fbpx
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatWielki powrót winyli. W USA sprzedaje się ich więcej niż płyt CD

Wielki powrót winyli. W USA sprzedaje się ich więcej niż płyt CD

Pierwszy raz od 36 lat w USA sprzedało się więcej płyt winylowych niż kompaktowych.

Amerykańskie Stowarzyszenie Przemysłu Nagraniowego opublikowało dane na temat sprzedaży nagrań na różnych nośnikach. Zgodnie z nimi rok 2022 był szesnastym pod rząd, gdy rosła sprzedaż pływ winylowych. Jednocześnie pierwszy raz od 1987 roku sprzedano więcej albumów muzycznych zarejestrowanych na winylach (41 milionów) niż na płytach kompaktowych (31 milionów).

Największe źródło przychodów (84 procent) całej branży muzycznej zapewniają odtworzenia nagrań w internetowych serwisach streamingowych.

Co ciekawe, jednocześnie z coraz większym rozpowszechnianiem się streamingu następuje też wzrost sprzedaży winyli. Bardziej wymagający odbiorcy cenią sobie możliwość posiadania ulubionych albumów na płytach.

Legalna muzyka dostępna przez internet radykalnie zmniejszyła zjawisko piractwa. Serwisy streamingowe (jak Spotify czy Apple Music) swoje przychody czerpią z abonamentów płaconych przez użytkowników lub udostępniają im nagrania bezpłatnie, ale te są wtedy przeplatane reklamami.

NPR
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA