fbpx
piątek, 1 grudnia, 2023
Strona głównaInwestycjeWielka inwestycja z Azji we Wronkach

Wielka inwestycja z Azji we Wronkach

Południowokoreański koncern zainwestuje w fabryki produkujące pralki i lodówki we Wronkach – poinformowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Zgodnie z planem Samsung Electronics Poland Manufacturing zbuduje we Wronkach nową fabrykę i rozbuduje już istniejącą, zwiększając moc produkcyjną z 4 mln do 5,2 mln sztuk pralek i lodówek rocznie. Dzięki temu we Wronkach pojawi się 60 nowych miejsc pracy. Prace konstrukcyjne mają się rozpocząć w połowie 2022 r., a zakończyć jesienią 2023 r.

– Decyzja o wsparciu inwestycji we Wronkach jest jedną z siedmiuset trzynastu, jakie w całym – rekordowym pod tym względem – 2021 r. otrzymali przedsiębiorcy, którzy działają w ramach Polskiej Strefy Inwestycji. To również dowód na to, że nasz kraj pozostaje jednym z najatrakcyjniejszych na świecie miejsc do prowadzenia biznesu — powiedział Grzegorz Piechowiak, wiceminister rozwoju i technologii i Pełnomocnik Rządu ds. Inwestycji Zagranicznych.

Całość nakładów inwestycyjnych, jakie Samsung zamierza ponieść w związku z realizacją kilkuetapowego projektu, który obejmuje budowę nowej i rozbudowę działającej fabryki, ma wynieść w sumie ok. 900 mln zł.

MRiT wyjaśniło, że południowokoreańska spółka otrzymała na powyższą inwestycję pomoc publiczną w wysokości 86 mln zł, z czego 23,5 mln zł pozyskała z programu grantowego. Pozostałą część stanowi zwolnienie z podatku CIT w ramach działalności na terenie Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Geely ruszy w Polsce z produkcją samochodów elektrycznych

Chińska firma Geely będzie produkować modele swoich marek w fabryce Izery w Jaworznie. Ostateczne ustalenia mają prowadzić do wyboru dwóch modeli chińskiego właściciela. Ma to pozwolić na takie moce produkcyjne, by zapewnić rentowność zakładu i planowaną skalę.
< 1 MIN CZYTANIA

Rośnie aktywność inwestycyjna polskich firm

Listopad to już trzeci miesiąc z rzędu, w którym odnotowano w Polsce wzrost aktywności inwestycyjnych przedsiębiorstw.
2 MIN CZYTANIA

Polska przyciąga inwestorów. Wciąż rośnie wartość inwestycji

W 2023 roku znacznie wzrosła wartość deklarowanych inwestycji, które zagraniczne firmy chcą poczynić w Polsce. Nasz kraj jest atrakcyjny dla inwestorów.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy zauważają zagrożenie oszustwami finansowymi

Zdecydowana większość dorosłych Polaków zauważa, że w ostatnich latach nastąpił wzrost zagrożenia ze strony oszustów finansowych.
2 MIN CZYTANIA

Polska zaskarżyła Niemcy w TSUE

Polska złożyła skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej na Niemcy w sprawie niedopełnienia przez ten kraj obowiązków wynikających z prawa Unii Europejskiej.
< 1 MIN CZYTANIA

Rząd rozmawia z protestującymi rolnikami

We wtorek wieczorem w Medyce przy granicy z Ukrainą doszło do spotkania strony rządowej z protestującymi rolnikami, którzy mają trzy główne postulaty.
2 MIN CZYTANIA