fbpx
niedziela, 21 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiatWielka Brytania w recesji?

Wielka Brytania w recesji?

Słaba sytuacja na rynku pracy sugeruje, że presja inflacyjna na Wyspach słabnie, choć Bank Anglii prawdopodobnie pozostanie ostrożny w kwestii obniżek stóp procentowych.

Zgodnie z danymi opublikowanymi we wtorek (12 marca) przez brytyjski urząd statystyczny (ONS), stopa bezrobocia w Wielkiej Brytanii wzrosła po raz pierwszy od lipca 2023 r., a wzrost płac spadł. W okresie od listopada do stycznia stopa bezrobocia nieoczekiwanie wzrosła do 3,9 proc. (z 3,8 proc. w grudniu). Średnie zarobki również spowolniły bardziej niż oczekiwano, a wzrost płac, z wyłączeniem premii, po raz piąty z rzędu wyhamował: z 6,2 do 6,1 proc. Oznacza to, że płace nadal rosną, ale w wolniejszym tempie, wskazując na zmniejszenie presji inflacyjnej. Ekonomiści spodziewali się, że bezrobocie pozostanie na stałym poziomie, a wzrost płac spowolni do mniej dramatycznego poziomu 5,7 proc.

Zdaniem ekspertów ostatnie wyniki otwierają ścieżkę do obniżek stóp procentowych przez Bank Anglii. Dane wskazują, że wysiłki banku centralnego mające na celu spowolnienie popytu w gospodarce, ochładzają rynek pracy, który wywierał presję na wzrost cen. Może to stanowić dodatkowy argument dla decydentów za obniżeniem stóp procentowych jeszcze w tym roku. Tymczasem zdaniem Wiktorii Scholar, szefowej działu inwestycji w Interactive Investor: „Wzrost płac, choć nieco słabszy, pozostaje stosunkowo solidny, co może nie wystarczyć Bankowi Anglii. Bank centralny jasno dał do zrozumienia, że chce zobaczyć znaczące dowody na spowolnienie wzrostu płac przed obniżką stóp procentowych. Niemniej jednak nadal wygląda na to, że letnia obniżka stóp procentowych jest możliwa”.

Rośnie liczba ubiegających się o zasiłek

Jak wynika z ostatnich danych liczba osób ubiegających się o zasiłek dla bezrobotnych wzrosła w lutym o 16 800, co stanowi roczny wzrost o 85 800 wniosków. Rośnie również liczba zwolnień. Wskaźnik zwolnień wzrósł trzeci miesiąc z rzędu do najwyższego poziomu od 2021 r. Od października wzrósł ponaddwukrotnie – do 4,6 na tysiąc osób, a 133 tys. ludzi straciło pracę w ciągu trzech miesięcy (do stycznia). Jednocześnie liczba wakatów spadła po raz 20. z rzędu, zmniejszając się o 43 tys. w ciągu trzech miesięcy (do lutego).

Tymczasem liczba nieobsadzonych miejsc pracy jest znacznie powyżej poziomów sprzed pandemii, co częściowo wynika z długotrwałych chorób wśród osób w wieku produkcyjnym. „Przeszliśmy od pogoni za rekordowymi poziomami zatrudnienia do walki z rekordowymi poziomami długotrwałych chorób. Wyciągnięcie większej liczby osób z bierności zawodowej na rynek pracy jest największym wyzwaniem w 2024 roku” – powiedziała Louise Murphy, starsza ekonomistka w Resolution Foundation.

źródło: euronews.com
Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Chcesz pracować w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

35-godzinny tydzień pracy w Niemczech – jak reagują na to niemieckie firmy?

Nie tylko w Polsce, lecz także w Niemczech coraz częściej mówi się o skróceniu tygodnia pracy z 40 do 35 godzin. Po miesiącach negocjacji i wielu strajkach Deutsche Bahn zamierza spełnić żądanie Związku Maszynistów Niemieckich (GDL) odnośnie 35-godzinnego tygodnia pracy. Co sądzą o tym inne niemieckie przedsiębiorstwa?
5 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?

Eurostat opublikował dane na temat godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach należących do Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak Europa walczy z kryzysem mieszkaniowym

Mieszkalnictwo stało się jednym z głównych wyzwań stojących przed Europą. Większość krajów doświadczyła w ostatnich latach eskalacji cen, która pozbawiła wielu obywateli dostępu do mieszkań.
4 MIN CZYTANIA

Unia wprowadza przepisy regulujące AI

W tym tygodniu Parlament Europejski zatwierdził akt regulujący przepisy o sztucznej inteligencji. Jest to pierwsza na świecie taka regulacja dotycząca AI, która wkrótce stanie się prawem w Europie.
4 MIN CZYTANIA

Recykling odpowiedzią na upadający przemysł wydobywczy?

Czy recykling starej elektroniki ograniczy problem niedoboru pierwiastków ziem rzadkich? Zdaniem Brukseli akt o surowcach krytycznych rozwiąże lata zaniedbań w europejskim sektorze wydobywczym.
4 MIN CZYTANIA