fbpx
sobota, 20 lipca, 2024
Strona głównaEnergetykaWielki powrót Szwecji do energii atomowej

Wielki powrót Szwecji do energii atomowej

Szwedzki parlament przegłosował ustawę przywracającą do łask energię atomową, która będzie w kolejnych latach coraz bardziej istotnym elementem krajowego miksu energetycznego.

Władze ustawodawcze zmieniły cel energetyczny kraju rezygnując z idei „100 proc. energii odnawialnej” na „100 proc. energii wolnej od paliw kopalnych”.

Atom is king

W praktyce oznacza to powrót do szerszego wykorzystania energii atomowej. Jest to zmiana dotychczasowej polityki, realizowanej od 1980 roku, gdy mieszkańcy kraju w referendum wypowiedzieli się za stopniowym odchodzeniem od energii nuklearnej.

Zgodnie z aktualnymi założeniami do 2040 roku Szwecja podwoi swoje zapotrzebowanie na energię, a pięć lat później zostanie osiągnięty stan „zerowej emisji”.

Obecnie w Szwecji działa 6 reaktorów atomowych. Państwowe przedsiębiorstwo energetyczne Vattenfall zapowiada budowę dwóch kolejnych.

Aktualnie 98 proc. energii elektrycznej wytwarzanej w tym kraju pochodzi z odnawialnych źródeł (głównie wiatrowych i wodnych) oraz z atomu.

Coraz więcej przekonanych do energii jądrowej

Tym samym Szwecja dołącza do grupy europejskich państw, które zamierzają zwiększać udział energii atomowej w miksie energetycznym. Jednym z głównych orędowników tego kierunku jest Francja, ale sprzyjają temu również Włochy (które w przeszłości też zapowiedziały odejście od atomu) oraz kraje Europy Wschodniej, jak Bułgaria czy Polska. Zdecydowanymi przeciwnikami elektrowni jądrowych pozostają Niemcy.

Reuter

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA