fbpx
niedziela, 1 października, 2023
Strona głównaEnergetykaWielki powrót Szwecji do energii atomowej

Wielki powrót Szwecji do energii atomowej

Szwedzki parlament przegłosował ustawę przywracającą do łask energię atomową, która będzie w kolejnych latach coraz bardziej istotnym elementem krajowego miksu energetycznego.

Władze ustawodawcze zmieniły cel energetyczny kraju rezygnując z idei „100 proc. energii odnawialnej” na „100 proc. energii wolnej od paliw kopalnych”.

Atom is king

W praktyce oznacza to powrót do szerszego wykorzystania energii atomowej. Jest to zmiana dotychczasowej polityki, realizowanej od 1980 roku, gdy mieszkańcy kraju w referendum wypowiedzieli się za stopniowym odchodzeniem od energii nuklearnej.

Zgodnie z aktualnymi założeniami do 2040 roku Szwecja podwoi swoje zapotrzebowanie na energię, a pięć lat później zostanie osiągnięty stan „zerowej emisji”.

Obecnie w Szwecji działa 6 reaktorów atomowych. Państwowe przedsiębiorstwo energetyczne Vattenfall zapowiada budowę dwóch kolejnych.

Aktualnie 98 proc. energii elektrycznej wytwarzanej w tym kraju pochodzi z odnawialnych źródeł (głównie wiatrowych i wodnych) oraz z atomu.

Coraz więcej przekonanych do energii jądrowej

Tym samym Szwecja dołącza do grupy europejskich państw, które zamierzają zwiększać udział energii atomowej w miksie energetycznym. Jednym z głównych orędowników tego kierunku jest Francja, ale sprzyjają temu również Włochy (które w przeszłości też zapowiedziały odejście od atomu) oraz kraje Europy Wschodniej, jak Bułgaria czy Polska. Zdecydowanymi przeciwnikami elektrowni jądrowych pozostają Niemcy.

Reuter

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Firmy oczekują dotacji do magazynów energii

Polskie firmy niechętnie decydują się na zakup magazynów energii, bo dziś zwrot z tej inwestycji jest zbyt długi.
2 MIN CZYTANIA

Czekają nas olbrzymie podwyżki za prąd?

Jeśli rząd odejdzie od zamrożenia cen energii, to w 2024 roku Polacy będą musieli zapłacić za prąd o wiele więcej niż dzisiaj.
2 MIN CZYTANIA

Polska stanie się regionalnym hubem energetycznym?

Polski rząd liczy na to, że dzięki rozwojowi Terminalu FSRU 2 w rejonie Gdańska, nasz kraj stanie się hubem energetycznym dla państw regionu.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Wrzesień kończy się rekordowym spadkiem inflacji

Szacunki Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że poziom inflacji we wrześniu sięgnął 8,2 proc., co oznacza, iż pierwszy raz od lutego 2022 roku jest ona poniżej 10 proc.
< 1 MIN CZYTANIA

Koszty życia polskich studentów podwoiły się w 5 lat

Studentów w rozpoczynającym się roku akademickim czekają nie tylko wyzwania naukowe, ale będą też musieli stawić czoła rosnącym kosztom czesnego, najmu lokali czy żywności.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosja wydała już grube miliardy na wojnę na Ukrainie

Półtora roku prowadzenia działań zbrojnych na Ukrainie miało kosztować Federację Rosyjską astronomiczną kwotę równowartą ponad 167 mld dolarów.
2 MIN CZYTANIA