fbpx
środa, 6 grudnia, 2023
Strona głównaHistoriaWielka manipulacja w Encyklopedii

Wielka manipulacja w Encyklopedii

Hiszpanie na łamach ABC Historia wspominają wielką manipulację, jakiej dopuścili się francuscy autorzy Encyklopedii epoki Oświecenia na przykładzie swojego kraju. Ale takich manipulacji i kłamstw było dużo więcej.

Na początku lipca 1751 r., dokładnie 269 lat temu, ukazał się w Paryżu pierwszy tom dzieła Encyclopedie ou dictionnaire raisonné des sciences, des arts et des métiers, opublikowany przez francuskiego pisarza i krytyka sztuki Denisa Diderota, a poprzedzony bezprecedensowym wysiłkiem redakcyjnym, aby zgromadzić całą wiedzę o Oświeceniu. Nic dziwnego, że praca natychmiast wywołała kontrowersje z powodu jej antyklerykalnej zawartości, a ponieważ niektóre wpisy, choć dalekie od rozmywania tematów i uprzedzeń, jednak je rozpowszechniały. Pierwsze siedem tomów opublikowano w Paryżu, ale tomy 8–17 musiały zostać wydrukowane w drukarni w Neuchâtel właśnie z powodu krytyki.

Wpis poświęcony Hiszpanii był szczególnie bolesny i spowodował małe trzęsienie ziemi w kręgach hiszpańskiej inteligencji. Pod wpływem czarnej legendy Masson de Morvilliers, autor artykułu na temat Hiszpanii, poświęcił się wydaniu wyroków dotyczących historii Hiszpanii: „Być może jest to najbardziej nieświadomy naród w Europie. Sztuka, nauka, handel wymarły na tej ziemi!».

„Co należy do Hiszpanii? Od dwóch, a nawet czterech czy dziesięciu stuleci, co zrobiła dla Europy?” – pytał w swoim wpisie Masson de Morvilliers, a następnie sam odpowiedział na własne pytanie: „Nic im się nie należy”. Hasło, znalazło się w trzecim tomie encyklopedii i koncentrowało się na geografii i ekonomii świata, było pełne osobistych obserwacji na temat polityki, hiszpańskiej inkwizycji, walk byków oraz rozwoju sztuki i nauki w Hiszpanii, nazwanej jako „miasto pigmejów”.

Jak było do przewidzenia, stronnicze postrzeganie Morvilliersa wywołało reakcję wśród wielu intelektualistów i dyplomatów. Hiszpański ambasador w Paryżu, hrabia Arandy, o którym Wolter powiedział, że „gdy znajdzie się pół tuzina ludzi takich jak on, Hiszpania zostanie odbudowana”, skierował formalny protest do galijskiego rządu. Ze swojej strony zareagowała też Akademia Hiszpańska, ogłaszając konkurs pod tytułem „Przeprosiny lub obrona narodu (skoncentrowana na nauce i sztuce)”.

W tym duchu ojciec Denina, Hiszpan na dworze pruskim, odpowiedział francuskim encyklopedystom genialnym tekstem zatytułowanym: „Odpowiedz na pytanie, co należy się Hiszpanii”.

Antonio José Cavanilles, wybitny botanik z Paryża, zamieścił w Observations de M. l’abbé Cavanilles sur l’article Espagne de la Nouvelle Encyclopédie odpowiedź na bezpodstawne oskarżenie Francuzów. Sam fakt, że hiszpański botanik w Paryżu i członek pruskiego dworu dali odpowiedź, był namacalnym dowodem, że Hiszpania wcale nie była „zerem na kontynencie”.

Inkwizycja „aresztowała” dzieło do czasu „dokonania odpowiednich poprawek” wszystkich tomów Encyklopedii, które przybyły do ​​Madrytu. Jednak mimo szybkiej reakcji kilku hiszpańskich intelektualistów, a nawet obcokrajowców, opisujących ogromną ilość hiszpańskiego wkładu w historię i kulturę Europy, prawda jest taka, że ​​Morvilliers odzwierciedlił zniekształconą wizję, jaką większość Europy miała na temat Hiszpanii aż do XX wieku.

Wojna dialektyczna między Hiszpanami była natychmiastowa. Pisarz Juan Pablo Forner przewodził tym, którzy bronili narodowej sztuki i nauki przed takimi publikacjami, jak „El Censor”, które pozycjonowały się po stronie francuskich encyklopedystów. 9 sierpnia 1787 r. „Cenzor” opublikował parodię przemówienia Fornera zatytułowaną „Modlitwa przepraszająca za Afrykę i jej zasługi literackie” i podsyciła kontrowersje. Chociaż w minionych stuleciach imperialne ego Hiszpanów przyjęło uprzedzenia Czarnej Legendy za czystą propagandę, gdy imperium upadło, a krytyka hiszpańskich podbojów, coraz więcej obywateli przyjęło te tezy jako synonim nowoczesności.

Częściowo z powodu kontrowersji ukończenie Encyklopedii zajęło dwadzieścia lat. Pierwszy tom został opublikowany 1 lipca 1751 r., a ostatni dopiero w 1772 r. Ostatecznie Encyklopedia składała się z 17 tomów tekstu i 11 ilustracyjnych tomów z pięknymi, opisowymi rycinami.

Źródło: César Cervera/abc.es

INNE Z TEJ KATEGORII

Niezwykła historia pierwszej polskiej lekarki Salomei Pilsztynowej

Była nieprzeciętną postacią XVIII-wiecznej Rzeczypospolitej. Odważna i utalentowana lekarka. Znana także poza granicami Polski – zwłaszcza w Turcji, gdzie leczyła kobiety z haremu sułtana. Jej życie i dokonania przetrwały dzięki cudem zachowanemu pamiętnikowi „Proceder podróży i życia mego awantur”. Właśnie ukazała się powieść Cezarego Harasimowicza inspirowana przeżyciami pierwszej polskiej lekarki i awanturnicy w jednym.
10 MIN CZYTANIA

Msza święta w Sali BHP Stoczni Gdańskiej 14 grudnia 1981 roku. Poszukujemy świadków

Poszukujemy uczestników mszy świętej odprawionej w dramatycznych okolicznościach 14 grudnia 1981 r. w Sali BHP Stoczni Gdańskiej przez księdza jezuitę Bronisława Srokę.
4 MIN CZYTANIA

„Straceńcy” i Orlęta Lwowskie – 105. rocznica wyzwolenia Lwowa

105 lat temu, po zaciętych walkach z Ukraińcami Polacy wyzwolili Lwów. Symbolem tego zwycięstwa było zatknięcie biało-czerwonej flagi na wieży lwowskiego ratusza. W walkach masowo wzięła udział młodzież zwana Orlętami Lwowskimi. Wśród walczących szaleńczą odwagą wyróżnił się oddział „straceńców”.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Złota era Bartosza Zmarzlika

Trudno w to uwierzyć... Polska – kraj, w którym żużel jest niesamowicie popularną dyscypliną sportu, do 2019 r. miała w swoich szeregach tylko dwóch Indywidualnych Mistrzów Świata. Na szczęście potem nadeszła era Bartosza Zmarzlika. I niech trwa jak najdłużej.
8 MIN CZYTANIA

PGE inwestuje w bezpieczeństwo Polaków

Kryzysy surowcowy wywołany agresją Rosji na Ukrainę pokazał, jak ważne jest bezpieczeństwo energetyczne i dywersyfikacja dostaw nośników energii, a także budowanie niezależności energetycznej państwa. Kryzys ten objawił nam też, jak istotną rolę dla gospodarki i każdego jej uczestnika – od wielkich firm po pojedynczego odbiorcę – ma energetyka. Dziś już wiemy, że jest to niezwykle ważny element naszego bezpieczeństwa ekonomicznego i fizycznego. O to bezpieczeństwo od lat dba PGE Polska Grupa Energetyczna.

Siatkarze na złotej ścieżce

Ten sezon dla kibiców polskiej siatkówki jest absolutnie wyjątkowy. Męska reprezentacja w znakomitym stylu wygrała Ligę Narodów i mistrzostwo Europy, a następnie bezdyskusyjnie zwyciężyła w turnieju kwalifikacyjnym do przyszłorocznych igrzysk olimpijskich. Do Paryża pojedzie również nasza żeńska reprezentacja, która w tym sezonie – podobnie jak męska – dostarczyła kibicom wiele wspaniałych wrażeń.