy, starsza ekonomistka w Resolution Foundation.

źródło: euronews.com
Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak Europa walczy z kryzysem mieszkaniowym

Mieszkalnictwo stało się jednym z głównych wyzwań stojących przed Europą. Większość krajów doświadczyła w ostatnich latach eskalacji cen, która pozbawiła wielu obywateli dostępu do mieszkań.
4 MIN CZYTANIA

Unia wprowadza przepisy regulujące AI

W tym tygodniu Parlament Europejski zatwierdził akt regulujący przepisy o sztucznej inteligencji. Jest to pierwsza na świecie taka regulacja dotycząca AI, która wkrótce stanie się prawem w Europie.
4 MIN CZYTANIA

Recykling odpowiedzią na upadający przemysł wydobywczy?

Czy recykling starej elektroniki ograniczy problem niedoboru pierwiastków ziem rzadkich? Zdaniem Brukseli akt o surowcach krytycznych rozwiąże lata zaniedbań w europejskim sektorze wydobywczym.
4 MIN CZYTANIA